Niebieska kuchnia – 20 aranżacji. Z czym połączyć, INSPIRACJE, zdjęcia
Niebieska kuchnia zaczyna święcić swoje największe sukcesy. Od kilku lat coraz bardziej przekonujemy się do tego koloru, lecz dopiero w tym roku nastał prawdziwy boom na kuchnię w takim kolorze.
Kuchnia w takim kolorze wydaje się odważnym pomysłem, lecz tak naprawdę jest to świetny sposób na aranżację swojego wnętrza, praktycznie niezależnie od tego jaki styl wybierzemy. Niebieski kolor ma wiele odcieni. Możemy go śmiało stosować na frontach od jasnego błękitu, przez fiolet, po ciemny granat i przy dobrej aranżacji wnętrza sprawimy, że dom nasz będzie ciekawy i nietuzinkowy.
To również może Cię zainteresować: Koszt remontu kuchni
Niebieska kuchnia – 20 aranżacji. Z czym połączyć, INSPIRACJE, zdjęcia
Z czym połączyć kuchnię w niebieskim kolorze
Niebieski kolor jest nie jest łatwy w aranżacji i trzeba dobrze wiedzieć z jakimi innymi kolorami połączyć niebieską kuchnię. Ale za to umiejętne zastosowanie dodatków, odpowiednich frontów i innych kolorów, może wpłynąć na charakter całego mieszkania czy domu.
Nie dość powiedzieć, że kuchnie w takim kolorze stosuje się w domach w stylu prowansalskim (co jest naturalne), klasycznym, ale coraz częściej we wnętrzach industrialnych i loftach. Mogło by się to wydawać, za dziwne połączenie, lecz przy odpowiednim zastosowaniu kolorów ścian, odpowiednich typach frontów jest to możliwe.
Z jakimi kolorami możemy połączyć niebieską kuchnię? Na pewno bardzo dobrze będzie taka kuchnia wyglądała z kolorem zielonym. Mimo, że są to dość podobne kolory, mogą być intensywne, to nie gryzą się i jeżeli dla równowagi damy inne ściany jasne, białe, to takie wnętrze będzie wyglądało bardzo dobrze.
Jeżeli chcemy powiększyć optycznie naszą kuchnię, to wystarczy, że zrobimy fronty kuchenne błękitne i połączymy je z kolorem białym. Biel i błękit na pewno optycznie powiększą pomieszczenie.
Z jakimi innymi kolorami można połączyć niebieską kuchnię? Oczywiście bardzo dobrze sprawdzi się tutaj szarość. Od popieli do grafitu. Możemy wstawić również do naszej kuchni okap złoty czy miedziany. Bardzo łatwo w ten sposób możemy uzyskać styl glamour.
Należy uważać przy połączeniu koloru niebieskiego z żółtym. Fronty kuchenne w kolorze niebieskim będą mocno rzucały się w oczy i nie należy dodawać innego tak wyraźnego koloru. Nawet wspomniany zielony kolor powinien być stonowany, aby nie było przesytu intensywnością kolorów. Jeżeli chcemy zastosować kolor żółty to można, lecz tylko w dodatkach.
Zobacz jak dobrze i funkcjonalnie zaprojektować samemu kuchnię:
Przeczytaj również o kuchni w kolorze białym: 20 pomysłów na białą kuchnię
Jakie materiały pasują do niebieskiej kuchni
Oczywiście jest to uzależnione od tego co chcemy uzyskać w naszym domu. Jaki styl i charakter. Na pewno kuchnię w kolorze niebieskim możemy połączyć z drewnem. Mogą być to blaty drewniane, inne fronty z tego materiału, czy pas miedzy meblami.
Ponadto tak często wykorzystywana cegła również świetnie się wkomponuje w taką kuchnię. Przy niebieskich frontach kuchennych możemy również dać w pasie między meblami blachę miedzianą, złotą, czy białe szkło.
Jeżeli chcemy uzyskać styl prowansalski, wiejski to na ścianach w kuchni możemy śmiało zastosować tapetę w motywy roślinne. Najlepiej jak to będzie wzór drobnych kwiatów.
Jakie inne materiały będą pasować do niebieskiej kuchni? Bardzo dobrze sprawdzi się ona w połączeniu z białym marmurem, czy płytkami imitującymi marmur. Można również zastosować beton na ścianie, czy czarną farbę kredową. Najlepiej spojrzeć na inspiracje z niebieskimi kuchniami, jakie są przedstawione w tym artykule.
Zapoznaj się z artykułem: Sypialnia na poddaszu- jak urządzić
Zalety kuchni w niebieskim kolorze
O jednej zalecie już wspomniałem. Taki kolor pozwoli nam optycznie powiększyć pomieszczenia. Ponadto kolor niebieski jest chłodnym kolorem i dzięki temu w takich wnętrzach będziemy mieli wrażenie świeżości i czystości. W niebieskiej kuchni tak jak nad wodą wchodzimy w stan relaksu, szybciej możemy się w niej odprężyć i wypocząć.
Kolejna zaleta niebieskiej kuchni jest mniej oczywista, ale jakże nie raz przydatna. 🙂 Niebieski kolor hamuje apetyt bardziej niż waga przed lodówką 😉 – jest to jakiś sposób na naszą dietę.
Kuchnia z niebieskimi dodatkami
Wiele osób nadal obawia się kuchni w takim kolorze. Przede wszystkim martwi się, że jest to kolor który szybko się znudzi, wyjdzie z mody i trzeba będzie na nowo robić remont.
Po części jest to prawda. Nie wyobrażam sobie, żyć długo w nowoczesnej kuchni w kolorze niebieskim z lakierowanymi na wysoki połysk frontami. Jednak gdy jest to kuchnia klasyczna, spokojna, to z pewnością oprze się modzie i przez długi czas będziemy mogli się nią cieszyć.
Co jednak gdy nie chcemy ryzykować, ale chcemy wprowadzić niebieski kolor do kuchni? Postawmy wtedy na dodatki. Te większe, stałe, jak i mniejsze – ruchome. Do białej kuchni możemy bez problemu zastosować okap w kolorze niebieskim, czy szybę w pasie miedzy meblami. Ponadto możemy postawić na krzesła w takim kolorze które będą stały przy stole jadalnianym blisko naszej kuchni.
Możemy również pomalować ściany na niebieski kolor a meble wykonać w bardziej stonowanych barwach. Oczywiście sprawdzą się dodatki takie jak dzbanki, kubki, czy ręczniki.
Jeżeli jesteś przed remontem kuchni to koniecznie przeczytaj: Jak zaprojektować kuchnię
Niebieska kuchnia – 20 aranżacji. Z czym połączyć, INSPIRACJE, zdjęcia
Niebieska kuchnia nie jest oczywistym wyborem na dzień dzisiejszy, lecz coraz częstszym. Przy zastosowaniu umiaru w innych kolorach, może nas cieszyć przez wiele lat. Z całą pewnością jeszcze przez dłuższy czas będzie to kolor chętnie stosowany przy produkcji mebli.
Jeżeli czeka Cię również remont łazienki, to zapoznaj się z kosztami: Ile kosztuje remont łazienki
Niebieska kuchnia inspiracje i zdjęcia
Planujesz zamontować sufit napinany, poznaj opinie: Wady i zalety sufitów napinanych
Zdjęcie tytułowe, projekt: Елена Галанова