Zapraszam do lektury artykułu „Wyrafinowana elegancja rodem z Paryża”.

Geneza stylu

Styl francuski narodził się jako wypadkowa działań króla Ludwika XIV. W czasach jego panowania doszło do największego rozkwitu francuskiej kultury i sztuki. Symbolem tego okresu była budowa Wersalu, którym do dziś inspirują się projektanci wnętrz. Styl ten charakteryzuje się upodobaniem symetrii i parzystości, wykorzystaniem tekstyliów i zaaranżowaniem bogatych dekoracji.

Do stylu francuskiego zaliczamy również wnętrza w stylu prowansalskim, o którym pisałem w poprzednim artykule: „Wnętrza w duchu sielskiej prowansji.”

https://pl.pinterest.com/pin/620863498642074698/

Kolorystyka

Styl paryskich mieszkań to przede wszystkim elegancja. Wnętrza są urządzone tak, aby były przytulne i emanowały spokojną atmosferą. Jakie kolory przeważają w tym stylu? Przede wszystkim jasne i pastelowe. Bardzo popularny jest beż, biel lub złamana biel, ale też róż czy delikatny błękit.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498642074715/

Dodatki

Wywodząc się z pałacowych wnętrz, francuski styl lubi bogate dodatki w złotym czy srebrnym kolorze, ale nie tylko. Sprawdzą się także: niebieski, fiolet, a nawet czerwień! Dekoracje mogą również być lekkie, z roślinnymi motywami. W paryskich mieszkaniach ściany mogą być pomalowane na biały lub jasnoniebieski kolor, a sufit z wiszącą sztukaterią można ozdobić rozetami.

W bardziej konserwatywnych wnętrzach, które przykładnie stosują się do rozwiązań w stylach francuskich konieczne może okazać się zaaranżowanie ozdobnych kolumn i podpór, które nawiązują do Wersalu.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498642074748/

Meble

Możnaby pokusić się o stwierdzenie, że klasyczne meble we francuskim stylu to meble ludwikowskie. Często jest to prawda, ale nie zawsze trzeba się trzymać tej konwencji. Jak najbardziej można zaaranżować meble z różnych epok, ważne jednak, żeby zachowywały one wspólne cechy. Meble we francuskich wnętrzach są przede wszystkim lekkie, z delikatnymi zdobieniami i okuciami. Cechują się również tym, że w wypadku fotela czy sofy nóżki będą gięte.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498642074646/

Wyrafinowana elegancja rodem z Paryża

Styl paryski, tak jak inne francuskie wnętrzastawia również na duże przestrzenie – warto przemyśleć aranżację otwartej kuchni.

Tego typu wnętrza doskonale nadają się dla osób gotowych na eklektyczny miszmasz stylów z tradycyjnymi dodatkami.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie materiały o aranżacji wnętrz ?.