Z pewnością dużo niepokoju i niezły ból głowy mają ludzie, którzy są w trakcie budowy domu, lub generalnego remontu. Co zrobić, czy zmieniać dotychczasowy opał, oraz co we własnym zakresie można wykonać, niedrogo, aby poprawić jakość ogrzewania w swoim „M”.

I jeśli właśnie to Cię interesuje, to zapraszam do tego artykułu.

Prawda jest taka, że bardzo często nie mamy już wpływu na to czym ogrzewamy. Czy to jest węgiel, gaz, prąd, czy pompa ciepła, to koszty już zostały poniesione i nie możemy, a nawet nie chcemy zmieniać pieca i całego systemu. Niemniej są pewne triki, sposoby na ekonomiczne ogrzewanie domu i mieszkania które możemy sami wykonać.

 Chcesz mniej płacić za media – kombinuj

Ja zazwyczaj włączałem ogrzewanie (mam gazowe) w połowie września, a wyłączałem w połowie kwietnia. W tym roku zakupiłem dwa grzejniki konwektorowe i nimi dogrzewałem pokoje. W związku z tym, że mam panele fotowoltaiczne to prąd już mnie nie kosztował. Dzięki dobrej pogodzie i takiemu dogrzewaniu, piec grzewczy uruchomiłem dopiero w połowie października. Tak naprawdę tylko ten miesiąc spłacił mi zakup nowych grzejników, a wierzę, że w kwietniu uda mi się też szybciej wyłączyć centralne ogrzewanie.

Sposoby na ekonomiczne ogrzewanie domu – planuj z głową

Już podczas remontu, a raczej projektowania powinieneś się zastanowić, jak ustawić meble, sprzęty i gdzie będą grzejniki.

Pamiętaj – niczym nie zastawiaj kaloryferów, to bardzo blokuje cyrkulację powietrza, przez co jest utrudnione ogrzanie mieszkania.

Aaa i jeszcze jedno, nie susz również ubrań na grzejniku – to nie pomaga 

To również może Ci się przydać:

Tanie triki, które ułatwią Ci życie

Ekran to też dobry pomysł

Załóż ekrany zagrzejnikowe, po co ma grzać się ściana zewnętrzna. Ekrany zagrzejnikowe odbijają ciepło w stronę pomieszczenia i zapobiegają nagrzewaniu się ściany za kaloryferem. A jeśli już ściągasz grzejniki, to zastanów się, czy nie pora wymienić je na nowe.

Oczywiście niesie to ze sobą koszty, ale i sporo oszczędności. Nowoczesne grzejniki minimalizują ilość wykorzystywanego czynnika grzewczego, dzięki czemu zużywają mniej energii do jego podgrzania. A jak chcesz zaoszczędzić również na zakupie, to polecam oczywiście zaprzyjaźnioną firmę łazienka plus, a dzięki aktualnej promocji zyskacie jeszcze więcej.

 

Sposoby na ekonomiczne ogrzewanie domu i mieszkania – trzy punkty w jednym

 W tym roku zmniejszyłem o jeden stopień temperaturę w domu. I wiecie co? W ogóle tego nie odczuliśmy. Warto, serio. Nie ma co przegrzewać pomieszczeń.  Druga sprawa. Z pewnością wiesz, że śpi się lepiej w chłodniejszym pomieszczeniu (a pod ciepłą kołdrą), dlatego zrób to dla siebie i zmniejsz temperaturę na noc i… wtedy gdy cię nie ma w domu. No po co ogrzewać gdy jesteś na feriach, lub w pracy. To niby tylko kilka godzin, lecz oszczędność duża.

Oczywiście, nie muszę wspominać, że powinieneś mieć dokładny termostat zamontowany na kaloryferze, prawda?

To wszystko, to proste triki, ale sprawdzone i z pewnością pomogą Ci one zaoszczędzić fundusze. A jeżeli tak, to dlaczego nie spróbować.

Jak pewnie się już zorientowałeś artykuł napisałem we współpracy z łazienka plus, zajrzyj tam koniecznie, bo zawsze mają dobre ceny, a teraz promocje 🙂 (a pro pos oszczędności).

I podziel się tym, jakie Ty masz sposoby na ekonomiczne ogrzewanie domu i mieszkania i co robisz aby zmniejszyć koszty energii.

 

#współpraca #łazienkaplus