Pokój dziecięcy to wyjątkowe miejsce, które powinno być przede wszystkim przyjazne dla malucha. Aranżacja wnętrza powinna więc łączyć w sobie indywidualne potrzeby i zainteresowania dziecka z funkcjonalnością i wygodą codziennego użytkowania, dlatego przeczytaj jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

 

Spośród wszystkich wnętrz w naszych domach i mieszkaniach pokoje dziecięce zmieniają się najczęściej. Jest bowiem oczywiste, że zupełnie innego wnętrza potrzebuje niemowlę czy przedszkolak, a inny wystrój znajdziemy w pokoju starszaka lub nastolatka. Planując aranżację pokoju dziecięcego warto wiec pamiętać, że będzie ona stopniowo ewoluowała wraz z wiekiem i potrzebami jego mieszkańca. Przede wszystkim wart zadbać o to, by pokój był funkcjonalnie podzielony na konkretne strefy – snu i wypoczynku, zabawy, nauki oraz przechowywania.

Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

  Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

Podział na strefy porządkuje wnętrze

 

W strefie snu znaleźć powinno się przede wszystkim wygodne łóżko, które będzie dostosowane do wieku dziecka i zapewni mu bezpieczny sen. Aby tę część w pełni zagospodarować, warto wybierać łóżka, pod którymi można umieścić pojemniki czy kontenery na zabawki. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy całą przestrzeń. To szczególnie ważne w niedużych pokojach dziecięcych, które wymagają umiejętnego podejścia do zagospodarowania przestrzeni.

Przeczytaj również: Jak urządzić małe mieszkanie

W strefie do nauki znaleźć się powinno wygodne biurko i krzesło, a także dostosowane do tego miejsca oświetlenie. Meble do nauki powinny być ergonomiczne, zapewniać dziecku wygodę nawet podczas wielu godzin nauki. Dobrym rozwiązaniem mogą być meble, które rosną wraz z dzieckiem – można dowolnie regulować wysokość blatów czy siedzisk. Dzięki temu jednorazowy zakup mebli wystarczy na wiele lat wygodnego użytkowania. Warto więc wybierać meble dobrej jakości, które są solidnie wykonane, trwałe, wytrzymałe oraz odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

Miejsce do zabawy i przechowywania zabawek – Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

 

W funkcjonalnie urządzonym pokoju dziecięcym nie może zabraknąć miejsca do zabawy. Trzeba więc zadbać o wolną przestrzeń na podłodze, gdzie maluch może układać klocki, a starszak bawić się kolejkami, urządzać wyścigi samochodowe lub układać puzzle. Ostatnią strefą jest strefa przechowywania, czyli przede wszystkim pojemna szafa oraz różnego rodzaju komody z szufladami, półki czy regały. Część z nich można wykorzystać na przechowywanie ubrań i innych niezbędnych akcesoriów, a część na dziecięce zabawki, książeczki czy gry.

To również może Cię zainteresować:

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

 

Pozwól dziecku kreować wnętrze – Jak funkcjonalnie urządzić pokój dziecięcy?

W dziecięcym pokoju zadbajmy również o funkcjonalne oświetlenie. Poza górną lampą, która będzie oświetlała równomiernie cały pokój, przyda się też oświetlenie dodatkowe. Mogą to być lampy boczne na ścianach i obowiązkowo lampka biurkowa, przeznaczona do odrabiania lekcji. Dobrym pomysłem mogą być też lampy z funkcją ściemniania, które sprawdzą się w przypadku młodszych dzieci. Często maluszki nie mogą bowiem zasnąć w całkowitej ciemności. Jeśli planujemy aranżację dziecięcego pokoju, warto to robić w towarzystwie dziecka. Pozwólmy maluchowi wybrać niektóre elementy wystroju wnętrza, dzięki temu będzie miał możliwość stworzyć swój mały świat takim, jaki mu się będzie najbardziej podobał. Funkcjonalność pokoju dziecięcego zawsze powinna iść bowiem w parze z aranżacją, która będzie się maluchowi po prostu podobała.

Jak urządzić poddasze – aranżacja poddasza

 

 

Aranżacja Wnętrz