Koszt remontu łazienki może zaczynać się od kilku tysięcy złotych a kończyć… cóż tu tylko nasza wyobraźnia może nas ograniczać. Lecz ja dzisiaj zajmę się tutaj konkretną łazienką, średniej wielkości, taką popularną wielkościowo, którą z doświadczenia wiem że często ludzie mają w swoich mieszkaniach. Zobaczymy precyzyjnie jaki jest średni koszt remontu łazienki w bloku w 2021 roku i dokładnie opiszę każdy element wyposażenia, robocizny, materiałów wykończeniowych i budowlanych dla łazienki o powierzchni 7,5 m2.

Przedstawię tu jaki jest koszt remontu łazienki w bloku na podstawie konkretnych wymiarów, aby każdy mógł odnieść to do swojego pomieszczenia. Dlatego podam kilka danych.

koszty remontu łazienki w 2021 roku

koszty remontu łazienki w 2021 roku. projekt: Helegda- Piechaczek

Koszt remontu łazienki – założenia

Wszystkie ceny podane w tym kosztorysie są brutto. Na usługi z 8% Vat, a dla materiałów z 23% Vat. Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli współpracujecie z firmą remontową, może ona kupować na siebie wszystkie materiały wykończeniowe i później, według polskiego prawa sprzedać je Wam z 8% Vat, a nie 23%, ponieważ sprzedaje je z usługą. Jest to dobra opcja i pewna oszczędność. Wszystkie materiały są dobrej jakości, nie najtańsze, ale również nie z najwyższej półki.

Wyposażeniem naszej łazienki będzie kabina prysznicowa, brodzik, umywalka z szafką pod umywalkową, ubikacja. Do tego kosztorysu oczywiście weźmiemy pod uwagę: płytki, oświetlenie, armaturę, stelaż do WC, lustro, drzwi. materiały budowlane i robociznę.

Aby dokładnie podać jaki jest koszt remontu łazienki musimy poznać jej wymiar:

A = długość dłuższej ściany – 3mb

B = długość krótszej ściany – 2,5 mb

C = wysokość do sufitu -2,6 mb

D = otwór drzwiowy 1,6 m2. Standard to drzwi 80×200 cm

Do wyliczenia ilości płytek potrzebujemy jeszcze pamiętać o obudowie stelaża podtynkowego i zakupie zapasu płytek.

A* B = 7,5 m2 (powierzchnia podłogi i sufitu)

Zaczynamy liczyć koszty od zakupu płytek. Na nasze potrzeby wybrałem tak ostatnio popularne duże, białe płytki imitujące marmur w formacie 60x 120 cm. Można je zakupić już od 120 zł wzwyż. Ja przyjmuję cenę 150 zł za m2. Ile potrzebujemy płytek i jaki będzie ich koszt? Aby to wyliczyć, zobaczcie ten wzór: A * C* 2 + B * C + (B * C – D) = 27 m2. Do tego należy pamiętać o obudowie stelaża podtynkowego:

20 cm głębokości * 1,2 m wysokości x dwie strony + półka 20 cm *80 cm =  0,48 m2 + 0,16m2  = 0,64 m2. Razem płytki to 27,64 m2 + 10% zapasu = 30,4 m2

W takim razie koszt płytek na ścianę do łazienki wyniesie: 4560,60 zł

Płytki na podłogę kupimy trochę tańsze w formacie 60 x60 i w cenie 120 zł za m2. Razem ich koszt wraz z zapasem wyniesie: 990 zł

Koszt zakupu płytek do średniej łazienki w bloku wynosi: 5550,60 zł

Jednak jeżeli nie jesteś złota rączką i nie potrafisz sam położyć płytek, to musisz poprosić o to fachowca i zapłacić mu za to.

