Zapraszam do lektury artykułu „Rozwiązania, które nie pomagają w dekoracji wnętrz”.

Zaczniemy od kolorowych desek sedesowych – ryby, muszle, plaże, palmy etc. etc… Jak dla mnie – trzy razy na N I E! Są zdecydowanie lepsze pomysły na deskę klozetową niż kakafonia form i struktur. Niewyróżniająca się z tłumu, klasyczna biała deska klozetowa prezentuje się zdecydowanie lepiej!

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638457599/

O kolejnym punkcie wspominałem już dwukrotnie w poprzednich artykułach: „Zadbany dom – lepsze samopoczucie” i „Proste rozwiązania, które odmienią Twoje wnętrze„. Nie będę jednak już dalej maltretował pozytywnych napisów na ścianach (dość się nacierpiały w poprzednich tekstach), a bardziej chodzi mi o napisy, które odwracają naszą uwagę tzn. gazety, magazyny, opakowania, czy nawet książki! Żebym nie wyszedł na przeciwnika książek, co absolutnie jest nieprawdą, bo czytam mnóstwo książek, to muszę jednak trochę sprostować – chodzi o porozrzucane książki w różnych pokojach, czy nawet książki, które w danym pomieszczeniu stanowią ozdobę, czy uzupełnienie całej aranżacji. Chodzi po prostu o ułatwienie naszemu umysłowi odpoczynku – nie musi on wtedy analizować aż tylu wizualnych bodźców, które do nas dochodzą z każdej strony.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638457747/

Kolejny kozioł ofiarny to żarówki bez kloszy wiszące na sznurkach/linkach. Wiadomo, że można to zaaranżować w taki sposób, że będzie to wyglądało bardzo estetycznie i przyciągało wzrok, jednak w znaczącej większości, korzystając z tego rozwiązania, nie udaje się wyegzekwować dobrego rezultatu.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638457934/

Punkt kolejny – podróbki materiałów. Wizja kupna czegoś za kwotę niższą niż oryginał jest bardzo kusząca. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę tzw. amortyzację, czyli jak dany materiał/produkt zużywa się na przestrzeni czasu, to w tej kwestii zdecydowanie wygrywają materiały oryginalne, czy też naturalne. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na kupno droższych cegieł niż odlew gipsowy czy nawet tapety imitującej cegły, która za niedługo zacznie się odklejać.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638457250/

O kwestii doniczek typu „homemade” również wspominałem w jednym z poprzednich artykułów, ale warto to powtórzyć – kwiaty w kubkach po margarynie czy jogurcie wyglądają źle! Kwiaty oprócz nadawania klimatu i ładnego zapachu mają też ozdabiać wnętrza, a umieszczając je w brzydkich, plastikowych pojemnikach czy butelkach na pewno nie idziemy w tym kierunku.

Kolejny punkt dotyczy kwestii, na którą z reguły nie zwracamy uwagi, ale zdecydowanie wpływa ona na wystrój całego wnętrza. Chodzi o odklejające się tapety albo ich obdarte rogi, ubrudzona ściana wokół włączników lub same włączniki itp. Diabeł tkwi w szczegółach, więc powinniśmy zadbać, żeby właśnie te szczegóły prezentowały się dobrze. Tym bardziej, że nie są to kosztowne działania.

Punkt nr 7 to kwestia niepraktycznych mebli. Jak powtarzam w praktycznie każdym tekście – stawiajmy praktyczność nad design! Wiadomo, że jako projektant uwielbiam pięknie wystylizowane meble, ale jak przychodzi do testowania ich „w boju” bardzo często okazuje się, że nadają się one jedynie na wystawkę czy sesję zdjęciową, a nie do użytku dzienniego!

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638458282/

Kolejny podejrzany – meble z palet w domu ?. Na tarasie czy balkonie są jeszcze do zaakceptowania, ale w domu!? Mieszkasz w fabryce, na jakiejś hali!? Totalne szaleństwo! Zdecydowanie na NIE!

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638458392/

O falbanach na firanach już mówiłem, ale powiem jeszcze raz – we większości wnętrz tego typu rozwiązanie nie pasuje i wygląda kiczowato.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638457396/

Kolejna sprawa – nadmiar plakatów na ścianach. Różne ramki, rozmiary i kolory. Co za dużo, to niezdrowo. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na jeden lub dwa i od razu wnętrze staje się estetyczniejsze.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638458570/

Przedostatni punkt to plastikowe boazerie. W sumie nawet nie jestem pewien, czy można to nazwać boazerią ?.  Takie plastikowe obicia zdecydowanie nie tworzą klimatu we wnętrzach. Zdecydowanie odradzam.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638457303/

Artykuł wieńczymy kasetonami na suficie. Jest to dość archaiczne rozwiązanie, którego nie uświadczymy w modernistycznych aranżacjach, ale swój okres świetności mają już za sobą. Zamiast tego – zdecydowanie lepiej postawić na sztukaterię czy sufit napinany.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498638457322/

Jeszcze raz powtarzam – powyższa lista to moje subiektywne spostrzeżenia! Absolutnie nie musicie się z nimi zgadzać. Mam jednak nadzieję, że wielu czytelników zgodzi się ze mną we większości punktów.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama, ale też na TikToka, gdzie znajdziecie m.in. szybkie porady o aranżacji wnętrz ?.