Zapraszam do lektury tekstu: „Rodzaje farb – jak dobrać farbę do wnętrza?”.

Tradycyjne farby emulsyjne

Na rynku farb malarskich wybór z roku na rok jest coraz większy, jednak najchętniej sprzedają się  tradycyjne farby emulsyjne, które rozcieńcza się z wodą. Do wyboru są farby akrylowe, lateksowe, winylowe oraz ceramiczne. Ich podział jest jednak dosyć umowny, gdyż producenci farb często bardzo modyfikują i urozmaicają dodawane do farb spoiwa i inne substancje.

Farby akrylowe

Farby akrylowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w swoim składzie żywice akrylowe. Są bezzapachowe i szybko wysychają, dzięki czemu nie przeszkadzają nawet wtedy, gdy używa się ich we wnętrzach już zamieszkanych. Są łatwe w nakładaniu, dobrze przyczepiają się do podłoża i tworzą trwałą powierzchnię. Doskonale sprawdzają się praktycznie we wszystkich wnętrzach, poza kuchniami, łazienkami i pralniami. Farby akrylowe dostępne są w niemal nieograniczonej liczbie kolorów, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie barwę idealnie dopasowaną do swoich gustów.

Farby lateksowe

Takie farby stworzone zostały z myślą o kuchniach i łazienkach, gdzie jest sporo wilgoci. Farby lateksowe są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także paroprzepuszczalne i elastyczne. Ich dużą zaletą jest fakt, że ściany pomalowane farbami lateksowymi można bez problemu zmywać. Świetnie sprawdzają się więc nie tylko w kuchniach czy łazienkach, ale także w pokojach dziecięcych, gdzie ściany nieraz stają się polami bitwy czy płótnami dla małych artystów.

Farby winylowe

W farbach winylowych spoiwem jest żywica winylowa, dzięki czemu farba jest bardzo elastyczna, łatwo się nakłada i tworzy bardzo efektowną i gładką powierzchnię. Farby winylowe są szybkoschnące i odporne na uszkodzenia. Można je zmywać, ale warto zachować ostrożność – jeśli będziemy je zbyt mocno trzeć, z pewnością przebijemy się do warstwy znajdującej się pod spodem. Wadą farb winylowych jest niska przepuszczalność pary wodnej. Choć są bardzo efektowne, nie sprawdzą się w łazienkach, kuchniach, pralniach ani w żadnych pomieszczeniach, gdzie panuje spora wilgoć.

Farby ceramiczne

To nowoczesna i sporo droższa odmiana farb lateksowych, która zyskuje coraz więcej zwolenników. W farbach ceramicznych podstawowy lateksowy skład wzbogacono o mikrokuleczki ceramiczne. W efekcie uzyskujemy ścianę, która jest wyjątkowo gładka, estetyczna, trwała, odporna na zabrudzenia, uszkodzenia, ścieranie czy szorowanie. Można powiedzieć – niezniszczalna! Jej wysoką cenę może rekompensować fakt, że raz pomalowana nią ściana będzie wyglądała jak nowa przez wiele lat. Będzie więc można zapomnieć o regularnym odświeżaniu wnętrza co kilka sezonów.

Farby strukturalne i dekoracyjne

Farby strukturalne łączą w sobie zwykłe farby oraz tynki strukturalne. Pomalowane takimi farbami powierzchnie stają się trójwymiarowe, mają ciekawą fakturę i doskonale się prezentują. Dzięki farbom strukturalnym można ukryć wiele mankamentów ściany, a jednocześnie dodać wnętrzu uroku. Tego rodzaju farby mogą imitować na ścianie wiele innych materiałów: metal, drewno, kamień, zamsz, aksamit, welur. Te ostatnie nie tylko wyglądają jak materiał, ale również są miękkie i przyjemne w dotyku. Efekt końcowy wykorzystana farby strukturalnej może być przeróżny, w zależności od techniki nakładania oraz narzędzia, którym farbę nakładamy. Trzeba jednak pamiętać, że farby strukturalne wymagają sporej wprawy i umiejętności, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom.

Farby strukturalne sprawiają, że ściana świetnie się prezentuje, może błyszczeć lub mienić się w słońcu i na pewno jest ciekawym elementem aranżacyjnym we wnętrzu. Jednak ze względu na tę dekoracyjność warto zachować umiar. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt, warto taką farbą pokryć tylko jedną, najbardziej reprezentacyjną ścianę. Pozostałe ściany, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury powinny być stonowane i stanowić tło dla ściany głównej.

Farby mineralne

W farbach mineralnych spoiwem nie są żywice, a naturalne minerały. Kiedyś były t najpopularniejsze farby, dziś stosowane są najczęściej przy konserwacji zabytków i odnawianiu starych budynków. Są one antyalergiczne, dlatego też często wybierają też je rodzice małych dzieci oraz alergicy. A co mają do wyboru?

Farba wapienna

Zawiera wapno gaszone o zasadowym odczynie, dzięki czemu ma właściwości grzybo i bakteriobójcze. Na ścianie tworzy gładką, matową powłokę, która ma wysoką przepuszczalność pary. Można więc malować nią także pomieszczenia o dużej wilgotności. Farby wapienne są dosyć drogie i trudno dostępne. Ograniczona jest również ich kolorystyka.

Farba silikatowa

Powstaje na bazie krzemianu potasu, zapewnia wysoki poziom krycia, jest odporna na działanie wilgoci, grzybów i bakterii. Jest odporna na uszkodzenia, nie blaknie i nie żółknie, nie poddaje się działaniu promieniowania słonecznego.

Rodzaje farb – jak dobrać farbę do wnętrza?

Wybór farb malarskich jest ogromny, dlatego warto znać ich podstawowe rodzaje i wiedzieć, czym się kierować przy wyborze. Przy zakupie farby zwracajmy uwagę przede wszystkim na jej odporność na ścieranie, wydajność oraz stopień połysku. Kierujmy się również potrzebami wnętrza – inne farby wybieramy na ściany w salonie czy pokoju dziecięcym, z inne do kuchni czy łazienki, które potrzebują dużo bardziej trwałych i odpornych na działanie wilgoci rozwiązań aranżacyjnych.

Planujesz renowację wnętrza? Zapraszam więc do zapoznania się z tekstem o szczegółach, które z pewnością pomogą w odświeżeniu aranżacji!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.