Na koszty remontu kuchni wpływają przede wszystkim koszty mebli kuchennych, wykończenie ścian, podłóg, ale i przeróbki instalacji, to jakie lampy kupimy, sprzęt AGD i oczywiście koszty fachowca budowlanego i projektanta wnętrz, jeżeli z takiej pomocy będziemy korzystać. W tym artykule opisze co do złotówki ile kosztuje remont kuchni w 2021 roku, ile trzeba zapłacić za materiały wykończeniowe, budowlane czy usługi.

Jaki jest koszt remontu kuchni w 2021 roku?

Zanim zaczniemy liczyć koszty remontu kuchni musimy przewidzieć co się w niej znajdzie, jak będzie wyglądać i co w niej umieścimy. Możemy zaplanować ją sami, możemy skorzystać z usług projektanta, albo z zespołu studia kuchennego, które zrobi wizualizacje. Aby było taniej można urządzić taka kuchnię samemu, w takim przypadku polecam zapoznać się z różnymi poradnikami jak np. ten poniższy mojego autorstwa:

Możemy również pójść do studia kuchennego, gdzie przygotują nam wizualizacje mebli kuchennych. I uwaga. Bardzo często jest tak jak piszę. Firmy te skupiają się przede wszystkim na meblach kuchennych, a już nie koniecznie na tym jaka będzie podłoga, oświetlenie, czy sufit. Czy to będzie spójne z resztą pomieszczeń, czy niekoniecznie. I nie ma się co dziwić, te firmy zarabiają na sprzedaży mebli, a nie oświetlenia 😉 Teoretycznie ta usługa jest darmowa, a w praktyce jest oczywiście ujęta w kosztach mebli.

Mamy trzecie wyjście, projekt u architekta, projektanta wnętrz. Ta usługa jest płatna i to różnie. Jeżeli projektujemy tylko pojedyncze pomieszczenie – kuchnię, to koszt takiej usługi wacha się w granicy 1800- 2500 zł. Czyli wyciągając średnią za projekt kuchni zapłacimy 2150 zł. Kwotę tą uwzględnię w podsumowaniu.

Koszt remontu kuchni – przygotowanie pomieszczenia

Jak mamy projekt, to teraz musimy przygotować pomieszczenie. Zaczynamy od wyrzucenia starych mebli i musimy na to wydać około 300 zł (oczywiście możemy to zrobić sami), następnie skuwamy stare płytki z podłogi i w zależności od miejscowości koszt kształtuje się w granicy 20 a 35 zł za m2. Przygotowanie ścian (drobne naprawy malarskie i gruntowanie to 12 zł za m2). Posadzki mamy 12 m2 * 27,5 zł (średnia skucia) = 330 zł. Przygotowanie ścian przy ich wysokości 260 cm i odjęciu powierzchni drzwi to 415,2 zł. Dodatkowo przy gruntownym remoncie wymieniamy instalacje elektryczne a to jest koszt 60 zł za punkt. (w zależności od regionu może to być 50 zł do nawet 100 zł). Punktów takich mamy dużo w kuchni, bo musimy policzyć każdy sprzęt AGD, plus oświetlenie sufitowe i nad blatem. Nie będzie przesadą jak przyjmę, że mamy 20 punktów w takiej kuchni, czyli koszt wyniesie 1200 zł. Tutaj możesz się zapoznać z artykułem: Jak zaplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

Ale to nie wszystko, musimy doprowadzić w nowe miejsce wodę i odpływ do zmywarki i zlewu, a na to musimy przygotować kolejne 500 zł.

Za materiały budowlane czyli kable, rurki do WOD-KAN, grunty do ściany i podłogi w tym przypadku nie zapłacimy za dużo, ale też wiele tego nie potrzebujemy. Przyjmuję na to wszystko 400 zł

I wydawać by się mogło, że mamy wszystkie koszty  jeżeli chodzi o przygotowanie pomieszczenia. Prawie, bo jeszcze do tego wszystkiego potrzebujemy kontener na gruz. Raz na rok powinien się nam przysługiwać jeden kontener za darmo, lecz jeżeli już wykorzystaliśmy taką sposobność, to musimy doliczyć kolejne 500 zł.

