Zapraszam do lektury artykułu „Styl angielski, czyli gustowna mozaika”.

Geneza stylu

Narodził się w Anglii, w epoce wiktoriańskiej. W tamtym czasie Anglia miała ustabilizowaną pozycję na świecie jako gospodarcza potęga. Został ukształtowany przez konserwatywne podejście społeczeństwa, więc wnętrza urządzone w stylu angielskim podkreślały wartości rodziny i domowego ciepła.

Foto: remodelista.com

Kolorystyka

Styl angielski kojarzy się przede wszystkim z przytulnością. W związku z tym mile widziane będą ciepłe barwy – beże, żółcie, pomarańcz, ecru, delikatny róż czy nawet czerwony. Zdarza się, że wykorzystuje się tez nieco zimniejszą zieleń lub błękit. W przypadku mebli – zdecydowanie przeważają meble wykonane z ciemnego drewna. Wnętrza angielskie lubią wzory, także bez obaw można użyć tapet w kwiatowe ornamenty, lub bardziej klasycznie – w pasy. Wzory często pojawiają się na dodatkach np. poduszkach albo zasłonach. Zdarza się również, że cały mebel jest wzorzysty np. sofa.

Foto: simshilditch.com

Dodatki

Angielskie wnętrza przywiązują dużą wagę do wszelkich zdobień, dekoracji i dodatków. Na sufitach można spotkać kasetony, a wokół żyrandola rozety. Zasłony są masywne, często opadające na ziemię, na kominkach stoją zdjęcia w ozdobnych ramkach lub wyroby ceramiczne. We wnętrzach w stylu angielskim można także spotkać wysokie zegary. W tego typu wnętrzach nie może zabraknąć tkanin – kocy, poduszek, pledów. Nierzadko same w sobie są zdobione lub wzorzyste – w szkocką kratę lub w imitacje kwiatowe. Styl angielski lubi również dywany i naturę – wazony z żywymi roślinami są mile widziane!

Foto: nadinestay.com

 

Meble

Meble w stylu angielskim idealnie współgrają z ciepłymi kolorami ścian. Są one z reguły ciężkie, w kolorach ciemnego brązu i wykonane z drewna. Warto dodać, że styl angielski lubi zaczerpnąć trochę z wiktoriańskich tradycji. Znajdzie się miejsce na drewniany stół ze zdobionymi nogami, drewniane krzesła z wzorzystą tkaniną czy mały stolik kawowy – również drewniany 😉. Aranżacja salonu nie może obejść się bez sofy Chesterfield, skórzanego fotela czy puf. W jadalniach w stylu angielskich można się natknąć na przeszklone witryny i mebel zaaranżowany specjalnie do przechowywania win. Urządzając wnętrze w stylu angielskim nie można zapomnieć o biblioteczce!

Foto: behance.net

Styl angielski, czyli gustowna mozaika

Styl angielski najczęściej kojarzy się z sielankowymi, przytulnymi wnętrzami. Jeśli taki styl odpowiada Twoim upodobaniom, może warto rozważyć remont 🤔?

Jeśli styl angielski nie przypadł Ci do gustu możesz również sprawdzić czy styl boho jest dla Ciebie 😉.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie znajdziecie więcej informacji o aranżowaniu wnętrz 😄.