Jeśli w najbliższym czasie będziesz odbierać mieszkanie od dewelopera, dobrze się do tego przygotuj. Pamiętaj, że wszelkie usterki czy niedoróbki wykryte później będą Cię kosztowały sporo czasu, nerwów i wydanych pieniędzy. Nawet niewielkie usterki potrafią skutecznie popsuć radość z urządzania nowego mieszkania. Odbiór techniczny polega na sprawdzeniu nowego mieszkania przed oddaniem go do użytku. Jest to czas, kiedy właściciele mogą zgłaszać deweloperowi wszelkie niedociągnięcia. Obecnie na rynku można znaleźć sporo firm, które oferują usługi odbioru technicznego. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielny odbiór mieszkania. Wtedy jednak trzeba przygotować się na bardzo dokładne i wnikliwe oględziny wszystkich pomieszczeń oraz elementów instalacji czy wykończenia wnętrza.

Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?

Co ze sobą zabrać, na odbiór mieszkania?

Na odbiór techniczny nowego mieszkania najlepiej umawiać się w ciągu dnia. Jeśli odbywa się to w zimie, to w czasie, gdy jest jeszcze jasno. W dziennym świetle można bowiem zobaczyć o wiele więcej niż przy świetle lamp. Warto zabrać ze sobą umowę z deweloperem, a jeszcze wcześniej bardzo dokładnie ją przeczytać i zrobić notatki na temat norm i przepisów, a także zanotować sobie wszelkie pytania, jakie nam się nasuwają podczas tej lektury.
Poza umową na odbiór zabierzmy ze sobą plan mieszkania, długa taśmę mierniczą, lub dalmierz, poziomicę minimum 2m, kątownik oraz próbnik do sprawdzania prądu. Warto też mieć ze sobą sznurek z ciężarkiem do sprawdzenia pionów, zapalniczkę do sprawdzenia wentylacji oraz zwykłą piłeczkę, dzięki której będzie można sprawdzić równość podłogi. Aby sprawdzić gładkość i równość ścian, dobrze jest też zabrać latarkę dającą mocne światło – pokaże wszelkie ewentualne niedociągnięcia, których nie zobaczymy przy zwykłym świetle.

Przeczytaj również: Ile kosztuje remont łazienki

Co będziemy sprawdzać, podczas odbioru mieszkania?

Dokładne obejrzenie mieszkania i sprawdzenie wszystkich jego parametrów może nam zająć trochę czasu, dlatego warto zarezerwować sobie na to co najmniej dwie godziny. Nie należy się speszyć, gdyż oglądanie mieszkania na szybko może spowodować, że wiele kwestii przeoczymy. Na co zwracać szczególną uwagę?

– Czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z umową?

W tej kwestii trzeba po prostu zmierzyć za pomocą miarki lub dalmierza wszystkie pomieszczenia i zsumować ich powierzchnie. Deweloperzy mają różne metody wyliczania powierzchni mieszkania, które powinny być zapisane w umowie. Czasem powierzchnię liczy się z tynkiem, a czasem bez. W wielu umowach mogą również znaleźć się zapisy o marginesie błędu, najczęściej jest to 2 procent. Jeśli odstępstwa będą większe, może to być dobry powód do zerwania lub negocjacji umowy.

Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?

– Czy podłogi są poziome i równe?

Do sprawdzania podłóg może posłużyć nam zarówno poziomica, jak i zwykła piłeczka. Położona na podłodze powinna pozostać w bezruchu. Na balkonie i na zewnętrznym parapecie podłoga powinna mieć natomiast niewielki spadek, umożliwiający odpływ wody. To również sprawdzimy za pomocą piłeczki. Za pomocą kątownika należy natomiast sprawdzić, czy kąty są proste.

Jak urządzić poddasze – aranżacja poddasza

– Czy ściany są proste i gładkie?

Równość ścian sprawdzamy za pomocą kątownika przy podłodze oraz suficie. Natomiast równo rozłożony tynk, bez wybrzuszeń czy załamań możemy sprawdzić za pomocą mocnego światła latarki. Warto zwrócić uwagę także na to, czy ściany i sufity są suche. Sufitowi przyjrzyjmy się szczególnie wnikliwie i to w całym mieszkaniu, jeśli lokal znajduje się na ostatnim piętrze. Jakiekolwiek plamy wilgoci i zacieki świadczą o złej konstrukcji i wykonaniu dachu, który nie chroni przed wodą i wilgocią.

– Czy okna i drzwi są szczelne i dobrze osadzone?

Dobre wykonanie drzwi zapewnia bezproblemowe użytkowanie, natomiast w kwestii okien ich właściwy montaż powoduje, że nie będzie nam uciekać ciepło za okna. Na początku zwróćmy uwagę na wygląd – drzwi i okna powinny być bez rys i trwałych zabrudzeń. Szczelność okien oraz drzwi można sprawdzić przy użyciu kartki papieru, zamykając ja razem ze skrzydłami drzwiowymi lub okiennymi. Jeśli są one szczelne, kartka nie powinna dać się wyjąć. Podczas odbioru mieszkania właściciel powinien otrzymać również wszystkie klucze, nie tylko do drzwi wejściowych, ale również do wszystkich części wspólnych, skrzynki pocztowej, piwnicy, garażu oraz do skrzynek z bezpiecznikami czy licznikami.

Zapoznaj się z artykułem:

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć

– Czy instalacja elektryczna jest sprawna, a w gniazdkach jest prąd?

Na sprawdzenie instalacji trzeba poświecić nieco czasu. Warto mieć ze sobą tyle oprawek z żarówkami, ile jest podłączeń w całym mieszkaniu. Trzeba je wszystkie zamontować i sprawdzić, czy jednocześnie działają. Aby sprawdzić prąd w gniazdkach przyda się próbnik. Jeśli go nie mamy, wystarczy mieć przy sobie ładowarkę do telefonu i po kolei podłączać ją do każdego gniazdka. Jeśli ładuje, to znaczy, że gniazdko działa prawidłowo.

Jak już odbierzesz mieszkanie, to musisz je wyremontować: Jaki jest koszt remontu mieszkania

 

– Czy wentylacja działa prawidłowo? Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?

O wentylacji podczas sprawdzania mieszkania dosyć często zapominamy, tymczasem jej prawidłowe wykonanie jest niezbędne podczas użytkowania wnętrza. Na początku dobrze jest sprawdzić, czy piony wentylacyjne w mieszkaniu zgadzają się z tym, co jest umieszczone na planach mieszkania. Sprawność wentylacji można sprawdzić za pomocą zapalniczki lub zwykłego kadzidełka. Należy zapalić je przy zamkniętych drzwiach i oknach i sprawdzić, gdzie kieruje się dym. Jeśli do kanału wentylacyjnego, to znaczy, że wszystko jest w porządku.

Zobacz również: na co zwrócić uwagę, przy projektowaniu wnętrz

– Czy doprowadzony jest światłowód i instalacje do telewizji satelitarnej oraz naziemnej?

Takie instalacje muszą być obecne w mieszkaniu już na etapie odbioru technicznego. Dzięki temu właściciel nie będzie musiał prowadzić dodatkowego okablowania czy montować talerza na elewacji budynku. Będzie tez można wybrać dowolnego dostawcę telewizji i internetu, a nie ograniczać się tylko do tych dostawców, którzy wpasują się w wykorzystaną w budynku technologię.

 

Aranżacja Wnętrz