Projektowanie wnętrz porady. No to co można poradzić, aby projekt wnętrz był do nas dostosowany, jakie są praktyczne rady?

 

1 ) Włącz myślenie

To chyba podstawowy i najważniejszy problem. Jasne nie wierzę, że gdzieś przed startem z remontem czy budową domu, nie wyobrażaliśmy sobie jak to będzie wyglądać, ale zazwyczaj zdawaliśmy się z całym projektowaniem i aranżacją, czy to na architekta budowlanego, czy na projektanta wnętrz, lub co gorsza na ciocię, która już przecież dwa razy w życiu tapetowała swoje mieszkanie.

Ok. Z pewnością każdy może (a niektórzy powinni) dobrze podpowiedzieć, lecz to my tam będziemy mieszkać, my mamy swoje przyzwyczajenia, my mamy swoje widzimisię i to do Nas trzeba dostawać pomieszczenia i wnętrza.

Więc jeżeli jesteś wysokim człowiekiem, zrób blaty w kuchni wyżej, abyś nie musiał się schylać, zaplanuj włącznik w garażu tak aby zaraz przy wyjściu z auta móc włączyć oświetlenie (a może czujnik ruchu), przemyśl dokładnie funkcję w kuchni jak będziesz stał, mył naczynia, gotował etc., co musi być pod ręką. Czy chcesz mieć na wysokości oczu książkę kucharską? Blisko sztućce, a może szafkę ze śmieciami otwierana przez servo drive (polecam). Po dotknięciu szafka sama się otworzy i nie musimy brudnymi rękami ciągnąć za uchwyt.

Jakkolwiek by było, przemyśl jak będziesz na co dzień funkcjonować w domu, aby nie popełnić błędów teraz przy projektowaniu wnętrz. Koniecznie przeczytaj artykuł o błędach w aranżacji kuchni: 10 błędów w aranżacji kuchni i zobacz poniższy film

Zobacz mój poradnik na temat projektowania wnętrz:

Projektowanie wnętrz porady, czyli na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrz

 

2 ) Postaw na praktyczność

Oczywiście, w domu musi być ładnie, z charakterem tak, abyśmy się w nim dobrze czuli, ale naprawdę radzę, pomyśleć nad tym ile czasu będziemy musieli w nim spędzimy sprzątając.

Stół ze szklanym blatem. Rewelacja. No co, ja sobie z tym nie poradzę, bez żartów.

No pewnie, jak nie będziesz robić testu białej rękawiczki i do tego w … nosie masz linie papilarne Twoich dzieci odciśnięte na stole, to proszę Cię bardzo, Whay not? Ale uwierz mi, nawet najbardziej cierpliwą i lubiącą sprzątanie osobę może coś trafić, jak w ciągu dnia pięć razy będzie musiała przecierać ten blat.

Podobnie ma się sprawa do jasnych białych płytek w połysku. Wyglądają pięknie i elegancko i super szybko też przybywa na nich plam, polecam dla tych, co chcą zrzucić kilka kilogramów. Sport zagwarantowany.

Meble kuchenne z przerwą miedzy sufitem, a meblami. Ja wiem, wiem, tak Wam pasuje, tak się wam podoba, idealnie wkomponuje się do Waszego stylu, a że jest to idealne siedlisko kurzu, trudno. To nie ja jestem alergikiem, tylko współmałżonek, niech wskakuje na drabinę i przeciera tam co dwa dni.

Warto również przeczytać: Jak zaprojektować kuchnię

 

Porady przy projektowaniu wnętrz

Inne porady przy projektowaniu wnętrz?

 

3) Bądź wygodny

Jedna sprawa to nie utrudniać sobie życia (patrz punkt wyżej) a druga to staraj się go sobie ułatwić.

Kilka prozaicznych uwag, które spostrzegłem w trakcie swojej pracy i… życia.

Każdy, kto ma łazienkę, ma też szansę umyć się w wannie, czy kabinie prysznicowej. Mnie jako faceta nie przeszkadza wejść pod prysznic i od razu umyć włosy, no ale kobiety… nie, One muszą mieć inaczej. I co wtedy jak jest tylko kabina, a na dodatek duża kabina prysznicowa.

Powiedzmy, że mamy tak, że deszczownicę i słuchawkę mamy na przeciwległej ścianie od wejścia, więc uruchamiając wodę od razu dana osoba może być mokra, a ona chciał tylko przemyć brodzik, lub umyć włosy. A czemu tak nie zrobić baterii na ścianie zaraz za wejściem do kabiny? W ten sposób kiedy chcemy sięgamy po słuchawkę i dopiero włączamy wodę.

A i jeszcze jedna rada. Jak robisz w kabinie deszczownicę, to zróbże i tą słuchawkę prysznicową, naprawdę się przyda (przy wannie również).

Albo oświetlenie, rozpisywałem się o tym dużo, możesz przeczytać tutaj, tak więc wspomnę tylko, aby ono było bardzo dobrze przemyślane.

Zastanów się, gdzie będziesz siedział, czy wtedy będziesz musiał wstawać, aby wyłączyć, lub wyłączyć światło, gdzie będziesz najczęściej trzymał laptopa, ładował telefon komórkowy, lub w jakim miejscu będzie stało drobne AGD.

Otwieranie drzwi. Tu krótko. Są pewne zasady wynikające z ergonomii i zasad BHP, jak drzwi powinny się otwierać, ale tak po ludzku. Niech one nie zajmują dużo miejsca po otwarciu, nie przeszkadzają w przejściu do danego pomieszczenia, czy nie kolidują ze sobą. Szlak może trafić, jak dziecko po raz setny zostawiło drzwi z łazienki otwarte i Ty drugimi drzwiami uderzasz w nie.

Lubisz dzienne światło super, ale nie przesadzaj z tymi oknami dachowymi, bo będziesz je musiał myć, a nie jest to najłatwiejsze zadanie na świecie. To jedno, a druga sprawa praktyczna to to, że przez nie w zimę szybko ucieka ciepło, a latem mocno się pomieszczenie nagrzewa. Jasne, można zastosować rolety przeciwsłoneczne, nawet bardzo skuteczne, lecz po pierwsze, nie mało one kosztują ( w zależności od okna około 250 zł), lecz po drugie, aby nie mieć w pochmurny dzień za ciemno, będziesz musiał je za każdym razem podnosić.

Jak nie chcesz popełnić błędów w aranżacji łazienki, to ten artykuł jest dla Ciebie: 12 błędów w aranżacji łazienki

W skrócie, jakie są porady przy projektowaniu wnętrz?

Przede wszystkim myśl, wczuj się w sytuację, że już mieszkasz w danym wnętrzu, pomyśl, co w nim zazwyczaj będziesz robić, jak pracować, a jak spędzać czas wolny. Gdzie dzieci się będą bawić, a Ty z gośćmi imprezować, co wtedy potrzebujesz mieć pod ręką, przemyśl to wszystko najlepiej kilka razy.

Takie rady przy projektowaniu wnętrz przydadzą się każdemu mieszkańcowi, więc musicie usiąść wspólnie i spisać wszystko przed przystąpieniem do prac budowlanych.