Żywy mech w Twoim domu!

Źródło: pinterest

Smog, zanieczyszczenia powietrza, życie w wielkim mieście nie dają zbyt wiele okazji, aby cieszyć się zielenią, czystym powietrzem. Nabraniem głębokiego oddechu i chwili relaksu. Pomóc w tym może…mech na Twojej ścianie. To on może sprawić, że w Twoim mieszkaniu będziesz się cieszył czystym, bez ciężkich pyłów powietrzem dzięki swoim właściwościom filtrującym i oczyszczającym powietrze

Mech na ścianie to jeden z największych trendów ostatnich lat w architekturze wnętrz. Króluje w prywatnych mieszkaniach, biurach, hotelach, apartamentowcach. Najczęściej sprowadzany jest z krajów Skandynawskich, gdzie naturalnie występuje. Co ciekawe, stanowi główne pożywienie dla…reniferów! Skąd też jego polska nazwa: chrobotek reniferowy. W Polsce występuje bardzo nielicznie i jest pod częściową ochroną.

Trochę słów o żywym mchu…

Źródło: pinterest

Chrobotek montowany na ścianach tworzy stuprocentowo naturalny, bardzo efektowny dekor. Naturalnie jego barwa jest koloru jasnoszarego, jednakże najczęściej producenci impregnują i barwią go na wszystkie dostępne odcienie zieleni. Dzięki temu, osoba zainteresowana kupnem mchu ma szanse bez trudów wkomponować go w aranżację swojego domu.

Żywy mech instalacja

Mech montuje się na specjalnych panelach o wymiarach 40 x 60. Nie wymaga on w porównaniu do ogrodów wertykalnych kosztownych systemów nawadniania, cięcia, pielęgnacji. Od czasu do czasu można jedynie lekko zraszać wodą destylowaną. Później wykładamy nim ścianę. Można go w sposób dowolny wycinać, instalować na większej lub mniejszej płaszczyźnie ściany. Ale nie tylko. Coraz częściej służy on jako dekoracja ścienna w postaci obrazów, wycinanek oraz… elementów mebli. Pomimo, minimalnego wkładu fizycznego, aby utrzymać chrobotka w dobrej kondycji, aranżując wnętrze, trzeba uważać, aby nie był on wyeksponowany bezpośrednio na promienie słoneczne i i utrzymywać odpowiednią wilgotność (40%-60% czyli wilgotność, która jest też najlepsza dla człowieka) Potem wystarczy jedynie go odkurzać. Niedużo przy nim zaangażowania, prawda?

Źródło: pinterest

Jednym z pomysłów rekomendowanym przez Kuka Studio Architektury Wnętrz jest zainstalowanie chrobotka w przestronnej, widnej łazience. To tam właśnie panuje dla niego optymalna wilgotność (między 40%-60%) i ożywi często jednostajne kolorystycznie wnętrze. Wyobraź sobie teraz wieczór, dobrą muzykę, kieliszek wina i spojrzenie na naturalną zieleń. Wspaniały pomysł na wieczór, czyż nie?

W którym pomieszczeniu mech sprawi się najlepiej?

Mech idealnie pasuje do pomieszczeń nowoczesnych, minimalistycznych. Kolejnym pomysłem na dekorację z mchu jest salon. Niekoniecznie połączony z kuchnia – ze względu na wyziewy z kuchenek, detergenty, ciepło, można łatwiej uszkodzić delikatną strukturę chrobotka i dużo wcześniej straci walory dekoracyjne. Jednak, sam salon, połączony z jasnymi kolorami, idealnie ożywi wnętrze. Może też być łączony z surowością betonu, ciepłym kolorem cegły, bądź kolejnym naturalnym materiałem – drewnem. Ważne jest, aby zachować jedynie umiar – zbyt dużo wyraźnych elementów, sprawi, że wnętrze stanie się przytłaczające i zagracone.

Poznaj zalety mchu na ścianie!

Źródło: pinterest

Nie od dziś wiadomo, że kolor zielony wpływa kojąco na samopoczucie, harmonie i wewnętrzną równowagę. Pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej. Posiadając swój własny kawałek, tak pięknej zieleni, przywodzącą na myśl las, kojącą naturę od razu zniweluje trudy i przykrości dnia codziennego.

Chrobotek reniferowy jest także całkowicie przyjazny i bezpieczny dla alergików. Dzięki swoim właściwościom, nie dość, że nie przyciąga kurzu i innych mikrozanieczyszczeń to jeszcze filtruje powietrze w Twoim domu.

Osoby, których pasja jest muzyka, też powinny zainteresować się instalacją żywego mchu na ścianie – ma walory, które wyciszają akustycznie ściany.

Ostatnia i najważniejsza zaleta – wygląda po prostu fenomenalnie w pomieszczeniach.

Zastanawiasz się jak wkomponować żywy mech do Twojego domu? Skontaktuj się z Kuka Studio Architektury Wnętrz – na pewno Ci w tym pomożemy!

Chcesz zobaczyć nasze projekty? Odwiedź nas na Instagramie!