Przeczytaj jaki jest koszt remontu całego mieszkania w 2021 roku

Koszt remontu łazienki – przygotowanie ścian i posadzki

Niestety na koszt remontu łazienki nie wpływa samo kafelkowanie, aby przykleić płytki, fachowiec musi jeszcze przygotować odpowiednio ściany i podłogę. Przyjmuje, że łazienka w bloku jest do całkowitego remontu, należy wcześniej skuć stare płytki, wyrównać ściany, drobne ubytki, oraz położyć wylewkę samopoziomującą na posadce po skutych wcześniej płytkach.

Jaki jest koszt przygotowania ścian i podłogi w łazience i co w ramach tego wchodzi:

Skucie płytek to koszt około 50 zł za m2. U nas jest ich 35,14 m2 (ściany + podłoga), co daje nam kwotę 1757 zł. Następnie po stronie kosztów dopisujemy zrobienie wylewki na posadce i jej zakup.

Przyjmuję, ze zakupujemy wylewkę samopoziomująca Weber Renofloor. Jej zużycie to ok. 1,7 kg/m2/mm. My musimy wyrównać 5 mm czyli potrzebujemy jej 8,5 kg/m2 *7,5 m2 = 63,75 kg. Worek 25 kg kosztuje około 65 zł. Kupujemy trzy worki za które płacimy: 195 zł

Koszt robocizny to 28 zł za m2 *7,5 m2= 210 zł

Razem koszty przygotowania łazienki do kładzenia płytek to: 2162 zł

Oczywiście prace takie jak skuwanie płytek można wykonać samemu, lecz na potrzeby tego artykułu aby dokładnie wyliczyć ile kosztuje remont łazienki przyjmuję, że wszystkie prace wykona fachowiec.

Zapoznaj się z aktualnymi trendami wnętrzarskimi

średni koszt remontu łazienki

średni koszt remontu łazienki. by: Ekskluzywne Wnętrze

Ile kosztuje remont łazienki w 2021 roku – kafelkowanie

Sam koszt kładzenia płytek jest dużym wydatkiem, ale również jest to praca najbardziej czasochłonna i wymagająca umiejętności. Przyjęliśmy, że płytki nie są małe bo 60 x120 cm a ich położenie może wynosić od 90 do 150 zł za m2, w zależności od lokalizacji, oraz od tego czy jest to gres, czy płytka ceramiczna. Ja przyjmuję, że naszemu fachowcowi zapłacimy za położenie płytek 100 zł za m2. Czyli poniesiemy koszt 3514 zł (wraz z podłogą).

Do położenia płytek potrzebujemy zakupić klej. Przy tak dużych płytkach potrzebny jest klej elastyczny.

Klej Sopro nr 1. jego zużycie to 6 kg na m2 (uśrednione). Potrzebujemy minimum 10 worków * 69 zł = 690 zł

I do tego musimy doliczyć fugę i jej położenie. Przyjmuje fugę białą z Mapei a jej zużycie to 0,8 kg/m2. Potrzebujemy: 9 worków * 65 zł = 585 zł. Za położenie fugi zapłacimy około 10 zł za m2, czyli 350 zł

Koszty kafelkowania łazienki i chemii budowlanej to: 5139 zł

Po zakończonym kafelkowaniu, daną łazienkę musimy wyposażyć. Do urządzenia tej łazienki wybieram materiały nie tanie, ale też nie z górnej półki. Kupuję wszystko za jednym razem w sklepie internetowym, przez co należy również doliczyć koszt transportu.

Na wyposażenie przykładowej łazienki w bloku składa się:

Radaway Torrenta KDJ kabina kwadratowa 90x 90 cm – 1799 zł

Do tego kupujemy niski brodzi + syfon: Radaway Delos C brodzik kwadratowy 90×90 cm

600 zł

Ubikacja podwieszana z deską wolno opadającą Duravit ME by Starck – 1160 zł

Stelaż WC Grohe 5 w 1 – 699 zł

Zestaw prysznicowy ścienny termostatyczny Hansgrohe Crometta E Showerpipe – 1100 zł

