Czy warto założyć fotowoltaikę- dofinansowanie fotowoltaiki
Odpowiedź na pytanie, czy warto założyć fotowoltaikę – dofinansowanie do fotowoltaiki, nurtuje coraz więcej właścicieli domów jedno i wielorodzinnych, którzy pragną cieszyć się darmową, ekologiczną energią. Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem, które w ostatnich 10 latach zyskało na popularności, szczególnie wśród właścicieli domów. Korzystanie ze źródeł odnawialnej energii ogranicza zużycie prądu elektrycznego, pochodzącego od lokalnych dystrybutorów. […]
Odpowiedź na pytanie, czy warto założyć fotowoltaikę – dofinansowanie do fotowoltaiki, nurtuje coraz więcej właścicieli domów jedno i wielorodzinnych, którzy pragną cieszyć się darmową, ekologiczną energią.
Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem, które w ostatnich 10 latach zyskało na popularności, szczególnie wśród właścicieli domów. Korzystanie ze źródeł odnawialnej energii ogranicza zużycie prądu elektrycznego, pochodzącego od lokalnych dystrybutorów. Właściciel instalacji fotowoltaicznej może uzyskać niezależność energetyczną. Za prawidłowe działanie paneli PV odpowiedzialne są ogniwa fotowoltaiczne. Sprawne praca paneli PV jest możliwa, dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które odpowiadają za pobór energii słonecznej. Ogniwa fotowoltaiczne są ze sobą zespolone przy pomocy wiązań, zwanych modułami fotowoltaicznymi. Związkiem chemicznym, który odpowiedzialny jest za wchłanianie promieniowania słonecznego jest krzem. Absorbuje on promienie słoneczne, powodując wybijanie elektronów ze swojej pierwotnej pozycji i wprawianie ich w nieustanny ruch. Dzięki temu, możliwe jest wytworzenie stałego prądu elektrycznego.
To może Cię zainteresować: Ile kosztuje remont mieszkania
Czy warto założyć fotowoltaikę – dofinansowanie fotowoltaiki w roku 2019
Prąd stały nie nadaje się do zasilania, znajdujących się w domu sprzętów elektronicznych i elektrycznych, jak również do oświetlania pomieszczeń. Dlatego też w instalacji fotowoltaicznej umieszczany jest inwerter, inaczej zwany falownikiem, który przekształca prąd stały na przemienny, płynący w gniazdkach elektrycznych, w każdym gospodarstwie domowym. Instalacja fotowoltaiczna może być montowana na dachach, jak również na elewacjach oraz na gruncie. Kluczową kwestią jest tutaj odpowiednie nachylenie paneli PV, w taki sposób, aby mogły one maksymalnie absorbować padające na nie promienie słoneczne. Każda instalacja fotowoltaiczna objęta jest 25 – letnią gwarancją na jej sprawne działanie, która przewiduje, że panele PV po kilkunastu latach swojego funkcjonowania będą utrzymywały sprawność na poziomie 80 – 90% swojej pierwotnej mocy. Zaprojektowanie i zbudowanie instalacji fotolotnicznej, wiąże się z dokładnym zapoznaniem się z ilością zużywanego prądu elektrycznego, przypadającą na dane gospodarstwo domowe.
Zobacz: Modne wnętrza w 2020 roku
Zasady bycia beneficjentem RPO oraz programów gminnych
Zakup fotowoltaiki może być finansowany na kilka sposobów. Istnieje możliwość kredytowania, jak również złożenia wniosku o dofinansowanie do budowy i montażu paneli PV. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne, ponieważ powstały liczne programy rządowe i gminne – m.in. Regionalne Programy Operacyjne (RPO), w ramach których można uzyskać tego rodzaju wsparcie finansowe. Uruchomienie procedury związanej z dofinansowaniem do budowy własnej elektrowni domowej polega na złożeniu wniosku, w którym dana osoba zadeklaruje, że wykorzystuje instalację PV wyłącznie na własny użytek. Do wniosku należy dołączyć również:
* schemat instalacji,
* opis i parametry techniczne wszelkich urządzeń,
*kosztorys,
*licznik wytworzonej energii elektrycznej.
Komplet dokumentów należy złożyć w komórce ds. dofinansowań do OZE, działającej w gminie czy konkretnym regionie Polski. Dofinansowanie pokrywa od 50 do nawet 95% zwrotu kosztów budowy oraz instalacji fotowoltaicznej. Koszt przeciętnej instalacji PV, której moc szacuje się na wartość +/- 3,2 kWp wynosi, w przybliżeniu około 30.000 złotych. W poczet tego wydatku zalicza się cenę projektu, budowę, montaż oraz pełne osprzętowanie. Oprócz dofinansowania do fotowoltaiki w swoim domu, można również skorzystać z ulgi podatkowej, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2019 roku. Obejmuje ona do 53.000 pln, które można odliczyć w zeznaniu podatkowym przez okres 3 kolejnych lat. Ulga dotyczy wszelkich kosztów, związanych z budową i montażem fotowoltaiki.
Sprawna instalacja fotowoltaiczna relatywnie obniża rachunki za zużycie prądu elektrycznego w danym domu. W trakcie zakupu paneli PV można starać się o dofinansowanie, które ułatwi wprowadzenie tego rozwiązania w prawie każdym gospodarstwie domowym.