Zapraszam do lektury tekstu pt. „Styl retro – geometryczny sentymentalizm”.

Geneza stylu

Styl retro raczkować zaczął w latach 50-60 XX wieku. Inspiracja geometrycznymi wzorami, krzyczącymi kolorami i wyróżniającymi się dodatkami to jedne z wielu cech charakterystycznych stylu retro. Jaskrawy, nasycony styl retro charakteryzuje się jako jeden z przeciwników ciężkiej powojennej szarości.

Foto: thespruce.com

Kolorystyka

Jak już wspominałem wyżej – wnętrza retro lubią mocne kolory. Najczęściej stosuje się kolory takie jak: zieleń, musztardowa żółć, czerń, brąz oraz czewień i pomarańcz. Dodatki z reguły mają fioletowy, różowy, turkusowy albo złoty kolor. Zdarzają się oczywiście bardziej stonowane kompozycje – biel z czernią, czy czerwień z miętą.

Foto: maisonsdumonde.com

Meble i dodatki

W stylu retro najczęściej wybiera się meble drewniane lub tapicerowane. Najlepiej wpasują się stoliki i szafki fornirowane, o obłych kształtach. Retro meble są z reguły duże i masywne, najbardziej więc pasują do przestronnych i dużych wnętrz.

Z dodatków warto rozważyć stojący zegar, stare radio lub telefon, srebrny zestaw sztućców. Gdzie znaleźć tego typu dodatki ?? Na targach staroci lub antykwariatach! Dodatki w stylu retro są niezbędne i idealnie podkreślają całą aranżację. Ich brak może skutecznie zachwiać równowagę we wnętrzu i po prostu z naszego stylu retro nie pozostanie nic jak kakofonia kolorów i geometrycznych form.

Foto: thedesignfiles.com

Styl retro – geometryczny sentymentalizm

Wnętrza w stylu retro to przestrzenie pełne wspomnień. Dodatki, które przypominają właścicielom o najlepszych momentach świetnie odnajdują się w tego rodzaju aranżacjach. Mieszkania urządzone w taki sposób charakteryzują się wyjątkowym klimatem, tworzonym przez wspomnienia i gusty ich właścicieli. Takie aranżacje zdecydowanie wyróżniają się na tle minimalistycznych projektów.

Podobnym stylem do stylu retro jest styl vintage, o którym opowiedziałem w jednym z poprzednich artykułów: „Inspiracja minionymi latami„.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?.

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.