Zapraszam do lektury wpisu o tym jak skutecznie dbać o instalacje fotowoltaiczne.

Przypominam też jeden z poprzednich artykułów – poradnik remontowy 🙂

Przechodząc jednak do sedna – brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją.

– Jako praktycy proponujemy dokonywać przeglądu i konserwacji instalacji fotowoltaicznej nie rzadziej niż co 2 lata. Warto pamiętać, że taka instalacja znacząco różni się od standardowej instalacji elektrycznej w domu, dla której ustawodawca przewidział 5-letni okres między obowiązkowymi przeglądami – mówi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, Członek Zarządu Alians OZE.

Zakres konserwacji instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście uzależniony od liczby komponentów, falowników, ewentualnie dodatkowych urządzeń jak magazyny energii, stacje ładowania pojazdów, a także liczników pozwalających monitorować i zarządzać produkowaną energią.
W terenie, gdzie występują zanieczyszczenia powietrza warto wykonać mycie modułów.

Standardowy przegląd powinien zawierać m.in. kontrolę stanu paneli PV, inwertera, konstrukcji, mocowań, okablowania oraz weryfikację zabezpieczeń instalacji. Warto także sprawdzić kamerą termowizyjną, czy na całej powierzchni paneli PV temperatura jest do siebie zbliżona. Poleca się też skontrolować, czy falownik otrzymał aktualizację fabrycznego oprogramowania, zwłaszcza
w przypadku, gdy jest problem z siecią internetową. Odrębnym zagadnieniem jest wykonanie pomiarów elektrycznych i ich prawidłowa interpretacja.

– Warto sprawdzić informacje, które możemy uzyskać o stanie pracy lub ewentualnych błędach wyświetlanych przez falownik. Jeśli mamy taką możliwość należy porównać te dane z informacjami zawartymi w naszej aplikacji monitorującej produkcję i stan instalacji fotowoltaicznej – przekonuje Jakub Jadziewicz.

W przypadku pomieszczeń z instalacją PV kontroli wymaga stan wentylacji oraz dostęp do jej wszystkich elementów, który z biegiem czasu może zostać znacząco utrudniony przez gromadzone wyposażenie garażu, domu czy warsztatu.

Na rynku jest wiele wyspecjalizowanych firm zajmujących się serwisem instalacji fotowoltaicznych. W zależności od wielkości instalacji, cena serwisu waha się średnio od 300 do 1000 zł. Do tego należy doliczyć koszt dojazdu ekipy.

Podsumowując – fotowoltaika w założeniu jest inwestycją na lata, jednak żeby mogła spełniać swoje zadania w pełni musi być regularnie serwisowana.

Dziękuję autorowi Mazzi i czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama, ale też na TikToka, gdzie zamieszczam m.in. szybkie porady o aranżacji wnętrz ?