Dzięki właściwemu oświetleniu można odmienić wygląd całego pomieszczenia. W tym celu można wykorzystać również nowoczesne oświetlenie szynowe, które cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem także w polskich domach. Zanim jednak je zakupimy, warto dowiedzieć się więcej o tym, czym jest oświetlenie szynowe, a także kiedy sprawdzi się najlepiej.

Oświetlenie szynowe – co to jest?

Oświetlenie szynowe to system oświetleniowy, na który składają się oprawy oświetleniowe wpinane w aluminiową szynę – szynoprzewód. Szyna ta może być zamontowana na suficie albo na ścianie, może mieć dowolną długość i może tworzyć różne kształty.

 

Oprawy w systemach oświetlenia szynowego mogą być niewielkimi reflektorami, ale również można zamontować w nim lampy innych typów, na przykład wiszące lub tuby.

Oprawy znajdujące się na szynach mogą być przesuwane, dlatego można samodzielnie dobrać ich pozycję, aby uzyskać optymalne oświetlenie danej przestrzeni.

Gdzie warto zamontować oświetlenie szynowe?

Systemy oświetlenia szynowego są wszechstronne, dlatego można dopasować je do praktycznie każdego pomieszczenia – niezależnie od jego stylu aranżacji.

Najczęściej oświetlenie szynowe montowane jest we wnętrzach nowoczesnych, a także industrialnych, skandynawskich czy minimalistycznych. Prostota systemów tego rodzaju powoduje, że mogą stać się one jednocześnie estetyczną, a przy tym funkcjonalną dekoracją we wnętrzu. Dodatkowo oświetlenie szynowe bardzo często stosowane jest w pomieszczeniach komercyjnych, na przykład w sklepach, punktach gastronomicznych – kawiarniach, restauracjach, barach, hotelach, galeriach sztuki, muzeach, klinikach medycznych, gabinetach kosmetycznych.

Gdzie zastosować system oświetlenia szynowego w domu lub mieszkaniu?

W domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach systemy oświetlenia szynowego sprawdzą się w różnych wnętrzach – w salonie, kuchni czy w sypialni. Świetnie nadają się również do salonów z aneksem kuchennym oraz jadalnią. Szyny oświetleniowe można łączyć ze sobą w różne formy, dlatego można dopasować je także do pomieszczeń większych, o nietypowych kształtach, na przykład na korytarze, klatki schodowe, do garderoby. Oświetlenie szynowe bardzo dobrze nadaje się także do oświetlania punktowego, na przykład wyeksponowania obrazów, plakatów, pamiątek.

Metody montażu oświetlenia szynowego

Zatem oświetlenie szynowe jest uniwersalną metodą oświetlenia wnętrz. Tak szerokie możliwości aranżacji wynikają nie tylko z różnorodnych elementów systemów, ale także kilku sposobów montażu.

Standardowo szyny oświetleniowe montowane są do sufitu. Można również zainstalować je w suficie podwieszanym albo w konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych, aby nadać im bardziej dyskretny efekt. Ciekawy efekt można uzyskać również dzięki oświetleniu szynowemu na linkach – taki system świetnie nadaje się do pomieszczeń o wysokim stropie.

Oświetlenie szynowe można również modyfikować. Oprawy na szynoprzewodach można bez problemu przemieszczać, tworząc grupy opraw. Wobec tego można dopasować je do różnych aranżacji wnętrza, bez potrzeby tworzenia nowej instalacji elektrycznej.

Oświetlenie szynowe – system jednofazowy czy trójfazowy?

Gdy chcemy zdecydować się na oświetlenie szynowe, możemy zdecydować się na to jednofazowe albo trójfazowe. Czym różnią się od siebie te systemy?

Szyny jednofazowe pozwalają na włączenie wszystkich źródeł światła na szynie jednocześnie. Systemy trójfazowe, które określane są także mianem 3F, pozwalają na uruchamianie konkretnych lamp, a przy tym pozwalają na uzyskanie większych możliwości aranżacyjnych.

Szyny trzyfazowe mogą działać jak szyny jednorazowe, ale nie odwrotnie. Są przy tym bardziej stabilne, dobrze znoszą większe obciążenia i lepiej sprawdzają się na dłuższych odcinkach.

Warto jednocześnie pamiętać o tym, żeby dobierać elementy kompatybilne – na szynach trójfazowych można zamontować tylko oprawy trójfazowe. Podobnie jest w przypadku systemu jednofazowego.

Oświetlenie szynowe zapewni efektowne i wszechstronne oświetlenie wnętrza!