Zapraszam do lektury artykułu „Styl minimalistyczny, czyli spokój i prostota we wnętrzu” ?.

Geneza stylu

Styl minimalistyczny wywodzi się z japońskiej filozofii zen. Japońscy mnisi jako pierwsi zaczęli usuwać ze swoich wnętrz wszytko, co mogłoby rozpraszać ich podczas sesji medytacyjnych ?.

Minimalizm to kierunek w życiu i wnętrzach, który kładzie nacisk na wykorzystanie pozbawionych niepotrzebnych ozdób i przede wszystkim naturalnych materiałów takich jak: drewno, metal czy tkaniny.

Foto: blog.sampleboard.com

Kolorystyka

Kolory w tym stylu odgrywają znaczącą rolę. Jednak nie do końca chodzi o samą barwę, tylko ich ilość. Jak sama nazwa wskazuje – minimalna ?.

Ściany w minimalistycznych wnętrzach są stonowane, pomalowane na biało lub pochodne kolory białego. Pojawiają się pastele, szarości i popiele. Jeśli jakiś kolor się wyróżnia, to z reguły nie jest to kolor ściany tylko jeden z dodatków lub mebli.

Foto: thefoldmag.com

Cechy charakterystyczne

1. Skromna ilość mebli – w minimalistycznych wnętrzach znajdziemy tylko niezbędne meble. Sofa, stół, szafa i oczywiście meble kuchenne. Zdarza się, że nawet rezygnuje się z telewizora. Jeśli jednak nie decydujemy się na taki ruch, to szafka RTV pod TV jest bardzo prosta w kształcie i strukturze.

2. Fronty mebli są lakierowane. Na wysoki połysk, ale ostatnio matowe cieszą się rosnącą popularnością. Jeśli są uchwyty, to delikatne, w formie relingów, ale często można natknąć się na meble bezuchwytowe. Rzadko spotyka się otwarte półki. Z reguły wszystko pozamykane jest frontami. Meble są zazwyczaj robione na wymiar lub modułowe. Stworzone przede wszystkim z myślą o funkcjonalności.

Foto: thesavvyhear.com

3. Brak zbędnych dodatków. Nie znajdziemy w takich wnętrzach powystawianych bibelotów, zakurzonych figurek czy pamiątek z wakacji. Dekoracje pojawiają się również w minimalistycznej formie. Pojedyncze dodatki mają jedynie podkreślić ascetyzm panujący we wnętrzu. Jeśli to obraz, może być abstrakcyjny, przepełniony kolorami, co w kontraście do stonowanej farby na ścianie będzie przyciągać uwagę.

4. Gładkie ściany. Właśnie dzięki temu stylowi w Polsce zaczęto zwracać dużą uwagę na gładź na ścianach. Powinny one być proste, tak jak lakierowane fronty.

Foto: beambk.com

Spokój i prostota we wnętrzu

W tym stylu nie ma miejsca na zbędne dekoracje, przepych i masywne meble. Jeśli lubisz prostotę, brak zbędnych bibelotów i stawiasz na jakość, a nie ilość – w takim razie ten styl idealnie pasuje do Ciebie ?!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz.

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.