Remont kuchni kojarzy się ze sporym nakładem czasu, pracy i przede wszystkim finansów. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba mieć wolnych kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby móc się cieszyć nowoczesną, funkcjonalną i świeżo wyremontowaną kuchnią. Kuchenne wnętrze możemy odmienić już za około 10 tysięcy złotych. Jednak aby zmieścić się w tym budżecie, konieczne będzie dokładne planowanie oraz wykonanie wielu prac samodzielnie. Remont kuchni do 10 tysięcy zł, czy jest to możliwe?

 

Koszt remontu kuchni zależy przede wszystkim od tego, co chcemy w niej zmienić i jaki zakres prac przeprowadzić. W przypadku wymiany mebli czy podstawowych elementów wyposażenia, bez problemu zamkniemy się w 2-3 tysiącach złotych. Jeśli jednak zakładamy gruntowny remont włącznie z wymianą instalacji, kuciem i położeniem nowych płytek oraz zakupem nowych mebli i AGD, cena będzie oczywiście wyższa. Od czego zacząć? Przede wszystkim od rozpisania sobie wszystkich koniecznych prac, zorientowania się na rynku materiałów budowlanych oraz w ofercie firm remontowych, a także ustalenia, co jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie. A jest tego całkiem sporo – wynoszenie starych mebli i urządzeń, skuwanie płytek, malowanie ścian, montaż armatury i niektórych sprzętów. Dzięki temu już na starcie zaoszczędzimy sporo na pracy fachowców.

 

Jeśli chcemy wyremontować kuchnię za 10 tysięcy złotych, pamiętajmy, że jest to możliwe, ale przy stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Kuchnia o powierzchni 10 metrów kwadratowych jest jak najbardziej realna, jeśli jednak mamy wielką kuchnię, dodatkowo połączoną z salonem, kwota 10 tysięcy złotych to zdecydowanie za mało. W dalszych wyliczeniach skupimy się na 10-metrowej kuchni, czyli mniej więcej takiej, jaką spotykamy w większości budynków wielorodzinnych.

Przeczytaj również: Jak zaprojektować swoją kuchnię

Projekt – około 900 zł

 

Przed rozpoczęciem remontu kuchni warto mieć w głowie i na papierze dokładny projekt naszego przyszłego wnętrza. Możemy wykonać go samodzielnie lub też powierzyć projektantom wnętrz. Wtedy jednak koszt remontu wzrośnie – wykonanie profesjonalnego projektu kuchni to około 80-150 złotych za metr kwadratowy, co oznacza, że przy średniej, 10-metrowej kuchni za sam projekt trzeba będzie zapłacić 800-1500 zł. Będzie to jednak dobra inwestycja, jeśli chcemy mieć pewność, że remont przebiegnie zgodnie z planem, a wnętrze będzie idealnie zaprojektowane i wykonane.

Jeżeli jednak mamy dobre rozeznanie, wiedzę i gust, to możemy pominąć te koszty (chociaż osobiście nie polecam) i przekazać je na inny cel, np, dołożyć do lepszych mebli kuchennych.

 

Remont podłogi – 1000 złotych

 

Na kuchennych podłogach najczęściej królują płytki. Ich średni koszt to 40 zł za metr kwadratowy, czyli 400 zł za całość. Stare płytki możemy skuć samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić około 200 zł na robociźnie.  Układanie płytek na podłodze to natomiast koszt około 50 zł za metr, czyli 500 zł za całą kuchnię. Jeśli do kosztów dorzucimy preparat gruntujący, klej do płytek czy fugę, całość tego etapu prac możemy zamknąć w kwocie 1000 zł.

 

Ściany i sufit – 1500 zł

 

Płytki w kuchni trzeba położyć także na ścianach, na szczęście nie na całej ich powierzchni. Zwykle kładzie się je w okolicach blatu i zlewozmywaka, natomiast pozostałe ściany maluje się farbą. Można więc przyjąć, że na ścianach koszt położenia 10 metrów płytek oraz samych płytek to około 1000 złotych. Do tego dochodzi malowanie oraz koszt farby do kuchni, farby gruntującej oraz wszystkich narzędzi, czyli kolejne 500 zł. Odświeżenie wszystkich ścian będzie więc nas kosztować 1500 zł.