Zestaw umywalka z szafką 50 cm Elita Street Plus – 750 zł

Bateria umywalkowa – Grohe Essence – 400 zł

Lustro prostokątne wykonane u szklarza – 200 zł

Grzejnik łazienkowy Excellent Meteor 85×50 – 579 zł

Razem koszty wyposażenia łazienki: 7287 zł

Lecz to nie są wszystkie koszty remontu łazienki. Musimy doliczyć koszty oświetlenia, drzwi, koszty białego montażu, przeróbki instalacji elektrycznej, oraz dodatków do łazienki.

jaki jest koszt remontu łazienki w bloku

jaki jest koszt remontu łazienki w bloku: By: Ekskluzywne Wnętrze

Jaki jest koszt remontu łazienki w 2021 roku – oświetlenie

Samo oświetlenie w łazience nie musi kosztować zbyt dużo, ponieważ w tak niewielkich pomieszczeniach zazwyczaj dajemy zwykłe halogeny, oraz oświetlenie przy lustrze. Na potrzeby tego artykułu przyjąłem, że mamy tu 4 halogeny które możemy kupić za 160 zł kpl. Niemniej należy jeszcze je zamontować, a zrobienie jednego punktu elektrycznego wyniesie około 60 zł za sztukę. Przyjmując, że mamy jeszcze jeden duży kinkiet nad lustrem, to takich punktów mam 5, co daje nam kwotę 300 zł. A sam kinkiet wybraliśmy za 400 zł.

Koszty oświetlenia w łazience to 860 zł

Przyszedł czas na podliczenie kosztów białego montażu:

– koszt montażu WC – 150 zł

-koszt montażu stelaża podtynkowego – 150 zł

– Koszt montażu szafki z umywalką – 200 zł

-Koszt montażu kabiny prysznicowej w łazience – 200 zł

-Koszt montażu baterii prysznicowej – 150 zł

-koszt montażu grzejnika – 100 zł

Razem biały montaż wyniósł: 950 zł

Pozostałe koszty remontu łazienki:

Oczywiście przy gruntownym remoncie łazienki musimy wymienić drzwi. Ceny mogą być od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Na ten temat nagrałem odcinek z poradnikiem i zapraszam do niego. Ja przyjmuję, że na drzwi wraz z ościeżnicą, otworami wentylacyjnymi i klamka zapłacimy 1500 zł.

Potrzebujemy jeszcze zakupić nową szczotkę do Wc, półeczki, uchwyty na ręczniki, papier i na to wydamy: 300 zł. w tym punkcie dodamy też 500 zł na pozostałe koszty fachowca które z pewnością wyjdą w trakcie prac. Ponadto pomalowanie sufitu wyniesie nas wraz z farbą 100 zł, a zakup nowego włącznika i gniazdka elektrycznego wraz z ramkami zamknie się w cenie 30 zł

Razem to nam daje dodatkowych kosztów: 2430 zł

Tutaj poznasz koszty remontu małego budżetowego mieszkania

Jaki jest koszt remontu łazienki w 2021 roku

Jaki jest koszt remontu łazienki w 2021 roku. projekt: Hedo Architects

Średni koszt remontu łazienki w 2021 roku.

Średni koszt remontu łazienki w 2021 roku wynosi 24378,60 zł. Są to koszty dobrej jakości materiałów, fachowca, oraz koszty materiałów budowlanych. Średni koszt remontu łazienki w bloku przeliczając na m2 to 3250,48 zł

Podsumowanie:

Chcąc wyliczyć jaki jest koszt remontu łazienki brałem pod uwagę materiały wykończeniowe nie tanie. Możemy przecież kupić płytki za kilkadziesiąt złotych, a nie za 150 zł. Drzwi również kupimy za 500 zł, a nie za 1500 zł. Koszty robocizny przyjąłem na aglomerację śląską, lecz w Warszawie, czy w małych miejscowościach może się to różnić. Średni koszt remontu łazienki wyniósł 24378,60 zł i nie jest to mało, lecz jeżeli ktoś planuje zrobić generalny remont starej łazienki, przy dobrych materiałach z pewnością z takimi kosztami musi się liczyć.

 

Zdjęcie tytułowe: Pracownia Bruch Studio