Jak samodzielnie zrobić drzwi przesuwne? Poradnik DIY
Drzwi wewnętrzne oprócz swojej bazowej funkcji mogą również być świetnym elementem aranżacji. Czasem tradycyjne otwierane drzwi nie do końca mają sens i trzeba szukać innych, bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich mogą być drzwi przesuwne. Wbrew pozorom, ich wykonanie i montaż nie muszą być trudne i przy odrobinie wysiłku jesteś w stanie zrobić je samodzielnie.
Jak samodzielnie zrobić drzwi przesuwne? Poradnik DIY
Drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się w niewielkich wnętrzach i pozwalają na pełne zagospodarowanie przestrzeni. Nie otwierają się bowiem do wnętrza ani na zewnątrz, a przesuwają na ścianę. Są wygodne, praktyczne i funkcjonalne. W nowoczesnych wnętrzach często można spotkać drzwi przesuwne chowane w ścianie. Wtedy jednak trzeba o nich pomyśleć już na etapie projektowania budynku, gdyż trzeba wykonać ścianę, w której znajdzie się miejsce na schowanie drzwi. Jeśli wnętrze jest już gotowe, wykończone, a tym bardziej od dawna użytkowane, jedynym rozwiązaniem pozostaje zamontowanie drzwi, które będą przesuwać się na ścianę. Jedynym warunkiem jest, aby ściana miała tyle szerokości, by pomieścić całe drzwi.
Od czego zacząć?
Wykonanie drzwi przesuwnych jest dosyć proste, gdyż robi się je z gotowych elementów. Prace montażowe nie wymagają więc żadnych fachowych umiejętności, a jedynie umiejętnego czytania instrukcji, odrobiny smykałki do majsterkowania oraz posiadania zestawu podstawowych narzędzi.
Krok 1. Kup skrzydło drzwiowe
Do wykonania drzwi przesuwnych potrzebne jest skrzydło drzwiowe bez zawiasów. Można je zrobić samodzielnie z drewna lub nawet z palet, zamówić gotowe drzwi u stolarza lub kupić u producenta dobrej stolarki drzwiowej. Unikaj produktów z marketów budowlanych, gdyż wiele takich drzwi jest kiepskiej jakości i nie mają zbyt długiej trwałości. A przecież chodzi o to, by drzwi przesuwne były funkcjonalne, długowieczne i bezproblemowe w codziennym użytkowaniu.
Jaki materiał wybrać?
Wybór modeli drzwi jest ogromny – od drewnianych i wykonanych z płyty OSB czy fornirowanej, przez drzwi szklane i wykonane z metalu. Konkretny model i materiał powinny być dopasowane do stylistyki i charakteru wnętrza. Drzwi powinny być harmonijnym elementem całego wystroju, a nie pochodzić z zupełnie innej aranżacyjnej bajki.
Przed zakupem lub zamówieniem skrzydła drzwiowego warto najpierw dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy. Drzwi powinny mieć około 2,5 cm grubości, a także być większe od otworu wejściowego. Ich szerokość powinna być o około 5-10 cm większa niż otwór wejściowy, wysokość również powinna być większa o 10 cm.
Krok 2. Wybierz dobry system mocujący
Systemy do montażu drzwi przesuwnych dostępne są w gotowych kompletach. Zawierają prowadnicę do drzwi przesuwnych, dwie rolki łożyskowe, dzięki którym drzwi płynnie się przesuwają, prowadnik dolny, a także komplet różnych śrubek, nakładek i innych elementów potrzebnych do montażu drzwi. Całość jest dobrze opisana, najczęściej dostępna z instrukcją, dlatego montaż nie powinien stanowić żadnego problemu.
Krok 3. Przygotuj ścianę do montażu
Ścianę trzeba dokładne wymierzyć i rozplanować wszystkie elementy systemu na ścianie. Trzeba dokładne zaznaczyć, w którym miejscu będzie wisiała prowadnica, a także gdzie znajdą się elementy mocujące. Wszystkie punkty montażu powinny znajdować się w równych odległościach.
Drzwi przesuwne można montować do ściany murowanej i wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych. W tym drugim przypadku jednak ścianę wzmocnić już na etapie budowy. Jeśli ściana już istnieje, a nam się marzą drzwi przesuwne, konieczne jest zastosowanie specjalnych kołków rozporowych przeznaczonych do pustych przestrzeni.
Krok 4. Montaż górnej prowadnicy
Prowadnicę nad otworem drzwiowym montuje się za pomocą śrub, kołków oraz tuneli dystansowych, które były dostępne w zestawie mocującym. Najczęściej nad drzwiami wystarczy jedna prowadnica, jednak zdarza się przy szerokich wnękach, że potrzebne są dwie. Wtedy należy dokładnie je połączyć za pomocą specjalnego łącznika.
Krok 5. Montaż rolek i wieszaków
Na górze drzwi po obu stronach należy wywiercić dziury, w których mocuje się elementy uchwytów rolek. Całość należy zamontować za pomocą śrub i podkładek, a następnie delikatnie zawiesić całość na szynie.
Krok 6. Montaż dolnego prowadnika
Prowadnik jest niewielkim elementem, który podtrzymuje skrzydło drzwiowe od dołu. Montuje się go przy otworze wejściowym, tuż przy podłodze.
Krok 7. Zamontuj stopery
Nie zapomnij o montażu stoperów, gdyż to właśnie dzięki nim drzwi nie spadają z prowadnicy.
Jak samodzielnie zrobić drzwi przesuwne? Poradnik DIY
Planujesz renowację wnętrza? Zapraszam więc do zapoznania się z tekstem o szczegółach, które z pewnością pomogą w odświeżeniu aranżacji!
Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz !
Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite .