Dobrze dobrane oświetlenie to istotny element w aranżacji każdego wnętrza. Światło pełni nie tylko funkcje użytkowe i dekoracyjne, ale też tworzy wyjątkową atmosferę i nastrój. Aktualne trendy w oświetleniu ewoluują wraz z postępem. Aktualnie producenci lamp kładą nacisk nie tylko na niezwykły design, ale również na energooszczędność i ekologię. Coraz większą popularnością cieszą się również rozwiązania, które można zastosować w systemach smart dom.

Aktualne trendy w oświetleniu

Nowoczesne produkty oświetleniowe są przede wszystkim bardzo stylowe, designerskie, a wśród kolekcji i modeli lamp bez problemu można znaleźć oświetlenie dopasowane do każdej stylistyki wnętrza. Coś dla siebie znajdą więc zarówno miłośnicy minimalizmu i chłodnego stylu skandynawskiego, jak i wielbiciele wnętrz vintage czy glamour. Dużym zainteresowaniem wśród osób urządzających domy i mieszkania cieszy się również oświetlenie loftowe i industrialne, inspirowane lampami przemysłowymi.

W produktach oświetleniowych ważne jest nie tylko styl czy design, ale również to, w jakie źródło światła są wyposażone. Wraz z modą na ekologię oraz koniecznością poszukiwania energooszczędnych rozwiązań, na rynku oświetleniowym coraz więcej jest produktów wyposażonych w technologię LED. Lampy, oprawy i żarówki LED mają sporo zalet, jakich nie znajdziemy w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Są przede wszystkim o wiele bardziej trwałe i wydajne – zapewniają nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin świecenia. Są również bardzo energooszczędne – żarówki i diody LED pobierają z sieci energetycznej bardzo niewiele energii, co jest automatycznie widoczne w rachunkach za prąd.

Zobacz jak zaprojektować gniazdka w mieszkaniu:

Jak rozplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

Technologia LED do nowoczesnych wnętrz

Wśród nowoczesnych produktów LED znajdziemy szeroki wybór lamp w różnych stylach i modelach, które bez problemu dopasujemy do każdego pomieszczenia. Technologia LED doskonale współgra z wieloma nowoczesnymi trendami wnętrzarskimi. Świetnie sprawdza się w połączeniu z sufitami napinanymi i podwieszanymi, bez problemu można znaleźć także rozwiązania wodoodporne i wodoszczelne, które doświetlają i dekorują łazienkę i inne pomieszczenia narażone na działanie wilgoci. Bardzo popularne są również taśmy LED, które umożliwiają doświetlenie praktycznie każdej powierzchni. Są proste w montażu, elastyczne i funkcjonalne. Można je wykorzystać w miejscach, które potrzebują dodatkowego światła – pod blatami w kuchni, nad stołami czy powierzchniami roboczymi, do doświetlania wnęk oraz klatek schodowych.

Przeczytaj jak zaplanować oświetlenie:

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Oświetlenie zgodne z potrzebami użytkowników

Nowoczesne trendy oświetleniowe to także szeroki wybór produktów, które można zastosować w technologii smart dom. Inteligentne domy mają centralny sterownik, dzięki któremu można zarządzać oświetleniem w całym domu. Sterowniki, czujniki ruchu, routery wi-fi oraz wygodne panele użytkownika pozwalają dopasować oświetlenie w każdym pomieszczeniu do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Jeżeli jesteś przed remontem, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem: Ile kosztuje remont mieszkania 60 m2