W dobie pośpiechu, kiedy forma graficzna ma większą siłę przekazu niż słowo pisane, plakaty na ścianę zawitały do aranżacji. Ich historia rozpoczyna się około XVII wieku, choć niektórzy przyjmują nawet XV wiek. Nie od dziś plakaty są dziedziną sztuki, mieszanką różnych form.

W aranżacji pomieszczeń niejednokrotnie zajmują centralne miejsce, stając się atrakcyjnym detalem.

Plakaty i ich historia

Na początku był afisz ?. Jego zadaniem było przekazanie informacji w formie tekstu, nie był wzbogacony rysunkami, grafiką. Afisz długo przechodził proces zmian, aż powstał plakat, który jest już dziedziną sztuki. Jego zadaniem jest wywołanie u odbiorcy powiązań, skojarzeń obrazu z treścią.

Pierwsze plakaty powstawały w celu informowania o nadchodzących wydarzeniach teatralnych, cyrkowych. Na przestrzeni dziesięcioleci nieustanny rozwój sprawił, że stał się jednym z elementów reklamy.

Polska może pochwalić się licznym dorobkiem w dziedzinie plakatu, z którym związane są znamienite nazwiska i jest to temat na osobny artykuł. Dla osób zainteresowanych historią polskiej szkoły plakatu zapraszam do obejrzenia stałej ekspozycji w Muzeum Plakatu w Wilanowie, którego powstanie było wydarzeniem przełomowym w historii muzealnictwa oraz do literatury przedmiotu:

-Plakat, [w:] Encyklopedia sztuki polskiej. Kraków: Ryszard Kluszczyński, 2002,

-Polska Szkoła Plakatu w latach 1956–1965. Warszawa: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddz. Muzeum Narodowego w Warszawie, 1988,

-Plakat, [w:] Encyklopedia wiedzy o książce, pod red. A. Birkenmajera, B. Kocowskiego, J. Trzynadlowskiego, Wrocław-Warszawa-Kraków 1971, k. 1900.

Plakat w kuchni

Plakaty w kuchni i w salonie

Akcentem królującym w kuchni są nie tylko przyprawy czy wybrana glazura. Od dłuższego czasu zadanie to przejęły plakaty. Tak, nawet w kuchni. Obok myśli, sentencji  wiążących się z jedzeniem i gotowaniem możemy spotkać czarno białe grafiki pełne kawy, przyborów kuchennych. Plakaty wykonane w kolorze mogą nawiązywać do stylu vintage. Harmonijnie połączą się z gładką, pomalowaną ścianą czy z płytkami w stylu cegiełka. Podczas gotowania aromat ziół czy owoców z plakatu przeniesie Twoje zmysły do najdalszych zakątków świata. Czy zapytasz się ponownie; czy warto powiesić plakat na ścianie w kuchni? Pewnie już nie zastanawiasz się nad tym!

Skoro plakat znalazł swoje miejsce w kuchni to kolej na salon. Ach! Tu dopiero może się rozgościć. W jadalni nad stołem, obok telewizora, a może nad biurkiem? Znam niejedno miejsce w domu z kącikiem do pracy, które jest otulone pięknym liściem monstery. Niestety nie takiej posadzonej w ziemi, a takiej, która patrzy na towarzysza ze ściany. Plakat zamknięty w ramie dowolnej barwy to dopiero detal na ścianę! Przy większej przestrzeni można pozwolić sobie na zestaw plakatów w różnych rozmiarach, wówczas stworzysz niebanalny obraz na ścianie.

Dla miłośników minimalizmu czekają plakaty ze wzorem namalowanym jedną kreską czy formą stworzoną z kilku brył pomieszanych w harmonijnych barwach. Jak sama nazwa wskazuje w tym wypadku im mniej, tym lepiej.

Plakat na ścianie pełni rolę artystycznego wyrażenia siebie. Być może potrafisz sam/a przygotować taki plakat? Wówczas radość z takiej dekoracji na ścianie będzie podwójna.

Powodzenia! Pochwal się w komentarzu swoim plakatem!

Pochwal się plakatem.

Refleksja na koniec

Na podsumowanie można powtórzyć za Michałem Aniołem Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość. 

Plakat w salonie