Stare drewno ma wielu zwolenników wśród osób, które lubią styl vintage lub retro. Drewniane, podniszczone meble czy nagryziony zębem czasu parkiet maja swój niepowtarzalny urok. Co jednak zrobić, jeśli chcemy mieć we wnętrzu stare drewno, a elementy wystroju świecą nowością, jak uzyskać efekt starego drewna? Jest wiele sprawdzonych metod, które pozwalają na uzyskanie efektu starego drewna.

Jak uzyskać efekt starego drewna?

Wielu producentów drewnianych mebli oferuje ciekawe kolekcje vintage czy retro, w których można znaleźć meble stylizowane na stare i nieco zniszczone. Jednak istnieje też wiele domowych sposobów postarzania drewna, dzięki którym w krótkim czasie dodamy meblom kilka dziesięcioleci, a nawet jeszcze więcej. Wystarczy odrobina chęci i czasu, a także kilka prostych narzędzi i akcesoriów, aby drewno z nowego stało się stare i mocno wiekowe.

Zapoznaj się również z artykułem: Jak zaplanować gniazdka i włączniku w domu

Szczotkowanie

To jeden z najprostszych sposobów postarzania drewna, do którego wystarczy druciana szczotka, czyli coś, co każdy ma w domu. Za pomocą ścierania drewna szczotką usuwamy z niego jedynie tkankę miękką, ale nie naruszamy przy tym jego struktury. Dzięki tej metodzie na powierzchni drewnianej podłogi czy mebli uzyskamy rysy i żłobienia, które będą tworzyły wrażenie, jakby powstawały przez lata użytkowania. Aby utrwalić efekt należy dobrze wymieść opiłki drewna ze wszystkich rowków, a następnie pokryć powierzchnię warstwą wosku lub lakieru.

To może również Cię zainteresować: Jaki jest koszt remontu łazienki

Poszarzanie -Jak uzyskać efekt starego drewna

Dzięki tej metodzie uzyskamy efekt zabrudzonych, starych desek. Do wykonania potrzebujemy octu jabłkowego oraz niewielkiej ilości wełny stalowej. Ocet należy wlać do słoika, następnie wrzucić do niego wełnę, całość zakręcamy i odstawiamy na jakiś czas. Im dłużej roztwór postoi, tym ciemniejszy efekt uzyskamy na drewnie. Gdy roztwór ma już pożądany dla nas odcień, należy pokryć nim drewniana powierzchnię za pomocą zwykłego pędzla. Drewno od razu zacznie ciemnieć, a przy tym mocno uwidoczni się jego ciekawe usłojenie. Efekt będzie się długo utrzymywał, a z biegiem czasu dodatkowo pogłębiał.

To również może Cię zainteresuje: Jak urządzić małe mieszkanie

Przecieranie

Metoda przecierania polega na nałożeniu na powierzchnię drewna dwóch warstw farb o różnych odcieniach. Gdy warstwa wierzchnia wyschnie, należy całość przetrzeć szczotką lub papierem ściernym, dzięki czemu dolna warstwa zacznie się przebijać. Aby uwiarygodnić efekt starości, dobrze jest przecierać jedynie te miejsca, które faktycznie z biegiem lat ulegają naturalnemu niszczeniu – uchwyty, kanty lub krawędzie. Wtedy mebel rzeczywiście będzie prezentował się tak, jak po wielu latach intensywnego użytkowania.

10 błędów w aranżacji kuchni

Ługowanie – Jak uzyskać efekt starego drewna

Metoda ługowania polega na wybielaniu drewna, uwidocznieniu ciekawego usłojenia, a jednocześnie cały efekt wydaje się nieco rozmyty, co dodatkowo nadaje całości świetny wygląd. Wystarczy w sklepie budowlanym kupić zwykły ług, który za pomocą pędzla nanosimy na powierzchnię drewnianą. Gdy warstwa ługu przeschnie, należy całość dobrze przeszlifować. Aby efekt był długotrwały, tak postarzone drewno pokryjmy warstwą oleju lub wosku. Ługowanie daje efekt rozjaśnionego drewna, który utrzymuje się przez wiele lat, a elementy drewniane nie żółkną i nie ciemnieją.

Jak uzyskać efekt starego drewna

Bielenie drewna

Obecnie bielenie jest bardzo popularną metodą postarzania drewna, dzięki czemu uzyskamy klimatyczny, rustykalny charakter przede wszystkim mebli. Bielenie najczęściej wykonujemy za pomocą rozcieńczonej farby akrylowej, którą nakładamy wzdłuż słojów. Farbę możemy nakładać niedokładnie, a gdzieniegdzie przecierać, dzięki czemu spód białej warstwy będzie przebijać się naturalne usłojenie.

Druga metoda bielenia drewna jest nieco bardziej pracochłonna, ale daje wyjątkowo ozdobny efekt. Pierwszym krokiem jest pomalowanie drewna lakierobejcą lub bejca w naturalnym drewnianym odcieniu. Gdy nałożona warstwa wyschnie, fragmenty powierzchni przecieramy woskową świeczką. Następnie całość malujemy białą farbą. W miejscach, gdzie przetarliśmy drewno woskiem, biała farba będzie szybko łuszczyć się i odchodzić od powierzchni, co odsłoni kolor znajdujący się pod spodem.

Jaki jest koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki

Metoda shabby chic

Ta metoda jest dosyć podobna do bielenia drewna za pomocą woskowania. Z tą różnicą, że pierwsza warstwa farby nie jest ciemna i w kolorze drewna, ale jasna i pastelowa: różowa, turkusowa lub pistacjowa. Po woskowaniu i pomalowaniu farbą, całość przecieramy i uzyskujemy efekt, który sprawi, że mebel będzie pięknym, designerskim dodatkiem do wystroju wnętrza.

Rysy i żłobienia – Jak uzyskać efekt starego drewna

Szybko i efektownie możemy postarzyć drewno także za pomocą małych dłut, rysików i młotków. Dzięki nim możemy tworzyć w deskach niewielkie dziurki, zarysowania czy otworki, które będą imitowały te tworzone przez korniki. Ta metoda postarzania drewna jest jednak dosyć pracochłonna i najlepiej sprawdza się na niewielkich drewnianych powierzchniach. Dodanie lat podłodze na tarasie za pomocą tej metody mogłoby trwać tak długo, że drewno zdążyłoby zestarzeć się samo.

 

Jak uzyskać efekt starego drewna