Czym są płytki marmuropodobne? Chwilowa moda czy trend, który zagości u nas na dłużej? – zalety

Marmur to bardzo elegancki i wysublimowany materiał, który kojarzy się z luksusowymi wnętrzami. Nic dziwnego, że płytki marmurowe są niezwykle pożądane przez osoby pragnące gustownie urządzić swój dom czy mieszkanie. Niestety, płytki marmurowe są stosunkowo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Istnieje jednak sposób na stworzenie analogicznego wystroju za pomocą materiałów, które nie nadszarpną tak bardzo domowego budżetu.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą płytki imitujące marmur. Przeważnie stosuje się je na podłogach, jednak warto pamiętać o tym, że istnieją także płytki naścienne imitujące marmur. Powszechnie dostępne są także płytki przypominające marmur do stosowania na zewnątrz budynków. Ogromną zaletą tego rodzaju płytek jest ich wysoka trwałość. Są to płytki, których nie trzeba impregnować, bardzo łatwo jest też utrzymać je w czystości. Powierzchnia takich płytek jest biała lub wchodzi w odcienie szarości, co sprawia, że są podobne do kamienia naturalnej barwy. Ponadto, są to gładkie płytki, przyjemne w dotyku i cieszące oko.

Walorem estetycznym są również naturalne wzory na płytkach, które sprawiają, że nie sposób odróżnić ich od prawdziwego marmuru. Decydując się na imitację tego surowca, dobrze jest wybrać płytki z rektyfikowanymi krawędziami, które tworzą gres z idealnie równymi bokami. Co więcej, imitacja marmuru może być przygotowana w wersji z połyskiem lub jako płytki matowe. Wszystkie te zalety oraz ogromne walory wizualne sprawiły, że płytki podobne do marmuru stały się bardzo popularne.

Zapoznaj się również z artykułem: Ile kosztuje remont łazienki

Płytki imitujące marmur – trend 2020

Historia wystroju wnętrz niosła ze sobą wiele elementów, które pojawiały się na chwilę, trafiały na szczyty popularności, a później zupełnie znikały z aranżacji i w efekcie tego także z rynku. Czy tak samo skończą płytki imitujące marmur? Okazuje się, że nie! Najnowsze aranżacje pokazują, że zarówno marmur, jak i jego imitacje oraz kamienie innego rodzaju, są nie tylko stosowane od wielu lat, ale również stają się coraz bardziej doceniane. Moda na tego typu materiały nie przemija, a marmur niedługo przeżyje swój renesans. Trendy na 2020 rok jasno wskazują, że jedną z najmodniejszych aranżacji będzie wystrój w stylu neoantycznym.

Przeczytaj też o obowiązujących trendach we wnętrzach: Aktualne trendy we wnętrzach

Płytki imitujące marmur będą idealnie pasować do ozdób stylizowanych na czasy starożytne, ekstrawaganckich, eleganckich mebli i bogato zdobionych dekoracji. Potwierdzeniem ponadczasowości płytek podobnych do marmuru jest również ich szerokie zastosowanie. Idealnie pasują one do pomieszczeń sanitarnych i kuchni, świetnie nadadzą ton także salonowi lub pomieszczeniom przejściowym. Prawdziwą gratką dla wszystkich dekoratorów są piękne, marmurowe schody. Dzięki płytkom imitującym marmur są one w zasięgu możliwości praktycznie każdego klienta. Ponadto, płytki podobne do marmuru, to równie świetne rozwiązanie do domu lub mieszkania, co do biura. Natomiast odnosząc się do kwestii, jaką jest modna aranżacja wnętrz, to tego rodzaju płytki wspaniale komponują się, zarówno ze, stosowanym we współczesnych wystrojach, plastikiem, jak i z metalem czy drewnem. Marmur pięknie wygląda we wnętrzach neoantycznych, rustykalnych i nowoczesnych. Perfekcyjnie odda również charakter stylu glamour.

Jeżeli nie chcesz zrobić błędów w projektowaniu łazienki to przeczytaj: 12 błędów w aranżacji łazienki

Zatem na pytanie czy płytki marmuropodobne pozostaną modnew kolejnych sezonach? – odpowiedź jest jedna – to zdecydowanie trend w aranżacji wnętrz, który na długo zagości w wielu domach. Łączy on klasykę z nowoczesnością, a dzięki niewygórowanym cenom produktów, jest dostępny dla każdego klienta, który pragnie, by jego pomieszczenia nabrały nowej, eleganckiej jakości.