Zapraszam do lektury tekstu „Wnętrza w duchu sielskiej Prowansji”!

Geneza stylu

Jak sama nazwa wskazuje – styl prowansalski wywodzi się z Prowansji (szok i niedowierzanie ?), czyli z południowo-wschodniej części Francji. Obszar ten słynie z ciepłego klimatu i pięknych widoków na uprawy lawendy i winnice.

Głównym założeniem stylu prowansalskiego jest zapewnienie wygody i przytulności we wnętrzach.

Podobnie prezentują się wnętrza w stylu hampton, o których pisałem w poprzednim artykule – „Styl hampton. Wspomnienie wakacyjnego luzu.”

https://pl.pinterest.com/pin/214061788525234754/

Kolorostyka

We wnętrzach rodem z Prowansji dominuje lawenda, która często bywa uzupełniana delikatnymi odcieniami różu, błękitu czy fioletu. Często występującą barwą w prowansalskich wnętrzach jest biel. Oprócz wyżej wymienionej palety kluczową rolę odgrywają elementy o naturalnych kolorach np. drewno czy kamień.

https://pl.pinterest.com/pin/78390849755173010/

Dodatki

Styl prowansalski przywiązuje dużą wagę do tradycji, więc meble i dodatki bywają stare lub postrzane. Aby móc w pełni oddać ducha Prowansji w aranżowanym wnętrzu konieczne okazuje się być użycie tkanin – w formie zasłon, poduszek czy obrusów. Innym wyróżniającym się dodatkiem może być np. wystawka glinianych naczyń lub tapeta na ścianie nawiązująca kolorem czy fakturą do natury. Warto również pamiętać o tekstyliach w kwiatowe wzory, najlepiej przedstawiające winorośle czy oliwne gałązki ?. Styl prowansalski lubi też eksponowanie szkła, metalowych elementów i postarzanych form.

https://pl.pinterest.com/pin/56787645296222092/

Meble i podłogi

Podobnie jak w przypadku dodatków – stawiamy na naturalne wyroby. Meble w takich aranżacjach są drewniane, w naturalnych kolorach lub bielone. Zdarza się również, że na potrzeby aranżacji są one specjalnie starzone. Głównie są to proste meble z ograniczoną ilością zdobień.

Na szczęście styl prowansalski nie narzuca określonego rodzaju przy wyborze mebli, więc mamy sporą dowolność. We wnętrzach prowansalskich meble często są toczone, ale mogą też się sprawdzić meble metalowe, które możemy spotkać w aranżacjach ogrodowych czy tarasowych. Nie trzeba zatem trzymać się jednego stylu – jak najbardziej można komponować ze sobą różne rodzaje mebli np. drewniane z metalowymi.

Styl prowansalski lubi przestrzeń i dostęp do naturalnego światła – mimo to jest on również możliwy do aranżacji mieszkań, jednak w takim wypadku należy zadbać o to, aby było jak najmniej ścianek działowych.

Jeśli chodzi o podłogi, to znów należy zwrócić się w kierunku natury – najlepiej, aby podłoga była z kamienia lub terakoty. Z kolei ściany powinny być bielone, a jeśli znajdzie się ubity tynk, to tylko na plus – całość jeszcze bardziej nabierze prowansalskiego charakteru ?.

https://pl.pinterest.com/pin/803400021020999306/

Wnętrza w duchu sielskiej Prowansji

Styl prowansalski jest łagodnym, otwartym na komponowanie stylem. Wnętrza prowansalskie kochają naturę, więc jeśli chcemy być zgodni z tą konwencją – użyjmy materiałów naturalnych lub nawiązujących do natury.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama oraz na TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dot. aranżacji wnętrz ?.