Styl prowansalski jest kojarzony z jasnymi białymi kolorami, rodem ze Skandynawii. A to nie jest do końca prawda. W stylu prowansalskim znajdziemy dużo różnych kolorów, mebli i dodatków.

Styl prowansalski we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

styl prowansalski we wnętrzach

Projektant: Beata Szczudrawa, Fotografia Ola Kaczmarek

Kolory w stylu prowansalskim

W słonecznych, prowansalskich wnętrzach prym wiedzie lawenda, której towarzyszą pastelowe odcienie różu, błękitu, żółci, fioletu i zieleni. Nie może także również zabraknąć bieli. Ważną rolę odgrywają naturalne materiały, drewno i kamień, kojarzące się z prowansalskimi domami. Na każdym kroku widać przywiązanie do tradycji: dodatki i meble są stare lub postarzane.

Wnętrza w stylu prowansalskim skłaniają nas do odpoczynku i zwolnienia tempa. W pewnym sensie są podobne do wiejskich drewnianych domków, z ziołami w środku. Tu jednak królują inne kolory i dodatki. W stylu prowansalskim oprócz innych kolorów, na ścianach mamy wzorzyste tapety w motywy roślinne, a na oknach zasłony.

Zapoznaj się z artykułem: Jak zaprojektować kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

Styl prowansalski we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski we wnętrzach – czym się charakteryzuje

By: Beata Szczudrawa, Fotografia Ola Kaczmarek

Dodatki i materiały używane w stylu prowansalskim

Aby dobrze oddać styl prowansalski w aranżacji wnętrz, należy w pomieszczeniach użyć tkanin. Czy to formie zasłon, czy poduszek na sofie. Ponadto bardzo dobrze, gdyby w oknach pojawiły się okiennice, a na ścianach tapety. Jako dodatki możemy wyeksponować gliniane dzbanki, misy. Można również w dodatkach pokazać szkło, czy metal. Wspomniane poduszki, oraz serwetki, obrusy powinny być z lnu, lub bawełny. Styl prowansalski kocha naturę i tylko tego typu materiały powinny być stosowane. Ponad to, warto na ścianach powiesić duże lustra, z nieidealną złoconą ramą. Jeżeli gdzie nie gdzie ta rama będzie odrapana, to nic się nie stanie. Styl prowansalski lubi takie postarzane formy.

Przeczytaj również: Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu

By: Beata Szczudrawa, Fotografia Ola Kaczmarek

Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim

Z cała pewnością styl prowansalski lubi przestrzeń i dużo światła. Na szczęście nie jest on tylko zarezerwowany do domów. Przy urządzaniu mieszkania w stylu prowansalskim, postarajmy się aby było jak najmniej ścianek działowych. Kolory oczywiście powinny być jasne z dodatkami błękitu, koloru żółtego, lub różu. Pamiętajmy o tekstyliach. Poduszki, zasłony, czy obrusy powinny być we wzory kwiatowe, najlepiej pokazujące winorośle, lawendę, lub gałązki oliwne.

Styl prowansalski to natura i takie powinny być materiały. Co na podłogę w stylu prowansalskim? Jak natura, to najlepiej aby podłoga była z kamienia, lub z terakoty. Ściany powinny być bielone, a jeżeli czasami znajdziemy ubity tynk, to tylko nada to całości charakteru.

Meble w stylu prowansalskim

Tak jak jest to w przypadku tkanin, czy materiałów wykończeniowych, tak i tutaj stawiamy na naturalność. Meble w stylu prowansalskim są drewniane, w kolorze naturalnym, lub bielone. Często również są one specjalnie postarzane. Są to formy proste, z niewielka ilością zdobień. Meble drewniane w stylu prowansalskim są toczone. Do salonu możemy również dać meble kute, metalowe takie jak nie raz widzimy w ogrodzie. W urządzaniu w stylu prowansalskim mamy dowolność w meblach. Nie musimy sztywno trzymać się jednego rodzaju mebli. Można połączyć meble drewniane, z metalowymi krzesłami i z wygodna miękką sofą.