Tutaj przeczytasz jakie aktualnie są modne kuchnie: Trendy w kuchniach

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnych – 900

 

Jeśli decydujemy się na gruntowny remont kuchni, szczególnie w starym budownictwie, warto przyjrzeć się instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Pamiętajmy, że kuchnie projektowane kilkadziesiąt lat temu, nie spełniają już wielu standardów, ani też potrzeb użytkowników. To szczególnie ważne, jeśli chodzi o ilość gniazdek elektrycznych. Koszt wymiany instalacji elektrycznej kosztuje około 60-110 zł za punkt, średnia cena to około 70 zł. Jeśli założymy, że potrzebujemy 7 punktów elektrycznych, koszt naprawy elektryki to 500 zł. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej koszty wymiany jednego punktu są zdecydowanie wyższe – około 200 zł. Jeśli przyjmiemy, że w kuchni standardowo mamy dwa punkty – zlewozmywak oraz zmywarkę, koszt zamknie się w 400 zł.

Remont kuchni do 10 tysięcy zł

Czytaj dalej: Remont kuchni do 10 tysięcy zł

Wyposażenie – około 5000

 

Odświeżenie ścian i podłogi w kuchni jest niewielkim kosztem w porównaniu do tego, który trzeba ponieść na meble i wyposażenie. Na wstępie trzeba pomyśleć o meblach. To koszt około 1000 zł, jeśli zdecydujemy się na tanie, gotowe zestawy zawierające szafki stojące, wiszące oraz blaty. Wybór w ofercie producentów mebli kuchennych jest dosyć spory. Osoby, którym zależy na niskich cenach z pewnością znajdą coś dla siebie. Oprócz mebli potrzebna jest lodówka. Zwykły model w wersji do zabudowy to koszt od 1200 zł wzwyż. Do tego dorzućmy elektryczną kuchenkę z piecykiem za 1300 zł oraz zmywarkę za 1200 zł. Kolejne 300 zł wydamy na okap kominowy.

Na pewno nie możemy spodziewać się najwyższej jakości i designu po takich meblach, lecz jeżeli nie dysponujemy na ten moment większą ilością pieniędzy, takie gotowe zestawy, są dobrym rozwiązaniem.

 

Przykłady gotowych zestawów meblowych:

Brw Junona 240

Brw Semi Line

 

Oświetlenie – 500 zł

 

Planując koszt remontu kuchni nie można również zapomnieć o oświetleniu. Zakup i montaż lampy sufitowej oraz trzech punktów pod szafkami to w najtańszej opcji około 500 zł. Oczywiście, koszty te mogą poszybować w nieskończoność, jeśli będziemy chcieli montować oświetlenie w suficie podwieszanym czy inwestować w najnowocześniejsze lampy designerskie po kilka tysięcy za sztukę. W wersji ekonomicznej 500 złotych powinno w zupełności wystarczyć.

Jak widać, przy dobrym planowaniu oraz ekonomicznym podejściu do remontu kuchni można zamknąć się w 10 tysiącach złotych. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że wszystkie wyliczenia to uśrednione kwoty. Koszty mogą być zdecydowanie wyższe, jeśli zdecydujemy się na sprzęt AGD z wyższej półki, lub będziemy chcieli wykonać meble na wymiar. Ich koszt to około 2,5 tys. złotych za metr bieżący, czyli przy niedużej kuchni może to być dodatkowo około 10 tysięcy złotych. Jednak meble na wymiar mają zdecydowanie więcej zalet, są bardziej solidne i trwałe niż najtańsze zestawy kuchenne. Jeśli jednak chwilowo nie dysponujemy większym budżetem, wykonanie mebli na wymiar trzeba zostawić na inną okazję. Remont kuchni do 10 tysięcy zł jednak jest możliwy.

Przeczytaj również:

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć