Trendy wnętrzarskie 2021 jakie będą, co nas czeka, na co warto postawić? Powiem Wam jaki styl według mnie się utrzyma, jakie kolory będą modne, jakie są tendencje i rozwiązania praktyczne. Ogólnie dowiecie się jakie będą modne wnętrza w 2021 roku. Ale jeżeli chcecie przeczytać jak to kolor ziemi będzie okraszony nutą ekologii (lub podobne frazesy), to niestety się zawiedziecie. Znacie mój styl pisania i wiecie, że nie odnoszę się do innych (dzisiaj czynie wyjątek). Ale coś mnie trafia jak czytam te same wyssane z palca pomysły zapewne napisane na zlecenie, a powielane przez innych.

Staram się być na bieżąco z trendami wnętrzarskimi i jeżeli nie ma możliwości (jak w tym roku) zwiedzać targów, to przynajmniej chętnie poczytam co inni ludzie na ten temat piszą. Zresztą chętnie odwiedzam inne portale i czytam co w trawie piszczy, czasami się z tym zgadzam, a czasami nie. Ale w tematyce trendów wnętrzarskich w roku 2021, jeszcze nie znalazłem artykułu z którym bym się zgodził w 100%. Bo albo jest napisane tak, że modne będzie szkło, metal, drewno, cegła, wiklina i produkty eko (czyli chyba wszystko), albo tak enigmatycznie, że też każdy coś dla siebie dopasuje. A tu chyba nie o to chodzi.

Trendy wnętrzarskie 2021

Trendy wnętrzarskie 2021. Projekt: Кот Андрей Головач Татьяна

Trendy wnętrzarskie w 2021

W takim razie co będzie modne, co się będzie podobać? Napiszę Wam moje obserwację wynikające z praktyki, z rozmów z klientami, dostawcami, producentami. Ja wiem, że trendy powinniśmy kształtować, ale modne jest to w co wierzą ludzie i chcą stosować, a nie to co producent chce sprzedawać, lub designer sobie wymyśli. My jesteśmy od tego, aby wskazać kierunek, lecz ludzie będą mieszkali przez wiele lat w danym domu czy mieszkaniu i oni się tam mają dobrze czuć. Musimy być na czasie, aby móc zaproponować nowe, czasem lepsze rozwiązania praktyczne i dekoracyjne, ale nie może tak być, że narzucę komuś taki pomysł, bo to jest modne, albo co gorsza prawdopodobnie będzie modne. To ma być z duchem czasu, ale przede wszystkim takie, aby człowiek do tego wnętrza chciał wracać i dzisiaj i za pięć lat jak moda już dawno minie.

Wnętrza w 2021 to będzie ewolucja, a nie rewolucja. Nie wierzę, że naraz zapanuje styl – japońsko – skandynawski (a tak przeczytałem). Czy naraz wszyscy przerzucą się na styl eko (chociaż tu wierzę, że będzie ten kierunek ewaluował). Napisanie też, że modne będą kolory: beż i szary, to tak jakby nic nie napisać. Te kolory zawsze się przeplatały we wnętrzach. Większość z nas akceptuje te kolory i je lubi. Ok, to jakie modne wnętrza będą w 2021 roku? Dla mnie pod względem designu i stylu będzie to kontynuacja, większe postawienie na styl modern classic, na elegancje we wnętrzach i odchodzenie od stylu loftowego wraz z jego elementami.

Tak. Patrząc na oczekiwania klientów, na rozmowy z Wami na FB, czy też prywatnie, widzę że bardzo duża grupa osób chciała by mieszkać w stylu modern classic, oraz (można powiedzieć, że w powracającym) stylu minimalistycznym. Nie mówię, że w innych nie, jednak to jest przeważająca grupa.

Modne wnętrza

Modne wnętrza. Projekt: Fajna Chata

Modne wnętrza

Pod względem styli wyodrębniam właśnie te dwie grupy. Ludzie chcą mieć nowocześnie, ale jedni chcą nowoczesności z dodatkiem klasyki, przytulności i elegancji, a drudzy również nowoczesności, ale w wersji minimalistycznej. Uważam, że wspomniany przeze mnie trend ekologiczny będzie się rozwijał i faktycznie będzie miał coraz więcej zwolenników, jednak nie będzie to trend decydujący (może za rok?) Znowu – również wspomniany styl loftowy jest coraz bardziej passe. Szczególnie to widać u posiadaczy mieszkań. Styl loftowy oczywiście aż się prosi, do dużych hal, domów, zakładów pofabrycznych i tam wierzę, a nawet mam nadzieję, nadal będzie wykorzystywany, lecz w mieszkaniach mimo, że kiedyś był chętnie stosowany, to aktualnie coraz rzadziej go widzimy, dlatego wnioskuję, że na ten moment mamy odwrót od tego stylu.

