Zapraszam do lektury artykułu: „Styl wabi-sabi (nie mylić z wasabi ?)”

Geneza stylu

Wabi-sabi, podobnie jak styl japandi, wywodzi się z Japonii. Słowo „wabi” oznacza prostotę, a „sabi” piękno zawarte w upływie czasu. Ten styl stoi w kontrze do konsumpcjonizmu i szybkiego stylu życia. Wymaga pokory, autentyczności i dostrzegania piękna w niedoskonałości.

Styl wabi-sabi (nie mylić z wasabi ?)

Foto: decorcharm.com

Kolorystyka

Styl wabi-sabi (nie wasabi ?) woli zdecydowanie stonowaną paletę barw – mile widziane będą jasne, neutralne i inspirowane naturalnymi materiałami kolory. Przechodząc do konkretów, to w takich wnętrzach znajdziemy beże, zielenie, brązy, stonowane pomarańczowe elementy, biele, kość słoniową i odcienie szarości.

Styl wabi-sabi (nie mylić z wasabi ?)

Foto: gieradesign.pl

Meble i dodatki

Meble we wnętrzach wabi-sabi w głównej mierze są wykonane z drewna. Są proste, wręcz ascetyczne i praktyczne. Cechują się nierównomierną fakturą, niedoskonałościami, co świadczy o wiekowości danego elementu wystroju (co jest jak najbardziej na plus).

Jeśli chodzi o dodatki – nie powinno ich być zbyt wiele. Muszą one idealnie dopełnić aranżację, a nie naruszać idealnej japońskiej harmonii. Warto przemyśleć wkomponowanie ceramicznych lub drewnianych dodatków np. donice, misy lub wazony. Mile widziane są również naturalne tkaniny, z których może być wykonana poduszka, narzuta lub dywan. Styl wabi-sabi lubi naturę, więc wybór żywej roślinności również sprawdzi się w takich wnętrzach.

Styl wabi-sabi (nie mylić z wasabi ?)

Foto: behance.net

Styl wabi-sabi. Nie mylić z wasabi ?!

Ostatnimi czasy eleganckie, piękne i dopieszczone pod każdym kątem wnętrza przejęły internetowe fora, blogi i Instagramowe konta. Niemniej jednak nawet w XXI-wiecznych aranżacjach i projektach jest miejsce dla takiego stylu jak wabi-sabi. Z pewnością znajdą się miłośnicy tej nietypowej filozofii, którzy we wnętrzu nie szukają wizualnych doznań tylko ukojenia swojego wewnętrzego ja ?.

Jeśli styl wabi-sabi nie przypadł Wam do gustu, zapraszam do zapoznania się z coraz to popularniejszym stylem japandi!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.