Zapraszam do lektury tekstu: „Styl zen – kojące aranżacje ?”.

Geneza stylu

Styl zen swoimi korzeniami sięga do tradycji japońskich. Główną inspiracją do zaaranżowania tego stylu we wnętrzach były świątynie buddyjskie. Styl ten cechuje się minimalistycznymi, ale klimatycznymi pomieszczeniami. Taka estetyka bardzo szybko rozprzestrzeniła się poza Japonię i zawitała m.in do Europy.

Styl zen - kojące aranżacje ?

Foto: livspace.com

Kolorystyka

Zen cechuje się powściągliwością, jeśli chodzi o kolory. Głównym zadaniem wnętrz w tym stylu jest wyciszenie i uspokojenie mieszkańców, dlatego dobierając kolory do aranżacji swojego wnętrza zdecyduj się na stonowane odcienie. Kolorostyka powinna nawiązywać jednocześnie do natury, dlatego mile widziane będą: brązy, biel, beże, szarości, delikatne błękity czy brudne róże. Dodatkowo można wykorzystać elementy drewniane oraz rośliny.

Styl zen - kojące aranżacje ?

Foto: thelightzey.com

Meble i dodatki

Mieszkania w stylu zen powinny być umeblowane minimalistycznie i funkcjonalnie jednocześnie. Jedną z głównych przesłanek tej estetyki jest zminimalizowanie niepotrzebnych elementów aranżacji. Do wystroju salonu można wybrać niskie ławy i stoliki, a w kuchni prosta i praktyczna zabudowa. Zrezygnuj z zagracenia blatów.

Jeśli chodzi o dekoracje, to powinny one być oszczędne w swojej formie. Nie można jednak z nich całkowicie zrezygnować – ozdoby są po to, aby dopełnić sens całej aranżacji! Najchętniej wykorzystywane ozdoby to żywe rośliny, szklane wazony, świecie i lampiony. Aranżację ścian warto dopełnić czarno-białymi posterami w minimalistycznym obramowaniu.

W aranżacjach w stylu im mniej bibelotów, tym więcej wolnej przestrzeni na odpoczynek i relaks!

Styl zen - kojące aranżacje ?

Foto: cotemaison.fr

Styl zen – kojące aranżacje ?

A co Wy myślicie na temat stylu zen? Podoba Wam się taka delikatna, stonowana i kojąca estetyka?

Jeśli styl zen nie przypadł Wam do gustu, zapraszam do zapoznania się z coraz to popularniejszym stylem japandi!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.