W aranżacji pomieszczeń niejednokrotnie zajmują centralne miejsce, stając się atrakcyjnym detalem.

Plakaty i ich historia

Na początku był afisz ?. Jego zadaniem było przekazanie informacji w formie tekstu, nie był wzbogacony rysunkami, grafiką. Afisz długo przechodził proces zmian, aż powstał plakat, który jest już dziedziną sztuki. Jego zadaniem jest wywołanie u odbiorcy powiązań, skojarzeń obrazu z treścią.

Pierwsze plakaty powstawały w celu informowania o nadchodzących wydarzeniach teatralnych, cyrkowych. Na przestrzeni dziesięcioleci nieustanny rozwój sprawił, że stał się jednym z elementów reklamy.

Polska może pochwalić się licznym dorobkiem w dziedzinie plakatu, z którym związane są znamienite nazwiska i jest to temat na osobny artykuł. Dla osób zainteresowanych historią polskiej szkoły plakatu zapraszam do obejrzenia stałej ekspozycji w Muzeum Plakatu w Wilanowie, którego powstanie było wydarzeniem przełomowym w historii muzealnictwa oraz do literatury przedmiotu:

-Plakat, [w:] Encyklopedia sztuki polskiej. Kraków: Ryszard Kluszczyński, 2002,

-Polska Szkoła Plakatu w latach 1956–1965. Warszawa: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddz. Muzeum Narodowego w Warszawie, 1988,

-Plakat, [w:] Encyklopedia wiedzy o książce, pod red. A. Birkenmajera, B. Kocowskiego, J. Trzynadlowskiego, Wrocław-Warszawa-Kraków 1971, k. 1900.

Plakat w kuchni

Plakaty w kuchni i w salonie

Akcentem królującym w kuchni są nie tylko przyprawy czy wybrana glazura. Od dłuższego czasu zadanie to przejęły plakaty. Tak, nawet w kuchni. Obok myśli, sentencji  wiążących się z jedzeniem i gotowaniem możemy spotkać czarno białe grafiki pełne kawy, przyborów kuchennych. Plakaty wykonane w kolorze mogą nawiązywać do stylu vintage. Harmonijnie połączą się z gładką, pomalowaną ścianą czy z płytkami w stylu cegiełka. Podczas gotowania aromat ziół czy owoców z plakatu przeniesie Twoje zmysły do najdalszych zakątków świata. Czy zapytasz się ponownie; czy warto powiesić plakat na ścianie w kuchni? Pewnie już nie zastanawiasz się nad tym!

Skoro plakat znalazł swoje miejsce w kuchni to kolej na salon. Ach! Tu dopiero może się rozgościć. W jadalni nad stołem, obok telewizora, a może nad biurkiem? Znam niejedno miejsce w domu z kącikiem do pracy, które jest otulone pięknym liściem monstery. Niestety nie takiej posadzonej w ziemi, a takiej, która patrzy na towarzysza ze ściany. Plakat zamknięty w ramie dowolnej barwy to dopiero detal na ścianę! Przy większej przestrzeni można pozwolić sobie na zestaw plakatów w różnych rozmiarach, wówczas stworzysz niebanalny obraz na ścianie.

Dla miłośników minimalizmu czekają plakaty ze wzorem namalowanym jedną kreską czy formą stworzoną z kilku brył pomieszanych w harmonijnych barwach. Jak sama nazwa wskazuje w tym wypadku im mniej, tym lepiej.

Plakat na ścianie pełni rolę artystycznego wyrażenia siebie. Być może potrafisz sam/a przygotować taki plakat? Wówczas radość z takiej dekoracji na ścianie będzie podwójna.

Powodzenia! Pochwal się w komentarzu swoim plakatem!

Pochwal się plakatem.

Refleksja na koniec

Na podsumowanie można powtórzyć za Michałem Aniołem Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość. 

Plakat w salonie