Styl Hampton we wnętrzach – czym się cechuje i wyróżnia?
Jeśli szukasz inspiracji dla swojego wnętrza, lubisz jasną kolorystykę i połączenie funkcjonalności z elegancją, doskonałym rozwiązaniem może być styl Hampton. Choć najbardziej popularny jest on na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz w Australii, także w polskich domach i mieszkaniach można spotkać go coraz częściej. Jak stworzyć styl Hampton we wnętrzach? Wbrew pozorom, nie jest to […]
Jeśli szukasz inspiracji dla swojego wnętrza, lubisz jasną kolorystykę i połączenie funkcjonalności z elegancją, doskonałym rozwiązaniem może być styl Hampton. Choć najbardziej popularny jest on na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz w Australii, także w polskich domach i mieszkaniach można spotkać go coraz częściej. Jak stworzyć styl Hampton we wnętrzach? Wbrew pozorom, nie jest to trudne – wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad tej stylistyki.
Styl Hampton łączy w sobie sporo elementów stylu marynistycznego z elegancją i odrobiną luksusu. Jego nazwa, a jednocześnie podstawy wywodzą się z amerykańskich nadmorskich kurortów wypoczynkowych, określanych łączną nazwą The Hamptons. W oryginalnych wnętrzach dominują przede wszystkim ogromne przestrzenie i potężne metraże salonów czy kuchni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by taką stylistykę przenieść także pod dach zwykłego domu czy mieszkania.
To również może cię zainteresować: Jak zaprojektować kuchnię
Styl Hampton we wnętrzach – Przede wszystkim przestrzeń
W stylu Hampton uwagę zwraca przestrzeń, którą można uzyskać także na niewielkich metrażach. Najważniejsze, to zadbać o jasne wnętrz i umiejętne dobieranie wszelkich dodatków. To one właśnie tworzą wyjątkowy klimat – zamiast kilku drobiazgów, które mogą niepotrzebnie zagracać wnętrze, warto postawić na pojedyncze, mocne akcenty dekoracyjne. Pozbycie się nadmiaru dodatków może sprawić, że wnętrze będzie optycznie większe niż jest w rzeczywistości. Styl Hampton świetnie też sprawdzi się we wnętrzach, w których pomieszczenia są otwarte na siebie. Warto więc pozbyć się niepotrzebnych ścianek działowych, otworzyć kuchnię na salon i jadalnię albo połączyć sypialnię z garderobą i pokojem dziennym. Im większa przestrzeń, tym więcej możliwości aranżacyjnych idealnie komponujących się ze stylistyką Hampton.
Jasna kolorystyka
W stylu Hampton dominują jasne kolory, które kojarzą się z rozległymi, piaszczystymi plażami czy błękitem oceanu. Doskonale sprawdzają się wszelkie odcienie bieli, przełamane szarościami, kolor kości słoniowej, piasku, a także niebieskie, błękit oraz granaty. Jasne ściany dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń i są świetnym tłem dla mebli. Można postawić również na mocniejsze akcenty kolorystyczne, jak szafir czy odcienie czerwieni, powinny one jednak znajdować się w detalach, które w razie potrzeby można zamienić na inne. Idealnie wyglądają białe lub kremowe meble z poduszkami w mocniejszych kolorach albo jasne ściany, na których powieszono niewielkie, kolorowe obrazki, najlepiej w morskiej tematyce.
Zapoznaj się także:
Naturalne, dobrej jakości materiały – Styl Hampton we wnętrzach
Urządzając wnętrze w stylu Hampton należy stawiać na naturalne materiały wykończeniowe, takie jak drewno czy kamień. Takie materiały doskonale współgrają z jasną, pełną światła przestrzenią, a jednocześnie tworzą wnętrze przyjazne, efektowne i zachęcające do relaksu. Pamiętajmy, by wybierać materiały wyłącznie najlepszej jakości. Wnętrza Hampton to nie tylko morskie inspiracje, ale również luksus i prestiż. Jeśli planujemy podłogę, powinno być to naturalne drewno lub parkiet wykonany z desek, a nie panele czy wykładzina. Każdy element wystroju i wykończenia powinien już na pierwszy rzut oka kojarzyć się z solidnym wykonaniem i doskonałą jakością.
Okna pełne światła
W stylu Hampton doskonale prezentują się duże okna, najlepiej od sufitu do podłogi, które wpuszczają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła. Jeśli jednak musimy postawić na okna w klasycznych rozmiarach, zadbajmy o ich odpowiednią oprawę. Dobrym rozwiązaniem będą lekkie firany i zasłony wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli mamy jasne ściany, idealnie wkomponują się we wnętrze zasłony w odcieniach błękitu lub w klasyczne marynarskie, biało-granatowe pasy. Najważniejsze to nie zasłaniać okna i nie tworzyć we wnętrzu półmroku, który nie wyeksponuje niepowtarzalnej stylistyki.
Lekko, zwiewnie, wakacyjne
Stylistyka Hampton kojarzy się z morzem, plażą i wakacjami. Ma być lekko, delikatnie, słonecznie. W tym stylu nie spotkamy więc nadmiaru ciemnych barw, topornych mebli, nadmiaru dodatków czy efektownych żyrandoli. Nie sprawdzi się nic, co może przytłaczać przestrzeń. Jeśli wybieramy meble, warto decydować się na modele z przeszkleniami lub różnego rodzaju ażurami. Krzesła, stoły czy fotele powinny znajdować się na lekkich, delikatnych nogach, dzięki czemu będą prezentowały się bardziej zwiewnie, choć jednocześnie będą solidne i praktyczne w codziennym użytkowaniu.
Klimat wnętrza budują dodatki
We wnętrzu w stylu Hampton, inspirowanym morzem, nie może zabraknąć klasycznych marynistycznych akcentów. W salonie czy kuchni muszą znaleźć się dodatki w postaci efektownych muszli, modeli statków, poprzecieranych lin, koców, pledów i narzut z morskimi akcentami. Jeśli chodzi o wzory, świetnie sprawdzają się marynarskie pasy, motywy rybackiej sieci, a także faktura piasku czy nadmorskich kamieni.
Wnętrze do zamieszkania- Styl Hampton we wnętrzach
Planując aranżację wnętrza w stylu Hampton warto pamiętać, że powinno ono łączyć w sobie niezwykły wygląd z komfortem i funkcjonalnością w codziennym użytkowaniu. Kuchnia, salon czy sypialnia powinny być urządzone elegancko i ze smakiem, ale jednocześnie nie należy wstawiać do nich mebli czy umieszczać dodatku, które poza efektem wizualnym nie będą służyły do niczego. Na pierwszym miejscu zawsze powinna być wygoda użytkowników. Jeśli nie wszystkie pomysły ze stylu Hampton nam odpowiadają, nie warto bezkrytycznie naśladować katalogów wnętrzarskich. Zachowajmy umiar i wybierajmy te rozwiązania, które nam pasują. Dzięki temu uzyskamy wnętrze, które nie tylko będzie eleganckie i imponujące, ale również będziemy czuć się w nim jak u siebie.