Zapraszam do lektury artykułu „Styl angielski, czyli gustowna mozaika”.

Geneza stylu

Narodził się w Anglii, w epoce wiktoriańskiej. W tamtym czasie Anglia miała ustabilizowaną pozycję na świecie jako gospodarcza potęga. Został ukształtowany przez konserwatywne podejście społeczeństwa, więc wnętrza urządzone w stylu angielskim podkreślały wartości rodziny i domowego ciepła.

Foto: remodelista.com

Kolorystyka

Styl angielski kojarzy się przede wszystkim z przytulnością. W związku z tym mile widziane będą ciepłe barwy – beże, żółcie, pomarańcz, ecru, delikatny róż czy nawet czerwony. Zdarza się, że wykorzystuje się tez nieco zimniejszą zieleń lub błękit. W przypadku mebli – zdecydowanie przeważają meble wykonane z ciemnego drewna. Wnętrza angielskie lubią wzory, także bez obaw można użyć tapet w kwiatowe ornamenty, lub bardziej klasycznie – w pasy. Wzory często pojawiają się na dodatkach np. poduszkach albo zasłonach. Zdarza się również, że cały mebel jest wzorzysty np. sofa.

Foto: simshilditch.com

Dodatki

Angielskie wnętrza przywiązują dużą wagę do wszelkich zdobień, dekoracji i dodatków. Na sufitach można spotkać kasetony, a wokół żyrandola rozety. Zasłony są masywne, często opadające na ziemię, na kominkach stoją zdjęcia w ozdobnych ramkach lub wyroby ceramiczne. We wnętrzach w stylu angielskim można także spotkać wysokie zegary. W tego typu wnętrzach nie może zabraknąć tkanin – kocy, poduszek, pledów. Nierzadko same w sobie są zdobione lub wzorzyste – w szkocką kratę lub w imitacje kwiatowe. Styl angielski lubi również dywany i naturę – wazony z żywymi roślinami są mile widziane!

Foto: nadinestay.com

 

Meble

Meble w stylu angielskim idealnie współgrają z ciepłymi kolorami ścian. Są one z reguły ciężkie, w kolorach ciemnego brązu i wykonane z drewna. Warto dodać, że styl angielski lubi zaczerpnąć trochę z wiktoriańskich tradycji. Znajdzie się miejsce na drewniany stół ze zdobionymi nogami, drewniane krzesła z wzorzystą tkaniną czy mały stolik kawowy – również drewniany ?. Aranżacja salonu nie może obejść się bez sofy Chesterfield, skórzanego fotela czy puf. W jadalniach w stylu angielskich można się natknąć na przeszklone witryny i mebel zaaranżowany specjalnie do przechowywania win. Urządzając wnętrze w stylu angielskim nie można zapomnieć o biblioteczce!

Foto: behance.net

Styl angielski, czyli gustowna mozaika

Styl angielski najczęściej kojarzy się z sielankowymi, przytulnymi wnętrzami. Jeśli taki styl odpowiada Twoim upodobaniom, może warto rozważyć remont ??

Jeśli styl angielski nie przypadł Ci do gustu możesz również sprawdzić czy styl boho jest dla Ciebie ?.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie znajdziecie więcej informacji o aranżowaniu wnętrz ?.