Styl francuski we wnętrzach – czym się charakteryzuje

Jest to bardzo przyjemny styl wnętrzarski, jasne barwy, dużo dekoracji kiedyś bardzo ozdobnych, a w dzisiejszych czasach bardziej skromnych. Nie mniej styl ten lubi dekoracje, w końcu wywodzi się z baroku. Styl francuski charakteryzuje się dużą ilością światła we wnętrzach, jasnymi pastelowymi barwami i oczywiście słynnymi tapicerowanymi meblami.

Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się styl modern classic

Styl modern classic we wnętrzach – czym się charakteryzuje

styl francuski we wnętrzach

Jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim?

Styl francuski lubi przestrzeń, nie oznacza to jednak, że musimy z niego rezygnować w mniejszych mieszkaniach, nie. Jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim? Trzeba postawić na otwarta powierzchnię, połączyć salon z kuchnią, zastosować jasne kolory na podłodze i ścianach i nie zapomnieć o dekoracjach. W klasycznym stylu francuskim, są to bardzo ozdobne dekoracje. Aktualnie są one prostsze, dostosowane do naszych czasów, ale nadal eleganckie. Ściany nie muszą być tylko malowane. Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie w stylu francuskim, możemy również na ściany dać tapetę, lub boazerię angielską. Tapeta może pokazywać kwiaty, liście, muszle, czy trzcinę.

Zobacz również artykuł: 10 błędów w aranżacji kuchni

styl francuski cechy  styl francuski we wnętrzach czym się charakteryzuje

Jakie kolory używamy w stylu francuskim we wnętrzach?

Styl francuski to klasa i szyk. Wnętrza tak urządzone są lekkie, jasne i przytulne. Zapraszają do odpoczynku i rozmów. Jak pomalować mieszkanie w stylu francuskim? Jakich kolorów używamy w tym stylu? Przede wszystkim są to jasne, pastelowe kolory. W stylu francuskim bardzo dobrze sprawdzi się kolor beżowy, biały, złamanej bieli, różu i jasny delikatny kolor niebieski.   W dekoracjach pojawia się kolor złoty, srebrny, fioletowy, a nawet czerwony. Wszystko po to, aby nawiązać do wnętrz przypominających pałac.

Podstawowe zasady w aranżacji wnętrz w stylu francuskim

– Symetria – styl francuski lubi symetrie i powtarzalność. Co to oznacza? Gdy urządzamy mieszkanie w stylu francuskim należy       pamiętać o parzystej ilości mebli. Dwa stoliki, dwa kredensy, dwa szezlongi, czy fotele. Ilość krzeseł również musi być parzysta.

– Tekstylia – tkaniny w stylu francuskim są ozdobą samą w sobie. Mają bogatą ornamentykę, zdobienia, złote przeszycia, wzory roślinne.

Meble w stylu francuskim – są wygodne, lekkie, jasne, zdobione z giętymi nóżkami.

– Dekoracje – Styl francuski lubi dekoracje. są one bogate, widoczne. Przedstawiają motywy roślinne, mogą być w bardziej krzykliwych   kolorach, np. czerwonym, czy bordowym

– blask we wnętrzach francuskich – styl ten lubi przestrzeń, jasność i lekkość. Pomogą w tym duże lustra, ze zdobioną złota ramą, kryształowe   żyrandole, duże wazony, czy szklane stoliki.

aranżacja wnętrz w stylu francuskim

Meble w stylu francuskim

Można by powiedzieć, że meble w stylu francuskim to przede wszystkim klasyczne meble ludwikowskie. Tak, ale nie zawsze musimy się tego trzymać. Możemy zastosować meble również z innych epok, ważne aby zachowały one wspólne cechy. Jakie cechy mają meble w stylu francuskim? Przede wszystkim są one obłe, zaokrąglone, wygodne. Mają w sobie pierwiastek kobiecości. Cechą mebli francuskich, jest ich wizualna lekkość. Jeżeli chcesz urządzić mieszkanie w stylu francuskim postaw na okrągły stolik, lekko zdobiony, tapicerowany szezlong, ludwikowski fotel i zdobioną komodę. Tapicerowana sofa może mieć przeszycia złotą, czy srebrną nicią, a nóżki są gięte. Bardzo często na meblach francuskich są zdobienia snycerskie z motywami roślinnymi. Ważne aby w meblach zachować symetrię.

Podstawowe cechy mebli w stylu francuskim

– lekkość

– delikatnie obłe kształty

– delikatne zdobienia

– wygoda

– ozdobne okucia

– gięte nóżki w fotelach i sofach

– symetria, powtarzalność – podwójna ilość mebli

styl francuski we wnętrzach

Dekoracje do stylu francuskiego

Jakie ozdoby do stylu francuskiego? Bogate, lekkie, z motywami roślinnymi, lecz nie tylko. Ściany w mieszkaniu w stylu francuskim mogą być ozdobione boazeria angielską, pomalowaną na biały, lub jasnoniebieski kolor. Pod sufitem często jest zamontowana sztukateria, a na suficie ozdobne rozety. Jeżeli jest na to miejsce, to powinniśmy postawić na ozdobne kolumny i podpory, nawiązujące do Wersalu. We wnętrzach w stylu francuskim, nie może zabraknąć poduszek, narzut we wzory kwiatowe, liście, muszle. Możemy takie wnętrza przyozdobić sznurami z frędzelkami, wyraźnymi zdobionymi karniszami i absolutnie nie możemy zapomnieć o lampach i kryształowych żyrandolach.

To również może Cię zainteresować: Modne wnętrza w 2020 roku

Modne wnętrza w 2020 roku- jakie są trendy we wnętrzach w 2020 roku

Styl francuski we wnętrzach jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących elegancję, szyk i … przepych. Tworzy niesamowity klimat przestrzeni i skłania do relaksu. Jest to bardzo przyjemny styl, który mimo upływu lat i dużej ilości wnętrz skandynawskich, prostych, zdobywa coraz większe rzesze zwolenników.

Przeczytaj również: Biała kuchnia – wady i zalety

Zdjęcie tytułowe By:Павел Исаев Ангелина Беликова