Prędzej czy później każdy z nas marzy, by odmienić coś w swoim domu, przeprowadzić home staging, bo zwyczajnie zaczyna źle się w nim czuć. Oczywiście można skorzystać z pomocy profesjonalisty i zaprosić home stagera na dłuższą kawkę do siebie ;-), (ten wprawnym okiem oceni całość i doradzi, co należy bezwzględnie usunąć, a czemu można dać jeszcze szansę),  jednak czy to jedyne rozwiązanie? Zdecydowanie NIE!

Home Staging

Postaram się w kilku punktach dowieść wam, że nawet niewielka zmiana wykonana we własnym zakresie, może przełożyć się na WIELKI EFEKT!

Po pierwsze „odgruzowanie mieszkania”! Nawet nie zdajecie sobie sprawy, ile dobrego niesie ze sobą wyzbycie się niepotrzebnych przedmiotów! Po wyeliminowaniu nadmiaru mebli i dekoracji z poprzedniej epoki, wysłużonych dywanów i wykładzin, dom stanie się przestronniejszy i większy! Dzięki temu powstają też nowe obszary do aranżacji, które nadadzą mieszkaniu świeżości.

Przeczytaj również: 7 błędów w aranżacji małego mieszkania

Na zdjęciach widzimy jaki wpływ na efekt końcowy dało usunięcie nadmiaru kwiatów na parapecie okiennym, dekoracji zwisających z lampy i „babcinej” serwety. Butelki
z alkoholem również wyjechały do barku ;-), a w to miejsce ustawiono nowe, świeże dekoracje pasujące do tego miejsca. Funkcjonalne meble i firany bardzo dobrej jakości grzechem byłoby zmieniać więc zostały, prezentując się tam nadal bardzo dobrze. Przykład tej aranżacji daje dużo do myślenia: jest właściwie bez kosztowy, wymagający zaledwie niewielkiej pracy i pomysłu.

 

Home Staging

Jadalnia przed home stagingiem
Home Staging
Aranżacja: Home Staging Art  (jadalnia uporządkowana)

To również może Cię zainteresować:

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

A co jeśli dom wymaga większych zmian? Brakuje funkcjonalności, jest totalnie nie na czasie, albo po prostu jest wysłużony? Wtedy niestety nie obejdzie się bez wydania kilku stówek, jednak nie muszą to być sumy zwalające z nóg przeciętnego Kowalskiego.

 

Zakładając, że meble mogą nam jeszcze posłużyć (sofy, fotele, zabudowy meblowe), warto pomyśleć nad ich liftingiem. Fronty szafek można zawsze przemalować lub wymienić w nich niemodne uchwyty, a sofy „odświeżyć” dodatkiem nowych poduch czy pledów.

 

Kuchnia przed liftingiem (przed wymianą uchwytów i malowaniem frontów)

 

Home Staging

Aranżacja: Home Staging Art (ta sama kuchnia po zmianach, z nowymi dekoracjami
i dopasowanym do jej wymiarów mniejszym stołem)

 

Home Staging

Pokój gościnny przed home stagingiem

 

Aranżacja: Home Staging Art (pokój gościnny z funkcją wypoczynkową
oraz udekorowaną   sofą i oknami)

Oczywiście dobrze jest, gdy każdemu z wnętrz domu przyjrzymy się z osobna, zwracając przede wszystkim uwagę na funkcję jaką ma pełnić. Dlatego odpowiednio dobrane meble (gabarytowo) i wymagania mieszkańców to zawsze sprawa priorytetowa!

Masz małą łazienkę? Zapoznaj się z tymi trikami: Aranżacja małej łazienki

Home Staging – metamorfoza wnętrz

Czasem (o ile to nie zaburzy charakteru reszty mieszkania) można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i na przykład przemalować na modny kolor drzwi wejściowe. Jednak dominujące kolory wnętrza powinny być raczej spokojne aby stanowiły tło dla innych dodawanych przedmiotów czy dekoracji. Należy dążyć do tego, aby całe mieszkanie tworzyło spójną i zgraną całość. Dlatego wystrzegajcie się dekoracji nieprzemyślanej, kupowanej tylko dlatego, że wpadła wam w oko lub akurat była w dobrej cenie.