Podsumowując ile kosztuje remont kuchni a w tym przypadku dopiero przygotowanie pomieszczenia: Jest to 3645,2 zł a tak naprawdę jeszcze nie zaczęliśmy właściwego remontu. Oczywiście większość tych kosztów możemy pominąć wykonując te czynności samemu, nie są one skomplikowane (oprócz instalacji), niemniej ja przyjmuję, że w tej dziedzinie mamy dwie lewe ręce i za wszystko płacimy fachowcowi. Przyjmuję również, że mieszkamy w Katowicach, czyli w mieście nie tanim, ale też nie najdroższym patrząc na tego typu usługi.

aranżacja wnętrz

Koszty remontu kuchni. Projekt: Samarina Anna Malafeeva Tatiana

Ile kosztuje remont kuchni w 2021 roku?

Koszt remontu ścian i podłogi

Nasze pomieszczenie na ten moment wygląda fatalnie, dlatego musimy je upiększyć. Zaprojektowane mamy ładne duże kafle o wymiarze 60 x 120 na podłodze i te same w pasie miedzy meblami. Nasza kuchnia jest w kształcie litery „L” na dwóch ścianach, lecz mamy dwa wysokie słupki – lodówkę i piekarnik, przez co płytek na ścianę wyjdzie trochę mniej.

Potrzebujemy 12 m2 płytek + 10% zapasu + płytki na ścianę 6 sztuk czyli 4, 32m2. Razem 17,52 m2. Płytki kupujemy nie tanie, ale są i droższe. Za jeden m2 musimy zapłacić 150 zł, czyli koszt płytek do kuchni to 2628 zł. Reszta ścian jest pomalowana, co oczywiście również kosztuje. Potrzebujemy białą farbę sufitową na 12 m2 +  farbę na ściany 30,28 m2 (powierzchnia ścian po odjęciu drzwi i powierzchni pod płytkami). Koszt położenia tak dużych płytek które zazwyczaj są gresowe, więc trudniejsze w położeniu, może kształtować się od 80 do 150 zł za m2. W Katowicach jest to koszt 100 zł za m2 i taka kwotę przyjmuję. Doliczam kolejne 1632 zł za przyklejenie płytek.

Grunt został już doliczony wcześniej, tak więc czeka nas zakup farby. Za dobrej jakości farbę zmywalną kolor beżowy zapłacimy około 30 zł za litr. Przy podwójnym kryciu ścian potrzebujemy około 7 litrów. Nie ma co liczyć, że uda nam się pomalować na raz. To tylko reklama tak twierdzi ;). Tak więc farba do kuchni będzie nas kosztować 210 zł.

Do tego musimy doliczyć koszty malarza, chociaż z pewnością możemy wykonać to sami. Ale jak rzekłem my nie idziemy na półśrodki i wszystko zlecamy 🙂 Za podwójne malowanie średnio zapłacimy 20 zł za m2. Przy powierzchni sufitów i ścian, da nam to 845,60 zł

Pamietajmy o fugowaniu, kleju do płytek i samej fudze. Niestety nie jest to tanie, ponieważ klej do płytek potrzebujemy elastyczny na tak duże płytki. Za usługę + chemię budowlaną musimy doliczyć około 60 zł za m2, czyli kolejne 979,20 zł.

Ile kosztuje remont kuchni, malowanie ścian, oraz kładzenie płytek, czyli już upiększania naszego pomieszczenia. Zsumujac to wszystko koszt remontu kuchni powiększy się o kolejne 6294,80 zł

Ile kosztuje remont kuchni – oświetlenie

Aranżacja oświetlenia w kuchni jest bardzo ważna. Nasza przykładowa kuchnia nie jest mała, więc i oświetlenie musi być na tyle dobre aby było jasno i blat w całości był oświetlony. Przyjmuję, że na suficie na środku mamy jedną główną lampę, kosztowała nas ona 450 zł, lecz do tego bliżej mebli po długości dwóch ścian mamy lampy punktowe, które będą oświetlały nam blat. Są to tak popularne ostanie spoty, mamy ich 10 szt. a jeden z nich kosztuje 100 zł. Pod górnymi szafkami na jednej ścianie mamy pasek ledowy, który wraz z zasilaczem kosztował 100 zł. Do kosztów remontu kuchni, musimy doliczyć kolejne 1550 zł.

