Miszmasz, sprzeczności i kontrolowany chaos – tak w skrócie można określić styl eklektyczny we wnętrzach. Kilka stylów w jednym pomieszczeniu tworzy ciekawy efekt aranżacyjny, jednak pod warunkiem, że będzie to chaos kontrolowany. Wszystko musi bowiem do siebie harmonijnie pasować i tworzyć kompozycyjną całość.

Styl eklektyczny we wnętrzach

W stylu eklektycznym można połączyć różne trendy w jedną całość. Wystarczy, że będziemy pełnymi garściami czerpać inspiracje z różnych stylów, a następnie umiejętnie zestawimy je w jednym wnętrzu. Choć na pierwszy rzut oka styl eklektyczny wydaje się dosyć prosty w aranżacji, w rzeczywistości wymaga sporo wyczucia oraz znajomości podstaw aranżacji wnętrz. Bardzo łatwo jest bowiem przekroczyć granicę dobrego smaku, gdzie artystyczny nieład zamienia się po prostu w kicz i bałagan.

Przeczytaj również: Niezbędne rady przy projektowaniu wnętrz

Styl eklektyczny we wnętrzach

styl eklektyczny we wnętrzach  styl eklektyczny we wnętrzach

Jedna stylistyka przełamana drugą – Styl eklektyczny we wnętrzach

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz pozwala naprawdę na wiele. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą zdecydować się na jednolitą aranżację, a jednocześnie doskonale czują się w niejednolitych wnętrzach. W stylistyce eklektycznej najczęściej możemy spotkać zestawienie tradycji z nowoczesnością. Przykładowo wybieramy efektowne, stylizowane na antyczne meble i na nich ustawiamy nowoczesny sprzęt grający. Ciekawie prezentują się też rustykalne meble na tle ściany zdobionej dużymi, geometrycznymi wzorami czy pomysłową fototapetą. Mieszanie stylów w wielu przypadkach służy przełamywaniu nudy i monotonii, która może się wkradać w niektóre stylistyki. Przykładowo, w stylu skandynawskim, w którym dominuje biel, drewno i chłodne, surowe dodatki dekoracyjne, warto postawić na mocniejszy akcent. Industrialna lampa czy fotel w mocnym, przyciągającym kolorze pozwalają przełamać nudę i sprawiają, że wnętrze za pomocą jednego dodatku nabiera zupełne nowego wyrazu.

To również może Cię zainteresować:

Jak urządzić małe mieszkanie – Małe mieszkanie praktyczne i funkcjonalne

 

styl eklektyczny we wnętrzach

W tym szaleństwie jest metoda

W stylu eklektycznym mieszają się ze sobą nie tylko style, ale również różne materiały służące do wystroju wnętrza. Często można więc spotkać połączenie klasycznego drewna z chłodem nowoczesnego metalu i chromowanych dodatków. Tapicerowane, barkowe fotele można natomiast połączyć z minimalistycznym szklanym stolikiem. Efekty takiej aranżacji zaskakują, niebanalnie się prezentują,  na pewno tworzą wnętrze bardzo oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Choć styl eklektyczny na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco chaotyczny, w rzeczywistości w tym szaleństwie jest metoda. Każde wnętrze zaaranżowane w tym klimacie jest, a przynajmniej powinno być, przemyślane i zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Jeśli sama idea łączenia stylów bardzo Tobie odpowiada i jesteś pewien, że na pewno dobrze będziesz się czuć w takim wnętrzu, wart postawić na taki kreatywny chaos. Dobrym pomysłem może być zatrudnienie profesjonalnego projektanta, który umiejętnie połączy wszystkie ulubione style, tworząc wnętrze wyjątkowe i niepowtarzalne.

Aranżacja Wnętrz