Zapraszam do lektury artykułu „Styl kolonialny – pamiątka z dalekich podróży”.

Geneza stylu

Powstał w wyniku interkontynentalnych wypraw Europejczyków w XIX wieku. Do nas przybył więc z dalekich zakątków. Tak szerokie pojęcie świadczy o rozpiętości inspiracji – wnętrza w stylu kolonialnym mogą inspirować się atmosferą Afryki czy klimatem Bliskiego Wschodu.

Foto: therhapsody.com.au

Kolorystyka

Styl kolonialny jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących eksperymenty z kolorami. Jeśli miałbym wskazać na najczęściej wykorzystywane kolory to są to beże, kość słoniowa i biel. Nie zamykamy się na jeden konkretny ton czy kierunek kolorystyczny – do wyboru są jasne, ciemne, a nawet jaskrawe barwy. Można pokusić się o pomalowanie ścian na czerowono, zielono czy brązowo – najważniejsze jednak, żeby znaleźć równowagę między kolorami a meblami i dodatkami.

Foto: therhapsody.com.au

Dodatki

Jako, że styl kolonialny powstał na skutek podróży, to i dodatki będą nawiązywać do wędrówek. Mogą to być globusy, duże stojące zegary, ale też egzotyczne maski i figurki. W stylu kolonialnym na pewno sprawdzą się też ceramiczne wazony, kosze wiklinowe czy kolorowe, zdobione lampy.

Foto: homestolove.com.au

Meble i materiały

Styl kolonialny lubi naturę, więc korzysta z całej palety możliwości w wyborze materiałów – kamień, egzotyczne gatunki drewna, ceramika, terakota, a w dodatkach tkaniny takie jak len czy bawełna.

Innym stylem, który ceni sobie naturę i chętnie ją wykorzystuje jest styl prowansalski, o którym napisałem artykuł – „Wnętrza w duchu sielskiej Prowansji„. Może też Cię zainspiruje ?.

Meble w tym stylu najczęściej są ciężkie, masywne wykonane z egzotycznego drewna np. mahonia czy akacji, ale też zdarza się, że z ratanu.

Foto: baptistebohu.net

Styl kolonialny – pamiątka z dalekich podróży

Kolonialne wnętrza tworzą niesamowity mariaż elegancji z egzotyką. Są połączeniem wiktoriańskiego stylu brytyjskiego z cechami kultur indyjskich, polinezyjskich i afrykańskich. Zapewniają niesamowity klimat i nieraz przywodzą wspomnienia z najpiękniejszych podróży. Może właśnie tak powinno wyglądać Twoje nowe mieszkanie ??

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie znajdziecie szybkie porady dot. aranżacji wnętrz ?.