Zapraszam do lektury tekstu: „Typy i rodzaje baterii podtynkowych”!

Rodzaje baterii podtynkowych

Baterie podtynkowe możemy rozróżnić ze względu na rodzaj głowicy:

1. Baterie podtynkowe mieszaczowe

2. Baterie podtynkowe termostatyczne

Baterie mieszaczowe to takie, których temperaturą sterujemy za pomocą dźwigni mieszacza (w lewo ciepła, w prawo zimna) lub za pomocą dwóch osobnych pokręteł (takie występują na przykład w bateriach typu retro).

Baterie termostatyczne to te, które posiadają specjalną głowicę, która reguluje nam ciepło wody do zadanej na pokrętle temperatury.

Wśród wiodących producentów armatury na polskim rynku, największą popularnością cieszą się baterie mieszaczowe. Ostatnio można zaobserwować, że producenci wzbogacają swoją ofertę również o więcej rozwiązań termostatycznych.

Dlaczego baterie mieszaczowe częściej goszczą w naszych wnętrzach?

Otóż dlatego, że spora część użytkowników baterii podtynkowych posiada ogrzewanie wody za pomocą przepływowych ogrzewaczy gazowych lub elektrycznych. Z uwagi na wahania temperatury, nie zaleca się montażu baterii termostatycznych. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względów ekonomicznych – przy przepływowych ogrzewaczach wody musi upłynąć chwila czasu zanim woda osiągnie zadaną na piecu temperaturę, a zanim to nastąpi, upłynie nam również spora ilość wody.

Drugim powodem może być większa awaryjność głowic termostatycznych przy wahaniach temperatury wody. Producenci raczej nie zalecają montażu rozwiązań termostatycznych w miejscach, gdzie woda ogrzewana jest za pomocą przepływowych ogrzewaczy wody.

Istotna ciekawostka dla przyszłych użytkowników baterii termostatycznych – niezależnie od tego, jakiego producenta zakupicie baterię, w większości gwarancja producenta na głowicę termostatyczną wynosi 2 lata. Dla porównania dodam, że dla głowic mieszaczowych gwarancje producentów wahają się od 5 do nawet 10lat.

Jakie dokładnie baterie podtynkowe możemy zamontować w naszych wnętrzach?

– Baterie umywalkowe

– Baterie wannowo-prysznicowe

– Baterie zlewozmywakowe

Baterie wannowo-prysznicowe dzielą się jeszcze na baterie z jednym, dwoma a nawet trzema wyjściami wody.

Z bateriami z jednym wyjściem wody możemy spotkać się najczęściej wtedy, gdy pod prysznicem na ścianie znajduje się jedynie bateria oraz jeden wypływ wody – np. deszczownica. Takie rozwiązania można najczęściej spotkać w budynkach użyteczności publicznej – baseny, siłownie, łaźnie pracownicze.

Baterie z dwoma wyjściami wody posiadają możliwość przełączenia wypływu na deszczownicę i słuchawkę – czyli w jednej kabinie skorzystamy z tych dwóch urządzeń. Takie rozwiązania najczęściej towarzyszą nam w domowych łazienkach.

Taką baterię można zastosować również do wanny, wykorzystując jedno wyjście wody na korzystanie ze słuchawki z wężem, a drugie do nalewania wody przez wylewkę wannową.

Bateria z trzeba wyjściami wody najczęściej stosowana jest w łazienkach, gdzie mamy wannę z parawanem prysznicowym. Za pomocą takiej baterii możemy sterować słuchawką z wężem, deszczownicą oraz wylewką wannową. Inne przykłady zastosowań to takie, gdzie zamiast wylewki, pod prysznicem posiadamy dysze wodne masujące np. plecy.

Baterie wannowo-prysznicowe podtynkowe – w wersji mieszaczowej i termostatycznej.

Baterie umywalkowe podtynkowe posiadają jedno wyjście wody, sterowane za pomocą dźwigni mieszacza. Na rynku spotkamy modele, gdzie wylewkę wraz z mieszaczem mamy na jednej rozecie. Część producentów dostarcza również rozwiązanie, gdzie wylewkę oraz mieszacz montujemy na dwóch rozetach – mamy wówczas możliwość umieszczenia dźwigni mieszacza niekoniecznie w osi montażu wylewki.

Na rynku znajdziemy również baterie umywalkowe podtynkowe termostatyczne, ale takie rozwiązania stosuje się głównie z budynkach użyteczności publicznej, gdzie są one dodatkowo sterowane za pomocą czujnika ruchu.

Ostatni rodzaj baterii podtynkowej, który możemy zamontować w naszym wnętrzu, to bateria zlewozmywakowa. Osobiście spotkałam się na razie z jednym modelem na rynku, ale dla wielbicieli tego typu rozwiązań może to być strzał w dziesiątkę.
Zdecydowana większość konsumentów wybiera jednak baterie montowane w blacie lub w zlewie, gdzie dodatkowe funkcje to np. wyciągana wylewka, podłączenie do wody filtrowanej czy przełącznik strumienia.

Typy i rodzaje baterii podtynkowych

Jak widzicie, na rynku mamy bardzo szeroki wybór baterii podtynkowych, nie tylko pod względem kolorystycznym i estetycznym, ale również użytkowym. W rozwiązaniach pod tynkiem, każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego potrzebom.

A tak naprawdę, nie trzeba szukać samemu – my, projektanci właśnie od tego jesteśmy – by znajdywać dla Was jak najwygodniejsze i najpiękniejsze rozwiązanie 🙂

Jeśli zastanawiasz się nad wkomponowaniem baterii podtynkowych do swojego wnętrza – zapraszam do lektury artykułu, w którym autorzy zestawiają zalety i wady takich rozwiązań: Baterie podtynkowe – tak czy nie?

Dziękuję autorowi tekstu za przygotowanie i czytelnikom za poświęcony czas oraz zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.