Koszt remontu kuchni w 2021 roku – meble kuchenne

Zdaję sobie sprawę, że ta pozycja może wzbudzać największe kontrowersje. Po pierwsze, możemy kupować takie meble w sieciówkach tańszych, droższych, możemy je wykonać pod wymiar u stolarza, a materiał z którego te meble wykonamy mogą się bardzo od siebie cenowo różnić.

Ja aby wyliczyć ile kosztuje remont kuchni w dobrym standardzie, przyjmuję, że wykonamy ją u stolarza pod wymiar, z dobrymi frontami, niezłym wyposażeniem, ale z tańszym blatem. Blat tak naprawdę przy dużej jego powierzchni może kosztować tyle samo, co meble kuchenne bez wyposażenia. My mamy 5,8 mb blatów (po odjęciu lodówki i słupka z piekarnikiem) i przyjmując koszt blatu granitowego w wysokości 2200 zł za mb, widzimy, że kwota robi się niemała. Oczywiście warto mieć taki blat, lecz do tych kosztów kuchni przyjmuję blat solidny, lecz laminowany. Będzie on nas kosztował 800 zł.

Wracając do samych mebli kuchennych jest to zasadniczy koszt przy remoncie kuchni. Możemy oczywiście zdecydować się na zakup gotowych zestawów które nabędziemy już za 4000 zł. Możemy kupić droższe w sklepie IKEA. Cena mebli kuchennych Ikea to koszt 5500 – 6500 zł. Mówię tu o zestawie dziewięciu szafek. My jednak godzimy się na wyższe koszty remontu kuchni i chcemy je zrobić u stolarza.

Ile kosztuje remont kuchni w 2021

Ile kosztuje remont kuchni w 2021. Projekt: Formula Design

Jaki jest koszt remontu kuchni, cena mebli

Największy wpływ na koszt mebli kuchennych ma rodzaj frontów. Z czego są one wykonane. Zachęcam do zobaczenia tego odcinka o frontach kuchennych.

Najtańsze fronty kuchenne to fronty laminowane. Mimo, że są dosyć solidnym materiałem to koszt takiej kuchni będzie najniższy.

Ceny mebli kuchennych

Cena mebli kuchennych robionych pod wymiar z płyty meblowej to koszt około 10000 -13000 zł

Cena mebli kuchennych wykonanych z lakieru lub forniru, to koszt około 15000 – 17000 zł

To nie wszystko koszty remontu kuchni podnosi znacznie wyposażenie mebli, czyli szuflady, kosze narożne, elektryczne otwieranie szafek itp.

Koszty wyposażenia kuchni

–  jeżeli chcemy szuflady firmy blum to za 1 sztukę trzeba doliczyć nawet 350 zł

– kosz typu Le Mans kosztuje 1 300 zł do 1900 zł

– cena kosza cargo niski 20 cm od 350 zł

– kosz wysoki 30 cm od 1.400 do 2000

– system elektryczny otwierania szafki servo drive firmy blum – 670 zł

– podwieszony zlewozmywak to dodatkowy koszt około 900 zł. Warto o tym pamiętać, lecz akurat tej kwoty nie biorę pod uwagę w podsumowaniu, ponieważ aby taki zlew podwiesić potrzebujemy droższy blat, nie z laminatu.

Ponadto warto pomysleć o podświetlanych szafkach, elektrycznie otwieranej lodówce (fajne przy kuchniach bezuchwytowych) itp udogodnieniach. Ja tego już nie biorę pod uwagę, lecz jeżeli ktoś chce mieć dobrze wyposażona kuchnię to polecam. Wszystkie te udogodnienia pokazałem w poniższym odcinku:

Podsumowując. Jakie są koszty mebli kuchennych wraz z wyposażeniem?

Przyjmuję tańszą opcję mebli lakierowanych + blat laminowany + uśrednione ceny wyposażenia

Koszt mebli kuchennych – 15 000 zł

Koszt blatu kuchennego – 800 zł

Koszt wyposażenia mebli (w tym 6 szuflad) – 6420 zł

22 220 zł Tyle wynosi średni koszt mebli kuchennych wraz z wyposażeniem. Mebli kuchennych dobrej jakości, robionych pod wymiar i dobrego wyposażenia.

