Styl hampton – wspomnienie wakacyjnego luzu.

Artykuły o wnętrzach Style we wnętrzach
4 maja 2022
Styl hampton – wspomnienie wakacyjnego luzu.

We wnętrzach w stylu hampton można poczuć się jak w nadmorskim kurorcie o wysokim standardzie.  Kolorystyka, użyte materiały i dostępność do naturalnego światła sprawiają, że wnętrza w stylu hampton zapewniają świeżość, elegancję, ale też ponadczasowość.  Styl hampton jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy w swoich domach szukają ucieczki od zgiełku miasta.

Zapraszam do lektury artykułu: „Styl hampton – wspomnienie wakacyjnego luzu”.

 

Geneza stylu hampton

Nazwa stylu wywodzi się od nazw miasteczek East Hampton i Southampton na Long Island, które stanowiły jedne z ulubionych miejsc wypoczynku dla bogatych mieszkańców Nowego Jorku. Ci bardzo cenili sobie luksus i ekskluzywność tamtejszych kurortów i nie chcieli z tego rezygnować i zaadaptowali niektóre rozwiązania w aranżacji swoich wnętrz. Właśnie tak powstawały pierwsze wnętrza w stylu hampton.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641914781/

Kolorystyka

Hamptonowskie kolory głównie opierają się na inspiracją naturą, ziemią, barwami piasku czy wód morza. Najczęściej stosuje się barwy bieli lub złamanej bieli, ale też beże lub kość słoniową, turkus lub szmaragd. Ściany maluje się na jasne, stonowane ale przytulne kolory.

Jednak sercem stylu hampton są niebieskie akcenty, które nawiązują do wody. Używa się różnych odcieni – od delikatnego błękitu, nawet po ciemny granat. Niebieskie akcenty są stosowane również jako dodatki z tkaniny, fronty mebli czy tapety ścienne.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641914778/

Dodatki

Aby urozmaicić aranżację, ale też podkreślić jakość, ekskluzywność i przestronność wnętrz w stytlu hampton – używa się dodatków. Jak wspominałem wyżej, owe dodatki muszą pasować kolorystycznie, jeśli chcemy utrzymać dane wnętrze w stylu, o którym piszę. Powinny również nawiązywać do natury i swobody. Mogą to być wszelkiego rodzaju dekoracje z ratanu, wikliny, naturalne materiały takie jak len, czy bawełna. Na sofach miejsce mogą znaleźć duże poduchy w pasy, lub w granatowym kolorze. Sprawdzą się tutaj też dekoracje marynistyczne takie jak: liny żeglarskie, siatki rybackie, czy nawet konary drzew wyciągnięte z wody! Dodatki w stylu hampton powinny nam się kojarzyć z wakacjami. Na pewno sprawdzą się takie rzeczy jak muszelki w słoikach, kamyczki, koralowce, latarnie morskie na półkach, czy koce z frędzelkami w formie narzuty na sofie.

O dodatkach (głównie tych, które nie pomogają w aranżacji wnętrz) pisałem tutaj: Rozwiązania, które nie pomagają w aranżacji wnętrz.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641914774/

Meble i podłogi

Podłoga w stylu hampton, tak jak dodatki, musi nawiązywać do natury. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem podłoga z solidnego drewna – duże deski jednolite, wartswowe, a nawet jodełka francuska!  W aranżacji podłóg w stylu hampton kolor musi być naturalny. Kolor podłogi musi być dobrany odpowiednio do kolorów ścian i reszty mebli. Sprawdzi się na pewno drewno bielone, postarzane, ale też egzotyczne.

Jeśli mowa o meblach, to z całą pewnością nie mogą być masywne. Powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów np. drewno, wiklina, ratan, marmur czy len. Mniejsze meble typu stolik kawowy – mogą nieco odbiegać od założeń stylu hampton np. z blatem szklanym lub marmurowym.  Sofy i kanapy powinny być przede wszystkim wygodne, miękkie, ozdobione dużymi poduszkami.

Styl hampton – wspomnienie wakacyjnego luzu

Podsumowując – styl ten polega na zestawianiu ze sobą różnych konwencji wnętrzarskich, dodatków i kolorów. Wnętrza urządzone zgodnie ze stylem hampton sprawiają, że czuć powiew morskiej bryzy. Jest to styl, który zyskuje coraz szersze uznanie – właśnie dzięki atmosferze, którą zapewnia.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama, ale też na TikToka, gdzie znajdziecie m.in. szybkie porady o aranżacji wnętrz ?.

.

Dołącz do nas!

Jesteś architektem lub innym specjalistą z branży?

Załóż konto specjalisty

Najlepszy projekt zeszłego miesiąca