 

Home Staging

Aranżacja: Home Staging Art (kolor drzwi dominujący, jednak całość spokojna
i  stonowana)

Kolejną dość tanią zasadą na zmianę charakteru wnętrza, są nowe lampy. Dodatkowe punkty świetlne fantastycznie eksponują strefy funkcjonalne domu oraz budują klimat. Już za niewielkie sumy można kupić naprawdę ładne i modne lampy! A jeśli wasze lampy mogą jeszcze komuś posłużyć, pomyślcie o aukcjach internetowych. Zawsze znajdzie się jakiś nowy nabywca, któremu wasza lampa może podpasować (szczególnie jeśli cena będzie atrakcyjna ;-))

To samo co oświetlenie, czynią nowe dekoracje ścienne w postaci obrazów, grafik, modnych luster czy różnorodnych zegarów ściennych. Oczywiście ważne jest by z tym nie przesadzić, pamiętając, że mniej znaczy więcej.

 

Salon przed zmianą aranżacji

 

Aranżacja: Home Staging Art (salon w stylu vintage z dodatkami dekoracyjnymi utrzymanymi w klimacie tego stylu i starą sofą)

Bardzo ważną rolę odgrywają także tkaniny okienne i dywany, tworząc pomieszczenia przytulnymi i ciepłymi.  Najbardziej wdzięcznymi i zawsze dobrymi dekoracjami są świece
i książki, a to co w obecnym czasie czynią kwiaty i wszechobecna zieleń we wnętrzach (np. mech na ścianie), tego chyba nie trzeba akcentować. To wydatek rzędu kilkuset złych ale efekt – zawsze gwarantowany!

 

A co jeśli mieszkanie wymaga gruntownego remontu? Ściany wymagają odświeżenia, a podłogi wręcz błagają o uwagę? To niestety najdroższa i najbardziej pracochłonna opcja zmiany wnętrza…. Jednak i tu postaram się coś podpowiedzieć!

Ściany. Tu nie przeskoczymy wydatków. Dobra farba to jedyna słuszna decyzja,
a zaoszczędzić można jedynie na usłudze, jeśli na malowaniu zna się ktoś z rodziny lub ty sam. Jeśli masz tapety na ścianach, a ich faktura jest jednorodna i dość dobrze trzyma się ściany, warto pomyśleć o jej przemalowaniu. Należy jedynie podkleić  to, co nie trzyma się podłoża,  a potem działać już tylko wałkiem. Plus jest taki, że ściany nie wymagają gładzenia, a to już kolejne zaoszczędzone pieniądze.

Podłogi. Dość droga inwestycja, gdy chcemy zmienić ją na nową. Jeśli szukać innych opcji, można zastanowić się na przykryciem brzydkiej i zniszczonej podłogi, wykładziną PCV lub panelem winylowym (opcja droższa). O ile PCV to zawsze PCV, tak panele winylowe to już zupełnie inna bajka. Zaledwie kilka mm grubości jest wręcz sprawcza jeśli chodzi
o przykrycie obecnej nieakceptowanej podłogi. Moim zdaniem warto to wziąć pod uwagę
i przemyśleć taką opcję liftingu.

Home Staging – mała zmiana duży efekt

Na temat wnętrz i pomysłów ich aranżacji można by pisać bardzo dużo. Każde, bez wyjątku ma swój niepowtarzalny klimat i potencjał, który należy jedynie znaleźć
i wyeksponować. Niebagatelną sprawą jest jednak budżet, szczególnie – ograniczony budżet  ;-).

Dlatego małymi kroczkami, nakładem własnej pracy i realizacją swoich pomysłów próbujmy, bo warto! Nawet niewielka zmiana może przyczynić się do efektu na jakim nam zależy! J

 

Agnieszka Jakubek

Zapraszam na mój FB:  Home Staging Art