Styl loftowy w ostatnich sezonach święci triumfy nie tylko w katalogach światowych producentów, ale również w naszych domach i mieszkaniach. Taka stylistyka to doskonała alternatywa dla bogato zdobionych wnętrz, stylu angielskiego czy glamour. Okazuje się, że surowość, prostota, a czasem nawet brzydota świetnie sprawdzają się we wnętrzu. Loft w małym mieszkaniu – czy to możliwe?

 

Lofty i wnętrza w stylu industrialnym najczęściej kojarzą się ze starymi fabrykami czy zakładami przemysłowymi, które po latach opuszczenia stały się trendy i są przerabiane na efektowne wnętrza mieszkalne. Jednym z wyznaczników stylu industrialnego i loftowego jest przede wszystkim duża przestrzeń, co oczywiście nie oznacza, że w małym mieszkaniu nie możemy sobie stworzyć wnętrza stylizowanego na loftowe. Wszystko zależy od dobrego projektu oraz umiejętnego doboru głównych elementów wystroju wnętrza oraz dodatków.

To również może Cię zainteresować: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań

Loft w małym mieszkaniu – czy to możliwe? Jak zrobić?

Otwarta przestrzeń we wnętrzach

 

Aby styl loftowy w małym mieszkaniu dobrze się prezentował, warto najpierw zadbać o optyczne powiększenie przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem, jeżeli jest to możliwe będzie pozbycie się ściany pomiędzy kuchnią a salonem, dzięki czemu uzyskamy sporą przestrzeń, która będzie idealnie pasowała do loftowej stylizacji. Aby wnętrza wydawały się jeszcze większe, powinny być jak najmniej zagracone i pozbawione nadmiaru bibelotów. Wystarczy kilka tematycznych dekoracji, zamiast ustawianie w niewielkim mieszkaniu wszystkich industrialnych elementów wystroju, jakie znajdziemy we wnętrzarskich katalogów. Planując urządzenie wnętrza warto również zadbać, aby jedno pomieszczenie płynnie przechodziło w drugie, a więc najlepiej, jak będzie w podobnej stylistyce. Jeśli więc decydujemy się na styl loftowy, musi panować on w całym mieszkaniu, a nie tylko w salonie.

 

To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować kuchnię

Cegła musi być! Loft w małym mieszkaniu – czy to możliwe?

 

Bez względu na to, czy tworzymy wnętrze loftowe na dużej przestrzeni, czy w niewielkim mieszkaniu, jednym z najważniejszych elementów wystroju powinna być cegła na ścianach. Nadaje ona wnętrzu surowy, chłodny charakter, ale jednocześnie tworzy klimat. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie cegły tylko na jednej, najbardziej wyeksponowanej ścianie, podczas gdy inne będą pomalowane na chłodne, jednolite kolory. W przypadku niedużych wnętrz cegła, która jest dosyć wymagającym elementem wykończeniowym, może powodować optyczne zmniejszenie przestrzeni.

 

Minimalizm na wielu płaszczyznach

 

Styl loftowy lubi minimalizm, który w niewielkim mieszkaniu ma dodatkowo sporo zalet – nie trzeba wielu elementów, aby stworzyć industrialny klimat, a więc nie ma konieczności dodatkowego zagracania niewielkiej przestrzeni. Minimalistyczne powinny być także aranżacje okienne, aby wpuszczały do wnętrza jak najwięcej światła. Zapomnijmy więc o bogato zdobionych roletach czy efektownych zasłonach. Okna mogą świetnie prezentować się nawet bez żadnej dekoracji lub ewentualnie w towarzystwie prostych rolet w jednolitym kolorze.

Zobacz również: Jaki jest koszt remontu łazienki

Jaki jest koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki

Oświetlenie w surowej odsłonie

 

Urządzając niewielkie mieszkanie w stylu loftowym, zadbajmy o odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. W niedużych wnętrzach raczej trzeba sobie odpuścić duże, mosiężne żyrandole czy potężne reflektory. Dobrym rozwiązaniem mogą być natomiast lekkie. Druciane lampy klatki, które można powiesić praktycznie w każdym wnętrzu. Lampy wykonane z metalowych konstrukcji, w których umieszczono proste źródło światłą, idealnie wpisują się w loftową stylistykę, a przy tym są lekkie i nie przytłaczają wystroju wnętrza. Jeśli chcemy, aby wnętrze było jeszcze bardziej minimalistyczne, można też jako część oświetlenia zastosować proste oprawy na przewodach, które zajmują niewiele miejsca, świetnie wyglądają i podkreślają industrialny charakter wnętrza.

 

Surowe meble do każdego wnętrza

 

W loftowej stylistyce poza aranżacją ścian i oświetleniem ogromne znaczenie mają meble. Są one dosyć minimalistyczne i proste, najczęściej wykonane z metalu lub połączenia drewna i metalu. Świetnie prezentuje się drewniany stół jadalniany na metalowej podstawie, która przywodzi na myśl meble magazynowe i fabryczne. Aby meble wydawały się lżejsze, można też zdecydować się na industrialną stylistykę, ale z przeróżnymi ażurami, które nadadzą ciężkim metalowym konstrukcjom nieco lekkości.

 

Kilka przykładowych mebli:

Stolik kawowy

Stół jadalniany okrągły

Duży stół prostokątny

Niedrogi stolik kawowy

Druciany stolik kawowy

Regał w stylu loftowym

 

Jak zaprojektować małą łazienkę – 10 genialnych trików

Sprawdź, co masz w piwnicy i na strychu

 

Uzupełnieniem loftowej stylistyki są różnego rodzaju akcesoria i dodatki, które można znaleźć w starych szpargałach. Jeśli masz dawno nieużywaną, zabytkową maszynę do szycia, maszynę do pisania czy telefon z tarczą, mogą to być idealne dekoracje do loftowego wnętrza. Pamiętaj jednak, by wybierać dodatki przede wszystkim pod względem jakości, a nie ilości. Jeśli będzie ich zbyt wiele, niewielkie wnętrze stanie się pełne chaosu i surowość loftowej scenerii będzie musiała ustąpić miejsca bałaganowi.

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć