Rozwiązania dla wąskiej kuchni
Nie każdy ma takie szczęście, żeby mieszkać w nowoczesnym budownictwie lub budować własny dom od podstaw. W wielu starych blokach mieszkalnych kuchnie są niezwykle wąskie, ciemne i nieustawne. A to oznacza, że sporo wysiłku trzeba włożyć, aby taka kuchnia świetnie się prezentowała, jednocześnie będąc praktyczną i wygodną przestrzenią w codziennym użytkowaniu.
Jeśli szukasz rozwiązania dla własnej kuchni, przeczytaj artykuł: „Rozwiązania dla wąskiej kuchni”
W wąskiej kuchni przestrzeń jest mocno ograniczona, a to oznacza, że nie zawsze możemy inspirować się nowoczesnymi kuchniami prosto z modnych wnętrzarskich katalogów. Nie ma szansy, by wszystkie znajdujące się w nich elementy zmieścić na tak ograniczonej przestrzeni. Projektant wnętrza lub osoba, która planuje remont musi się mocno nagłowić, by w wąskiej kuchni pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria. Na samym początku warto jednak rozważyć układ kuchni.
Układ jednostronny lub w kształcie litery L
Ciąg blatów i szafek na jednej ścianie lub układ zahaczający o ścianę z oknem to najlepsze rozwiązanie do niewielkich, wąskich kuchni. Dwustronny układ w takim miejscu powodowałby trudności w codziennym poruszaniu się o kuchni i przygotowywaniu posiłków. Warto pamiętać, że aby móc swobodnie poruszać się po kuchni, odległość między szafkami z dwóch stron powinna wynosić co najmniej 120 cm. Zanim więc zaczniemy aranżować kuchnię, trzeba zrobić pomiary z uwzględnieniem planowanych szafek i policzyć, czy pośrodku pozostanie odpowiednio dużo przestrzeni. W wąskich kuchniach najczęściej się to nie udaje, dlatego wszystkie szafki i sprzęty kuchenne trzeba zmieścić na jednej ścianie.
Foto: digsdigs.com
Powiększanie optyczne
Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia wydawała się większa niż jest w rzeczywistości, nie musisz burzyć ściany. Wystarczy wykorzystać to, co pomaga optycznie powiększać przestrzeń – światło oraz kolorystykę. W wąskiej kuchni doskonale sprawdzą się jasne meble w wykończeniu z połyskiem. Nie tylko optyczne powiększą przestrzeń, ale również będą odbijać światło, co pozwoli na jeszcze większe poszerzenie przestrzeni. Takie rozwiązanie oczywiście ma jeden minus – na jasnych meblach dosyć szybko widać wszelkie zabrudzenia. Zamiast jednolitej bieli dobrze jest więc wybierać fronty szafek i blaty w kilku przenikających się odcieniach.
Niewielką, wąską przestrzeń umiejętnie powiększy także światło. W kuchni pamiętajmy więc nie tylko o klasycznym górnym oświetleniu, ale również na dobrym doświetleniu blatów roboczych. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pod szafkami profili LED, które dają mocne, intensywne światło i ustawione są pod takim kątem, że doświetlają całą powierzchnię blatu.
Foto: Toa Heftiba
A co ze stołem?
W wąskiej kuchni przy odrobinie wysiłku zmieścimy wszystkie szafki, meble i akcesoria. Problem pojawia się wtedy, gdy kuchnia ma służyć nie tylko do przygotowywana posiłków, ale również ich spożywania. Jak rozwiązać problem stołu? Klasyczny, rozłożysty mebel jadalniany w wąskiej kuchni nie ma przecież racji bytu. Ciekawym i pomysłowym wyjściem mogą być składane blaty, które po złożeniu nie zajmują wiele miejsca. Owszem, w czasie spożywania posiłków będą one dosyć rozłożyste – ale gdy jemy, najczęściej już nie musimy nadmiernie poruszać się po kuchni. Rozłożony blat nie będzie więc przeszkadzał.
Foto: FIO & ARTE
Rozwiązania dla wąskiej kuchni
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zerknij również na inny tekst – parę słów o home stagingu, czyli jak przygotować mieszkanie pod sprzedaż.
Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz !