Zapraszam do lektury poradnika, jak wykonać sprawny remont kuchni!

1. Określ jakie zmiany są potrzebne
Czasem by odnowić pomieszczenie wystarczy zmiana mebli. Należy jednak pamiętać, że meble w kuchni są zwykle zabudową stałą i kupuje się je na lata. Warto przemyśleć czy wykończenie ścian i podłóg chcemy zostawić w obecnym stanie na kolejne lata, czy czas na większe zmiany. Błędem jest planowanie zmian koluru płytek poprzez ich malowanie specjalną farbą oraz wymiana samych frontów mebli. Są to rozwiązania, które sprawdzają się na max. 2 lata.

2. Zaplanuj nowe wnętrze
Zacznij od rozplanowania mebli. Zastanów się, w jaki sposób najczęściej korzystasz z kuchni, co ułatwiłoby funkcjonowanie, ile miejsca potrzebujesz do przechowywania oraz jaki sprzęt jest Ci potrzebny. Dostosuj kuchnie do własnych potrzeb. Nie musisz kierować się tym, co narzucają sklepy. Przykład: jeśli mało gotujesz i często korzystasz ze sprzętów multi-funkcyjnych, zastanów się czy jest potrzebna płyta indukcyjna na 4 palniki. Być może wystarczy płyta zamontowana na 2 palniki, dzięki czemu uzyskasz więcej blatu roboczego. W przypadku sporadycznego „większego gotowania” w szufladzie możesz trzymać dodatkową przenośną indukcję, którą podłączysz okazjonalnie.

3. Znajdź styl, który Ci odpowiada oraz materiały wykończeniowe
Kolejnym krokiem jest wybór produktów. Można przejrzeć katalogi internetowe lub wybrać się do sklepu. Oglądanie materiałów na żywo jest w mojej ocenie najlepszą opcją. Zdjęcia w katalogach i w internecie nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość.

Eklektyczna aranżacja kuchni

4. Poszukaj fachowca
Kiedy masz już wszystko zaplanowane oraz wiesz jakich zmian potrzebujesz, gdzie rozłożyć płytki itd. poszukaj ekipy remontowej, która oceni czy Twoje pomysły są realne do wykonania oraz na jaki koszt musisz się przygotować. Korzystaj z usług sprawdzonych fachowców, którzy są wstanie zrealizować remont bez niepotrzebnego przedłużania czasu.
Zadbaj przed remontem o projekty instalacji i pozwolenia, jeśli takie są wymagane.

5. Zamów materiały oraz meble
Kiedy masz już dobranych fachowców, możesz kupić produkty związane z wykończeniem wnętrza oraz zamówić meble. Nie rób tego wcześniej, jeśli nie korzystasz z usług projektanta. Może się zdarzyć, że materiały, które wybrałeś, nie nadają się technicznie do Twojego wnętrza.

6. Dobierz sprzęt
Sprzęt możesz kupić po ostatecznym projekcie mebli, ponieważ będziesz znać potrzebne parametry. Zwróć uwagę również na sposób podłączenia (możliwości instalacji elektrycznej) oraz na funkcje. Przykład: jeśli nie masz podłączenia na siłę nie ma sensu kupować piekarnika, który przy podłączenie na 230 V będzie posiadał ograniczone funkcje.

Sprawny remont kuchni

Bordowa kuchnia – projekt

7. Zabezpiecz resztę mieszkania przed kurzem i możliwymi uszkodzeniami. Zadbaj o to, by było miejsce do pracy dla fachowców oraz do odłożenia zakupionych wcześniej materiałów.
Ten punkt warto nadzorować i sprawdzać samemu czy zostało wszystko odpowiednio wykonane.

8. Pozwól działać fachowcom
Zaufaj swojej ekipie remontowej, jednocześnie sprawdzaj poprawność działań z wytyczonym wcześniej planem.

9. Zakończenie prac remontowych
Sprawdź jakoś wykonania prac remontowych. Jeśli uważasz, że chciałbyś coś zmienić, zrób to teraz.

10. Sprzątanie domu/mieszkania po remoncie
Możesz wykonać samemu lub zamówić firmę sprzątającą.

11. Dekorowanie, uzupełnienie szaf
Określ czego brakuje w wyposażeniu: sztućców, zastawy, szklanek, drobnego sprzętu. Jedź do sklepu i uzupełnij braki. Kieruj się wyborem produktów, tak by pasowały do reszty aranżacji.

12. Ciesz się odnowionym wnętrzem.

Autor: 
arch.wn. Oksana Łuczak | projekty4d.pl