Bardzo ważną kwestią wpływająca na koszt remontu kuchni jest sprzęt AGD. Niestety nie są to małe kwoty. Ja jak zwykle do naszego kosztorysu liczę sprzęt dobrej klasy, lecz nie najdroższy, taki który przetrwa wiele lat, ale nie ma zbędnych fajerwerków. Koszty remontu kuchni wzrosną o lodówkę – 1800 zł, piekarnik – 1400 zł, płytę grzewczą – 1100 zł, zmywarkę -1500 zł, okap – 1200 zł, oraz zlew 500 zł

Zsumowujac to koszty remontu kuchni wzrosły nam o kolejne: 7500 zł

Ile kosztuje remont kuchni w 2021

Ile kosztuje remont kuchni w 2021 roku. Projekt: emkaprojekt

Koszty remontu kuchni w 2021 roku

Patrząc na to jaki jest koszt remontu kuchni w tym roku względem innych lat, trzeba przyznać, że najwięcej podrożały usługi, chociaż w tym przypadku nie mamy jest aż tak dużo pracy jak w przypadku łazienki. Tu zapraszam do przeczytania ile kosztuje remont łazienki w 2021 roku. Niemniej widać również, że wyposażenie kuchni kosztuje trochę więcej, oraz zmieniła się wielkość płytek i ich cena. Jeszcze w zeszłym roku większość ludzi wybierała płytki 60×60 cm, w tym roku coraz chętniej sięgamy po większe i droższe.

Podsumowanie: 

Ile kosztuje remont kuchni w 2021 roku

Łączny koszt remontu kuchni

Cena za projekt kuchni – 2150 zł (nie musimy wykonywać)

Koszt przygotowania pomieszczenia – 3634,2 zł (bardzo dużo możemy sami zrobić)

koszt remontu ścian, podłogi i sufitu kuchni  – 6294,80 zł

Oświetlenie kuchni – 1550 zł

Koszty mebli kuchennych wraz z dodatkami – 22 220 zł

bateria do zlewozmywaka – 400 zł

Koszt sprzętu AGD do kuchni – 7500 zł

Łącznie koszt remontu kuchni w 2021 roku wynosi 43 749 zł ( w tym jest cena projektu, kontenera na gruz i rzeczy które  możemy wykonać sami)

Zapoznaj się z kosztami jakie trzeba ponieść przy remoncie mieszkania w 2021 roku. Koszt remontu mieszkania w 2021 roku

koszt remontu kuchni

ile kosztuje remont kuchni w 2021 r. Projekt: Наташа Родионова

Co wypływa na cenę remontu kuchni, oraz na czym możemy zaoszczędzić?

Z cała pewnością podane ceny mogą być wyższe, ale mogą być i niższe. W mniejszych miejscowościach usługi fachowców są tańsze niż na Śląsku, lecz w Warszawie, Poznaniu czy we Wrocławiu znowu będzie drożej. Możemy oczywiście znaleźć sprzęt AGD tańszy, jak i znacznie droższy. Nie musimy też tak wyposażać kuchni. Tu za samo wyposażenie mebli podnieśliśmy koszt remontu kuchni aż o 6420 zł. Meble również nie musimy wykonywać pod wymiar, albo możemy zrobić je z tańszych materiałów. Oczywiście sami możemy usunąć stare meble, czy płytki. Z pewnością zsumowując to wszystko koszty remontu kuchni mogły by być niższe o dobre kilkanaście tysięcy zł. Ja jednak chciałem pokazać jaki jest koszt remontu kuchni gdy wszystko zlecamy fachowcom, projektantowi, stolarzowi i budowlańcowi. Wybieramy materiały nie tanie, a sama kuchnia nie jest mała.

Jeżeli uważacie, że warto to przekazać dalej, to będę wdzięczny za udpsotępnienie w swoich socjalmediach.

Zdjęcie tytułowe artykułu Ile kosztuje remont kuchni w 2021 r. Koszty remontu kuchni, wykonała pracownia: AB Architekt wnętrz