Wielkanoc w domu kojarzy się przede wszystkim ze słonecznym, wiosennym klimatem i czasem, gdy cała przyroda budzi się do życia. Co ciekawe, choć Wielkanoc jest świętem chrześcijańskim, wiele ozdób ma swoje korzenie w zwyczajach i obrzędach pogańskich. Popularne jajka wielkanocne były symbolem wiecznego życia już w starożytności. Przeczytaj: Jak przystroić dom na święta wielkanocne?

 

Wiosenna, świąteczna aranżacja wnętrza nie jest czasochłonna ani kosztowna – wystarczy już kilka drobnych dodatków, aby stworzyć w domu niezwykły, świąteczny nastrój. Urządzając dom na Wielkanoc możemy sobie pozwolić na nieco szaleństwa, jeśli chodzi o kolory i dodatki dekoracyjne. Wiosnę trzeba bowiem podkreślić na każdym kroku.  Producenci dekoracji i dodatków wnętrzarskich dbają o to, byśmy mieli z czego wybierać. Dziś bez problemy możemy znaleźć ozdoby świąteczne dopasowane do konkretnej stylistyki wnętrza – mamy więc nowoczesne pisanki, industrialne baranki i rustykalne króliczki wielkanocne. Takie ozdoby dopasowane do stylistyki wnętrza świetne podkreślają świąteczny nastrój, a jednocześnie idealnie pasują do pozostałych elementów aranżacji.

To również może Cię zainteresować:

Wielkanoc- Jak samemu wykonać ozdoby na święta wielkanocne?

Jak przystroić dom na święta wielkanocne?

Pisanki, baranki, kurczaczki

 

Najczęściej wybierane ozdoby wielkanocne to pisanki, baranki, kurczaczki dostępne w wielu wersjach, rozmiarach czy kształtach. Warto zadbać o to, by znalazły się w najważniejszych miejscach świątecznego domu – na stole wielkanocnym, na parapetach, przez które wpada słońce oraz na drzwiach w postaci dekoracyjnych zawieszek. Ozdabiając stół wielkanocny pamiętajmy też, by elementy dekoracyjne były jedynie dodatkiem do nakrycia stołu. To szczególnie ważne, gdy stół jest niewielki, a gości i potraw dużo. Wystarczą niewielkie świąteczne akcenty, które można dodatkowo podkreślić świątecznymi serwetkami i zastawą z wiosennymi akcentami.

Jak przystroić dom na święta wielkanocne?

Ręcznie robione zamiast kupowanych

 

Aby nasz dom był w świątecznym nastroju, a jednocześnie prezentował się oryginalnie, warto postawić na ręcznie robione dodatki dekoracyjne. Mogą to być niewielkie bukieciki, zielone stroiki, a także ładnie pomalowane jajka czy zajączki. Dobrym pomysłem jest kupno styropianowych jajeczek i figurek do decoupage’u. gdy je ozdobimy i pomalujemy, starczą nie tylko na jeden sezon, ale na wiele świąt wielkanocnych w przyszłości.

Jak przystroić dom na święta wielkanocne?

Przeczytaj również: Jak zaprojektować małe mieszkanie

Świeże rośliny w wielu odsłonach

 

Wielkanoc to czas, gdy zaczynają być dostępne pierwsze wiosenne kwiaty. Zadbajmy więc o to, by na stole zawsze znajdował się bukiet świeżych, żółtych żonkili, dzięki którym wnętrze stanie się bardziej słoneczne. Dobrym pomysłem jest również stworzenie domowego ogródka ziołowego. Wystarczy w ozdobnych, wielkanocnych doniczkach zasiać zioła: bazylię, tymianek, lubczyk, szczypiorek czy rzeżuchę. Efektownie będą prezentować się na parapecie, będą ładną ozdobą świątecznego stołu, a jednocześnie przydadzą się do podkreślenia smaku świątecznych potraw.