Zapraszam do lektury artykułu: „Styl orientalny – dobrze przyprawione wnętrza”.

Geneza stylu

Ze stylem orientalnym uosabia się estetykę Bliskiego i Dalekiego Wschodu, czasem również można znaleźć nazwę „styl indochiński”. Termin ten nawiązuje do krajów azjatyckich – Chin, Japonii, Tajlandii, Indii czy Korei.  W rzeczywistości styl orientalny jest swoistą mieszanką wielu kultur, trendów i nurtów.

Styl ten zaczął wpraszać się do architektury w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to związane z podróżami Europejczyków w najróżniejsze zakątki Azji, co zapoczątkowało egzotyczne trendy we wnętrzach. Jednak prawdziwy boom styl ten przeżył w latach 80′ ubiegłego wieku.

Foto: wisemangroup.com

Kolorystyka

Styl orientalny lubi kolory i wzorzyste faktury.  W takich wnętrzach bardzo mile widziana jest jaskrawa paleta.  Najczęściej spotykane wzory to wzory nawiązujące do natury – florystyczne oraz zwierzęce.

Najczęściej występujące kolory to czerwony, żółty i pomarańczowy, ale też błękitny, fioletowy, złoty, uniwersalny biały, czarny i brązowy.

Foto: ariyonainterior.com

Meble i dodatki

Meble w stylu orientalnym stanowią o całym wydźwięku aranżacji. Najczęściej są wykonane z egzotycznego drewna. Przeważnie mają też zdobienia. Są wyrazistymi elementami wystroju. W takich aranżacjach pojawiają się też meble zaczerpnięte bezpośrednio z dalekowschodnich trendów.  Oprócz tego w tego typu wnętrzach spotyka się ceramiczne dodatki, plecionki, wzorzyste dywany i poduszki, plecionki, tapety oraz parawany. Podłogi często są wyłożone kolorowymi kafelkami.  Jeśli chodzi o oświetlenie, to styl orientalny lubi zdobione lampy i lampiony – elementy charakterystyczne dla wnętrz japońskich.

Foto: chairish.com

Styl orientalny – dobrze przyprawione wnętrza

Całe szczęście, że w dzisiejszych czasach w aranżacjach znajdzie się miejsce dla tak ciekawego stylu, jakim jest orient. Pozwala on czerpać z natury, ale też łączyć różne stylistyki zostając wiernym swoim najważniejszym regułom.

Jeśli styl orientalny nie przypadł Wam do gustu, zapraszam do zapoznania się z coraz to popularniejszym stylem japandi!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.