Zapraszam do lektury tekstu: „Przewodnik po schodach – różne konstrukcje i sposoby montażu”.

Decyzję o miejscu zainstalowania schodów podejmuje się na etapie wyboru czy adaptacji projektu. W niektórych domach, szczególnie w zabudowie szeregowej, schody wylewane są przez dewelopera, najczęściej już na etapie stanu surowego. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby stanowiły odrębny element wnętrza, wtedy wyborem są modele oparte na innych rozwiązaniach, niż klasyczna wylewka betonowa.

Nowoczesne schody projektowane są w oparciu o najlepsze trendy designu oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne. Dzięki temu dziś możemy opierać  się na zupełnie nowych, nierzadko nieoczywistych możliwościach w zakresie ich usytuowania i montażu. Schody spływające do salonu niczym dywan, lewitujące w powietrzu dzięki konstrukcji ukrytej w stopniu, dekoracyjnie oparte na jednej, osiowo umieszczonej belce, to tylko przykłady nowoczesnych konstrukcji – mówi Andrzej Zbąski, ekspert z Rintal Polska.

Jakie są rodzaje konstrukcji nowoczesnych schodów?

Schody nie muszą być schowane w wydzielonej klatce schodowej. Można je umieścić w salonie czy holu, w zależności od projektu wnętrza, jego metrażu i konkretnych oczekiwań inwestora.

Jeżeli miejsca nie jest zbyt dużo, ciekawym rozwiązaniem mogą być schody zabiegowe, których ażurowe stopnie (bez podstopnic) oparto na drewnianej konstrukcji centralnej. Dzięki lekkiej, nieprzytłaczającej formie, świetnie sprawdzą się w domach, w których ważne jest doświetlenie przestrzeni i optymalne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego.

Fot. Rintal Polska

Alternatywą dla drewnianej belki nośnej, jest metalowa konstrukcja policzkowa. Ten rodzaj schodów zabiegowych składa się z dwóch pobocznych konstrukcji nośnych (policzków), pomiędzy którymi znajdują się stopnie. Wybierając taki model uzyskujemy zupełnie odmienny efekt wizualny, niż w przypadku schodów opartych na konstrukcji centralnej, ale zachowujemy przy tym możliwość dowolnej konfiguracji biegów. Zarówno schody policzkowe, jak i schody na pojedynczych konstrukcjach osiowych dają więc możliwość szerokiej konfiguracji układu stopni, poczynając od układu prostego, poprzez różne  konfiguracje z wykorzystaniem zabiegów, a kończąc na schodach z podestami.

Fot. Rintal Polska

Schody mogą przybrać różne kształty, formy i wielkości, a ich konstrukcja niekoniecznie musi wybijać się na pierwszy plan. Dobrym przykładem takiego rozwiązania konstrukcyjnego są modele  schodów dywanowych, przy których montażu jako element nośny wykorzystuje się ściany. Najczęściej wybierany jest układ z zabiegami, a jako zabezpieczenie przed upadkiem stosowane są designerskie balustrady cało-szklane.

Fot. Rintal Polska

Kolejnym wariantem są schody ażurowe o podwójnej konstrukcji metalowej, podtrzymującej stopnie od spodu. Przy takich rozwiązaniach najczęściej pomiędzy biegami umieszcza się spoczniki. Pod względem funkcjonalnym, schody są bardzo bezpieczne i wygodne. Dodatkowo są bardzo reprezentacyjne, dając niesamowite wrażenia wizualne i wprowadzając do pomieszczeń klimat ekskluzywności.

Fot. Rintal Polska

Schody ażurowe o podwójnej konstrukcji metalowej to świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy połączyć wysokie kondygnacje. Gdy jednak odległość między piętrami jest niewielka, dobrym pomysłem będą schody proste jednobiegowe, których głównym elementem konstrukcyjnym jest ściana. Pozbawione spocznika, ze stopniami lewitującymi w powietrzu, uzupełnione o szklaną balustradę, będą pięknie wyglądały nowoczesnych wnętrzach.

Fot. Rintal Polska

Schody proste, zabiegowe, a szczególnie modele z podestami zajmują stosunkowo dużo przestrzeni w pomieszczeniu. Jeżeli więc poszukujemy rozwiązań kompaktowych, do mniejszych metraży, swoją uwagę warto zwrócić w stronę schodów kręconych.  To  konstrukcje samonośne, mocowane do podłogi i stropu kondygnacji piętra. Zbudowane na planie koła, rzadziej kwadratu, składają się ze słupa nośnego, stopni w kształcie klina oraz balustrady, która ma zwiększać komfort i wygodę domowników. Modele kręcone zwracają uwagę swoim niesztampowym designem, dlatego zwykle montuje się je w centralnym punkcie wnętrza, zamiast chować przy ścianie czy w holu.

Fot. Rintal Polska

 

Przewodnik po schodach – różne konstrukcje i sposoby montażu

Kształt schodów oraz sposób ich montażu mają bardzo duży wpływ na estetykę całej przestrzeni mieszkalnej. Przy ich wyborze ważne jest to, jaką funkcję mają pełnić oraz jakie wyzwania czy możliwości daje nam wnętrze, w którym się znajdą. Wiedząc to wszystko, można wybrać najlepszą konstrukcję zapewniającą, że korzystanie ze schodów będzie wygodne, a same schody spełnią swoją dekoracyjną rolę w domu.

Dziękuję autorowi tekstu i czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Zapraszam również do zerknięcia na nowy artykuł o stylu orientalnym!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.