Trendy wnętrzarskie 2021 – Modne kolory w 2021 roku

Jakie kolory będą modne we wnętrzach w 2021 roku? Też uważam, że nie będzie rewolucji. Mniej będzie kolorów szarych, zimnych, a więcej beżu, jednak akcenty kolorystyczne nadal będę i to te same które są obecnie. Uważam, że bazą będzie kolor beżowy (szczególnie w stylu modern classic i klasycznym), lecz meble typu sofa, fotel, czy np. dywan nadal chętnie będziemy robili w odważniejszych kolorach takich jak zieleń, czy niebieski.

To samo się dotyczy mebli kuchennych. Tam również (oprócz wiecznie żywego koloru białego), będziemy chętnie stosowali powyższe kolory, ale również delikatne pastele jak np. róż. Oczywiście jest to dla bardziej odważnych ludzi, lecz na pewno kolor ten nie wyszedł z mody.

trendy wnętrzarskie w 2021 roku

trendy wnętrzarskie w 2021 roku. Projekt: ILLYA KOVALCHUK

Co pod względem funkcyjnym będzie modne we wnętrzach?

Rok 2020 mocno nas zaskoczył, wielu z nas przewrócił życie do góry nogami. Przesiadujemy zdecydowanie więcej w domu i zauważamy jego niedostatki i mankamenty. Kiedyś wiele osób nie potrzebowało biurka, a nawet miejsca na drukarkę. A teraz nieraz nawet dwa stanowiska pracy planujemy w mieszkaniu. Home office spadł na nas nagle i chociaż wrócimy do normalności, to jestem przekonany, że sposób pracy zmienił się już na zawsze. Wielu z nas będzie albo na stałe pracowało w domu, albo na przemiennie z wizytami w biurze. Jestem przekonany, że będzie zdecydowanie mniej wyjazdów na spotkania, a częściej będziemy je odbywali online. To niesie ze sobą nowe wyzwania również wnętrzarskie. To jest właśnie trend wnętrzarski praktyczny który już się zmienia. Potrzebujemy miejsca do pracy w domu i to się nie zmieni, dlatego to jest już nie tylko moda we wnętrzach, ale już konieczność aby stworzyć przyjazne miejsce do pracy w domu.

Trendy wnętrzarskie 2021 – co jeszcze się zmieni?

Kolejna funkcjonalna zmiana która się już odbywa i którą będziemy stosować również w przyszłym roku, to stworzeniu we własnym „M” azylu. Miejsca gdzie możemy się wyciszyć, odciąć. Najlepiej jest gdy mamy możliwość urządzenia loggii, balkonu zimowego, lub przynajmniej miłej atmosfery na balkonie.

Idealnie jest, jeżeli taki balkon możemy przeszklić i zamknąć, wtedy możemy cieszyć się nim przez cały rok. Oczywiście nie zawsze tak jest, co nie znaczy, że nie powinniśmy go ładnie urządzić i stworzyć tam swój azyl. Przypominam mój artykuł o aranżacji balkonu, może się komuś przyda.

modne wnętrza w 2021 roku

Modne wnętrza. Połączenie nowoczesności z klasyką. Projekt: Галина Ло

Jakie dodatki będą modne we wnętrzach w 2021 roku?

No nie mogę napisać bzdur, że tylko taki czy takie. Przecież to zależy od tego w jakim klimacie urządzimy mieszkanie, czy dom. Dlatego rację mają Ci co piszą, że meble z ratanu, liści bananowca czy babusa będą modne w 2021 roku. Oczywiście będą modne i aktualne, jeżeli urządzisz dom w stylu boho, czy vintage, ale za nic nie będą pasowały np. do stylu minimalistycznego.

Ja napiszę inaczej. Na pewno nadal będziemy widzieli w nowych realizacjach dodatki i drewniane i w złotym kolorze i kolorowe tapety na ścianach, to wszystko prawda, tylko zadbajmy aby to było spójne z całą resztą! Wtedy dopiero to ma sens.

Podsumowując: Co będzie modne i trendy we wnętrzach w 2021 roku?

Na pewno to będzie rok ewolucji, a nie rewolucji. W przeważającej większości będziemy tworzyli domy i mieszkania nowoczesne idące w dwóch kierunkach: klasyki lub minimalizmu. Kolor podstawowy będzie kolorem ciepłym idącym od brązów (czyli wszystkie beże również). Nie uciekniemy od odważniejszych kolorów, lecz będzie to przede wszystkim na tapicerkach i tapetach. W nowo realizowanych inwestycjach nie zapomnimy o miejscu do pracy i relaksu. A dodatki? A dodatki mam nadzieję, będą pasować do Nas i do wnętrz które wybraliśmy, a nie będą odwzorowywać aktualną modę. A jak będzie i kto miał rację przekonamy się już za rok 🙂

Zdjęcie pierwsze wyróżniające: Projekt: ARCHITECTS INTERER