Zapraszam do lektury tekstu: Żyj w zgodzie z naturą – ekologiczne aranżacje!

Styl eko – dom bliski naturze

Zgodnie z szacunkiem wobec środowiska naturalnego, ekologiczna architektura wnętrz odwołuje się do jak najbardziej naturalnych i spokojnych rozwiązań. Słowem kluczowym jest harmonia – dom ma być azylem od codziennego zgiełku, wprowadzając atmosferę intymności i spokoju. Po całym dniu, spalin, zanieczyszczeń, ważne jest, abyśmy powrócili do domu, w którym możemy poczuć siłę natury i zdrowie.

Ekodom – charakterystyka kolorystyczna

Charakterystyczna dla ekologicznej aranżacji wnętrza jest stonowana paleta barw, których dominującą funkcję pełni biel – optycznie powiększa przestrzeń, nadając jej jasności. Maksymalne wykorzystanie światła słonecznego w naturalny sposób zminimalizuje zużycie prądu, co jest z tego punktu widzenia bardzo istotne. Poza bielą styl eko bazuje na barwach ziemi – brązy, beże, spokojna zieleń, równoważą biel, nie zaostrzając jednak charakteru wnętrza. Definitywnie należy zrezygnować z krzykliwych kolorów – czerwienie, róże czy żółcie niewątpliwie nie pasują do stylu eko.

Foto: nowoczesnastodola.pl

Naturalne surowce w ekologicznej architekturze wnętrz 

Aranżację wnętrz w stylu eko zgodnie z duchem powrotu do natury, charakteryzuje minimalizacja użycia elementów wysokoprzetworzonych. Na podłodze dominuje drewno, marmur czy też beton. Dodatki również wykonane są z ekologicznych tworzyw – popularne są bambus, rattan, wiklina czy trawa morska. W materiałach dominuje len, bawełna i płótno. Nie może zabraknąć również roślinności, najlepiej naturalnej, choć motywy roślinne również mogą się sprawdzić.

Foto: homestolove.com.au

Żyj w zgodzie z naturą – ekologiczne aranżacje

Chociaż głównym hasłem ekologicznej  architektury wnętrz jest powrót do natury, to elementy nowych technologii nie mogą być jej obce. Troska o środowisko wręcz zobowiązuje do wyboru nowoczesnych rozwiązań, które ekologii właśnie służą. W stylu eko unikamy surowców przetworzonych, ale technologii mówimy stanowcze tak! W stylu eko nie ma miejsca na żarówki starego typu, wybieramy oświetlenie ledowe. Minimalizację zużycia wody osiąga się dzięki specjalnemu typowi baterii, które dzięki spieniaczowi sprawiają, że zużycie jest niższe.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zerknij również na inny tekst, w którym opisuję inne eko-rozwiązania, czyli o aranżacjach wykorzystujących mech!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!