Zapraszam do lektury artykułu: „Wszystkiego po trochu – styl eklektyczny” ?.

Geneza stylu

Eklektyzm jako słowo powstało już w starożytnej Grecji i oznaczało zupełnie nowe połączenie dyscyplin, stylów i filozofii. Starożytni myśliciele-eklektycy łączyli elementy różnych, często sprzecznych ze sobą filozofii ?.

Wszystkiego po trochu, czyli styl eklektyczny

Foto: thedesignfiles.net

W architekturze eklektyzm zaczął pojawiać się w XIX w. – na skutek powstania historyzmu, czyli nurtu, którego głównym założeniem było naśladowanie innych wielkich stylów.

Kolorystyka

W stylu eklektycznym nie ma jednej określonej palety kolorów. Styl ten wymyka się schematom i zasadom, jednak warto zaprojektować swoje wnętrze tak, aby kolory były spójne i zgodne ze stylami, z których są zaczerpnięte.

Wszystkiego po trochu - styl eklektyczny

Foto: easterdaycreative.com

Kolory bazowe i uzupełniające mogą być podobne, jeśli nie zależy Wam na krzykliwym tonie aranżacji, albo kontrastowe – jeśli chcecie dodać pazura wnętrzu ?.

Meble

W stylu eklektycznym znajdzie się miejsce dla mebli nowoczesnych – prostych i zestawienia ich z tymi bardziej stylowymi. Tym bardziej, jeśli stylowych mebli nie jest dużo, a stanowią one jedynie wyraziste uzupełnienie dla modernistycznych rozwiązań. Nie należy jednak zamykać się na tak wąski wachlarz możliwości – dobrze sprawdzą się meble wywodzące się z tradycji orientalnych czy etnicznych, skandynawskie, angielskie, ale też klasyczne, ludwikowskie.

Foto: interiorsonline.com.au

Warto też pamiętać, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Jeśli sercem wnętrza mają być meble stylowe, czy klasyczne, to warto skontrować je kilkoma designerskimi rozwiązaniami – w eklektyzmie liczy się kreatywność ?!

Wszystkiego po trochu, czyli styl eklektyczny

Styl eklektyczny sprawie omija i przeskakuje wszelkie ograniczenia narzucone przez konwencjonalne style. Dwa eklektyczne wnętrza mogą różnić się w każdym calu! Jest to możliwe dzięki połączeniu stylów, wzorów, form i palety kolorów.

Jeśli czujesz, że eklektyzm nie jest dla Ciebie, to zapraszam do zapoznania się ze stylem minimalistycznym, o którym opowiadam w artykule: „Spokój i prostota we wnętrzu„.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?.

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.