Wady i zalety podłóg winylowych
Panele winylowe to estetyczny i funkcjonalny sposób wykończenia podłogi, który na świecie ma już miliony zwolenników, do polskich domów i mieszkań wchodzi jednak dosyć powoli. Zwolennicy podłóg drewnianych nie mogą sobie bowiem wyobrazić, że sztuczny materiał na podłodze może się dobrze prezentować. Tymczasem faktycznie może, a przy tym jest o wiele bardziej wytrzymały niż podłogi drewniane. Dlatego zapoznaj się z artykułem: Wady i zalety podłóg winylowych
Podłogi winylowe to propozycja dla osób, którym zależy na efektownym wyglądzie, funkcjonalności, a jednocześnie niskiej cenie. W porównaniu do podłóg drewnianych, te wykonane z winylowych paneli są zdecydowanie tańsze. Ich koszt to mniej więcej 100-300 zł za metr kwadratowy, w zależności od konkretnego modelu czy producenta.
Wady i zalety podłóg winylowych
Wygląd drewna, trwałość płytek i kamienia
Panele winylowe do złudzenia imitują drewno, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w takich wnętrzach jak salon, pokój dzienny, gabinet czy jadalnia. Ale to niejedyna ich zaleta. Są wykonane z trwałych, solidnych i odpornych na wilgoć i ścieranie materiałów. Z powodzeniem mogą więc konkurować z kamieniem czy płytkami, które najczęściej kładziemy na podłodze w kuchni czy w łazience. Ich odporność na wilgoć jest porównywalna z parametrami, jakie mają dobrej klasy płytki ceramiczne, mają jednak jedną dodatkową zaletę – są ciepłe w dotyku. Można więc z przyjemnością chodzić p nich bosymi stopami.
To również może Cię zainteresuje: Jak zaprojektować poddasze
Ciche i łatwe do utrzymania w czystości – Wady i zalety podłóg winylowych
W odróżnieniu od drewna na podłodze, panele winylowe są bardzo ciche i nie wydają żadnych odgłosów. Chodzenie w ciężkich butach czy odgłosy upadków nie będą więc denerwowały sąsiadów. Co więcej, podłogi winylowe są bardzo trwałe i przez długie lata wyglądają tak samo dobrze, jak tuż po położeniu. Można je bez problemu kłaść nawet w pomieszczeniach, które są bardzo mocno eksploatowane i uczęszczane. Podłogi winylowe pokryte są specjalną powłoką plamoodporną, która pozwala na szybkie czyszczenie i usuwanie zabrudzeń. Bez względu na to, co nam się wyleje czy wysypie, nie musimy obawiać się, że plama wsiąknie podłogę i pozostawi nieestetyczne zacieki na zawsze. Do mycia podłóg winylowych najczęściej wystarczy zwykła woda lub użycie specjalnego detergentu przeznaczonego do tej powierzchni.
Szeroki wybór wzorów i kolorów – Wady i zalety podłóg winylowych
Podłogi winylowe powstają w specjalistycznym procesie produkcyjnym, w którym na powierzchnie winylową nadrukowywane są różne motywy. Można więc się domyślać, że wybór paneli jest praktycznie nieograniczony. Na winylu można uzyskać nadruk dowolnego drewna lub kamienia. Podłogi winylowe dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można dobrać idealna powierzchnię do konkretnego wnętrza. Ich dużą zaletą jest też fakt, że nie ścierają się i nie blakną z biegiem czasu, zawsze wyglądają więc idealnie.
Wady? Nie są drewniane – Wady i zalety podłóg winylowych
Winyl na podłodze ma całe mnóstwo zalet od estetycznych po funkcjonalne. Ich jedyną wadą jest jedynie to, że wykonane są ze sztucznego materiału. Zwolennicy podłóg drewnianych podkreślają, że naturalne drewno z biegiem czasu pracuje na podłodze i się zmienia, co z pewnością ma swój urok. Poza tymi drobnymi kwestiami związanymi raczej z indywidualnymi upodobaniami, podłogi winylowe nie mają większych wad.
Przeczytaj również: Jaki blat do kuchni wybrać