Ciemna kolorystyka w łazience i kuchni
Jeśli kuchnia, to biała lub drewniana, jeśli łazienka - od góry do dołu w jasnych płytkach. Często zamiast szukać ciekawych rozwiązań, stawiamy na to, co znane i lubiane. Najlepiej czujemy się w swojej strefie komfortu – dotyczy to życiowych, ale i mieszkaniowych wyborów. Jednak pójście o krok dalej niż zazwyczaj może być interesujące i dać świetny efekt.
Zapraszam do lektury „Ciemna kolorystyka w łazience i kuchni”.
Trochę awangardy – ciemne łazienki bez płytek
Aranżacje łazienek coraz częściej odbiegają od niezbyt ciekawego stereotypu. W wielu już dawno nie ma błękitnych płytek z dekorami w rybki. Łazienki zaczynają przypominać małe pokoje kąpielowe lub domowe SPA. Jest w nich przytulnie, obok wanny stoją tapicerowane meble (lub choćby miękkie pufy, taborety), a ściany wcale nie są wyściełane glazurą. Bywa, że inwestorzy pozostawiają je gładkie, pomalowane wodoodporną farbą, a obok luster wieszają obrazy. Coraz częściej można spotkać też łazienki, w których na ścianach i podłodze nie ma ani typowych płytek, ani płyt konglomeratowych.
Foto: decorlovin.com
Foto: southernyankeediy.com
Foto: inmyroom
Jak widać – zminimalizowanie albo całkowite zrezygnowanie z płytek może stworzyć zupełnie nowy klimat.
Czy to się może udać? Kuchnie z czarnymi blatami
Od lat prym wśród mebli kuchennych wiodą fronty pomalowane na biało lub klasyczne, drewniane. Inne szafki zdarzają się, owszem, ale nie są normą, a wyjątkiem od niej. Niektórzy stawiają na modne szarości, inni decydują się zaszaleć i łączą np. białe fronty z zielonymi lub czarne z czerwonymi.
Podobnie jest z blatami. Biel jest bardzo modna i często wybierana. Jednak biel czy wariacje na jej temat (ten kolor może mieć naprawdę wiele odcieni) to nie wszystko, czym warto się zainteresować.
Na zdjęciach możecie zobaczyć wnętrza, w których bieli nie brakuje, ale blaty są czarne i błyszczące. Czy to strzał w kolano? Czarne meble mogą być kłopotliwe, bo, niestety, na ciemnych powierzchniach lepiej niż na innych widać kurz albo ślady dłoni. Jednak to nie musi być problemem.
Foto: stylebyemilyhenderson.com
Foto: blog.mykukun.com
Foto: roomfortuesday.com
Czarny blat ma jedną ogromną zaletę – wygląda obłędnie. Jest elegancki i ponadczasowy. Przyciąga wzrok i sprawia, że wyspa kuchenna staje się centrum kuchni. W pierwszej stylizacji widać błyszczący blat kontrastujący z jasnymi frontami mebli i drewnem stołu. W drugiej blat jest bardziej matowy i wzorzysty – idealnie zgrywa się z mozaiką na ścianach.
A może skłonisz się bardziej ku naturze? Przeczytaj parę moich słów o ekologicznym aranżowaniu wnętrz!
Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz !