Jak urządzić pokój nastolatka?
Chociaż sam mam już trochę więcej niż naście lat, to dobrze pamiętam jakie miałem oczekiwania w sprawie urządzenia mojego pokoju. I chociaż czasy się zmieniają to ciągle utrzymuję, że pokój nastolatka musi być uszyty pod niego. Jak doprowadzić, aby aranżacja pokoju dla nastolatka nie była niewypałem?
Po odpowiedź zapraszam do zapoznania się z artykułem: „Jak urządzić pokój nastolatka?”!
No więc jak urządzić pokój nastolatka?
Pokój młodzieżowy oprócz funkcjonalności musi spiełniać kilka warunków – jest to przede wszystkim sypialnia, gabinet do nauki oraz miejsce spotkań, relaksu i zabawy. Pokój nastolatka jest to też przestrzeń rzadko sprzątana. ? Wchodzi się do środka jak do kuchni w zatłoczonej restauracji i wychodzi ze stosem talerzy i naczyń. Ten element również warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji.
Oczywiście, pod względem wystroju inaczej urządzimy pokój nastoletniego chłopaka, a inaczej nastolatki. Jednak zasady i potrzeby pozostają w głównej mierze takie same.
Nastolatek nie jest już dzieckiem, ale równocześnie nie jest też osobą dorosłą, która płaci za remont. Jednak nie może być tak, że to rodzic w pełni urządza taki pokój młodzieżowy bez konsultacji ze swoim dzieckiem. Mając te naście lat, człowiek już w dużej mierze wie co mu się podoba, w czym by się chciał spełniać, spróbować swoich sił. Mimo, że znamy swoje dzieci, to musimy go wysłuchać, wziąć pod uwagę jego oczekiwania i stworzyć mu taki pokój nastolatka jakiego on oczekuje, a my jesteśmy w stanie wykonać z myślą, aby spełniał wszystkie potrzebne warunki.
Foto: oharainteriors.com
Co jest najważniejsze?
Może wydawać się banalne, ale w pokoju młodzieżowym da się wyróżnić najważniejsze elementy wystroju, czyli:
Łóżko
Biurko
Krzesło/fotel
Sofa
Żeby stworzyć kompleksowe wnętrze dla nastoletniej osoby nie możemy stworzyć tylko sypialni. Mimo to łóżko to najważniejszy element każdego pokoju młodzieżowego, w którym użytkownicy spędzają najwięcej czasu. Na pewno szerokość takiego łóżka nie może być mniejsza niż 90 cm. Długość to zazwyczaj 200 cm, ale jeżeli osoba jest wyższa to trzeba to uwzględnić.
Przy takim łóżku powinien również znaleźć się stolik lub większa szafka nocna. Potrzebne jest miejsce gdzie można odstawić telefon, książkę, czy talerz. Jeżeli jest to szafka nocna, to najlepiej wyposażyć się w taką z szufladami.
Wracając do samego łóżka. Jeżeli jest ono pojedyncze, to z pewnością taki młody człowiek będzie siedział na nim i opierał się o ścianę. Warto pomyśleć, aby były jakieś miękkie poduchy które może wykorzystać, obicie ściany, lub wytapicerowany zagłówek.
Foto: decorfacil.com
Drugim punktem każdego pokoju młodzieżowego jest biurko. Powinno ono być duże, oczywiście w miarę możliwośc metrażu pokoju. Przy biurku nastolatkowie nie tylko będą się uczyć, ale często też grać na komputerze czy po prostu zajmować się swoim hobby (nie zapominajmy o odstawianiu brudnych naczyń). Jeżeli nie mamy możliwości postawienia biurka z dużym blatem, to trzeba pokombinować. ?
Można zaaranżować dodatkowy stolik składany przymocowany do ściany, który w razie potrzeby można rozchylić. Warto dać kontener z szufladami na kółkach pod biurko. Na nim też coś można ustawić. Ważne aby to miejsce było praktyczne. Miejsce przy biurku musi być jak najbardziej wykorzystane. Warto, aby przy biurku powstał regał na którym będą książki, tablica magnetyczna, lub korkowa z najważniejszymi przyczepionymi kartkami.
Foto: 25 Hour Day
Kolejny istotny element w tym miejscu, to krzesło. Biurko może być zrobione ze zwykłej sklejki, będzie taniej, ale na krześle nie powinno się oszczędzać. Musi być dobrze wyprofilowane, mieć możliwość ustawienia jego wysokości i kąta oparcia. Z pewnością w pokoju nastolatka, zaraz po łóżku, jest to najważniejszy mebel.
Pokój młodzieżowy to nie tylko miejsce do nauki, spania i jedzenia, ale też miejsce spotkań. Koledzy, koleżanki i sympatie naszych dzieci będą przychodzić i dobrze, żeby mieli gdzie usiąść – niekoniecznie na łóżku.
Jasne, że nieraz w małych pokojach w bloku, nie ma jak zaaranżować takiego miejsca, ale warto się postarać. Ograniczenia mogą uruchomić kreatywność. Można zaaranżować pod oknem siedzisko z małym stolikiem. Jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca, to warto w rogu pokoju postawić osobną sofę, która może się przydać po rozłożeniu jako dodatkowe miejsce do spania. Nie można zapomnieć o stoliku i dodatkowym siedzisku, pufie czy fotelu. W takim pokoju, często jest również telewizor, a na pewno jakiś komputer. Ustawiając miejsce do spotkań ze znajomymi, przewidźmy, gdzie TV będzie zamieszczone lub gdzie można ustawić laptop tak, aby wygodnie się z niego korzystało. I nie zapomnijmy o gniazdkach w tym miejscu!
Foto: behance.net
Jak urządzić pokój nastolatka?
Może się wydawać, że aranżacja pokoju młodzieżowego jest prostą sprawą. Jednak nie do końca. Pokój nastolatka musi być praktyczny, z charakterem, taki w którym odpocznie, zrelaksuje się i będzie mógł w spokoju zająć się swoimi hobby.
Planujesz renowację całego wnętrza? Zapraszam więc do zapoznania się z tekstem o szczegółach, które z pewnością pomogą w odświeżeniu aranżacji!
Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz !
Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite .