O projektowaniu łazienek, napisano już wiele. W Internecie i w periodykach wnętrzarskich można znaleźć mnóstwo porad funkcjonalnych i inspiracji kolorystycznych, zatem po co kolejny tekst? Ponieważ często w dążeniu do łazienki idealnej zapominamy po co tak naprawdę służy nam to pomieszczenie. Przywykliśmy do pięknych projektów salonów kąpielowych nawet na niewielkim metrażu, do pomieszczeń klimatycznych w stylu spa, błyszczących glamour, czy w trendach loftowych… Jednak łazienka ma nie tylko cieszyć oko i koić zmysły, ale także sprawdzać się w codziennym życiu, nawet przy kilkuosobowej rodzinie i zwierzakach. Zapoznaj się z artykułem: O łazienkach słów kilka czyli subiektywny przegląd łazienkowych must have. 

Przeczytaj ile kosztuje remont łazienki: Koszt remontu łazienki -materiały i robocizna

O łazienkach słów kilka czyli subiektywny przegląd łazienkowych must have

Dlatego, zanim zaakceptujemy projekt naszej wymarzonej łazienki, warto zastanowić się jakie ona powinna spełniać funkcje, jakie mieć udogodnienia, abyśmy mogli wygodnie z niej korzystać przez kolejne lata:

O łazienkach słów kilka czyli subiektywny przegląd łazienkowych must have

*Prysznic czy wanna… temat „stary jak świat”… w wielu domach wygrywa dziś prysznic. Często typu walk-in z odpływem liniowym. Super! Tylko, czy nie ma wśród nas domowników, którzy myją głowę nie wchodząc pod prysznic? Nad wanną lub nad głębszym brodzikiem – nie ma problemu, ale przy opcji walk-in woda będzie chlapać zalewając myjącego głowę ponad jego oczekiwania… co zatem? Rozwiązaniem może być odpowiednio duża umywalka i wysoki kran (lub wyciągana wylewka), która umożliwi wygodne umycie głowy bez zalewania podłogi i własnych ubrań.

*Skoro już jesteśmy przy umywalce – obecna moda na minimalizm promuje umywalki niewielkie, płytkie, nablatowe. Wyglądają pięknie, ale czy lubimy wycierać blat dookoła po każdym użyciu? Czy nie będą nas denerwowały zacieki z mydła? A czy nie zdarza się nam konieczność wyprania ręcznie dużej np. szmaty do podłogi, wymycia dużego przedmiotu czy wypłukania filtra do akwarium (jeśli oczywiście mamy takowe…)? Czy mała umywalka da radę?

O łazienkach słów kilka czyli subiektywny przegląd łazienkowych must have

*Bidet. O podstawowych korzyściach oczywiście rozpisywać się nie będę, choć w sytuacjach awaryjnych docenią go nie tylko kobiety. Do bidetu serdecznie polecam rzadko wykorzystywane rozwiązanie – wyciąganą wylewkę. Niezmiernie poprawia wygodę użytkowania, a także może być super pomocna w innych sytuacjach dnia codziennego: choćby wówczas, gdy chcemy nalać wody do wiadra lub dużego wazonu. Właściciele czworonogów zapewne znają też upodobanie psiaków do picia bieżącej wody z bidetu właśnie ?. Jeśli rozmiar łazienki nie pozwala na umiejscowienie bidetu, wówczas świetnym rozwiązaniem zastępczym jest bidetta!

 

O łazienkach słów kilka czyli subiektywny przegląd łazienkowych must have

*Lustro. Oczywiście wiadomo, że lustra w łazience robią robotę. Powiększają optycznie, rozświetlają, poprawiają proporcje pomieszczenia… należy tylko pamiętać, że jeśli w łazience robimy makijaż, należy zadbać o dobre, równomierne, najlepiej symetryczne oświetlenie. Punktowe spoty będą rzucały cienie i nasza twarz będzie wyglądała… hmm… nie najlepiej… ? warto zatem zaplanować odpowiednie oświetlenie strefowe, dzięki któremu – w zależności od okazji – będzie można rozkoszować się klimatycznym, łagodnym półmrokiem lub robić makijaż w warunkach imitujących jasne światło dzienne.

 

 

To również może Cię zainteresuje:

12 błędów w aranżacji łazienki

*Ręczniki. Ciepły i suchy ręcznik na wyciągnięcie ręki, gdy wychodzimy z wanny czy spod prysznica jest nieoceniony! Pomyślmy o tym nawet w blokach, gdzie jest przeważnie ciepło i rezygnujemy z tradycyjnego kaloryfera. Dziś oferta grzejników elektrycznych jest na tyle bogata, że każdy znajdzie cos dla siebie – na etapie projektowania należy tylko uwzględnić konieczność podłączenia do prądu.

 

A jakie są Wasze „must have”? Bez czego nie wyobrażacie sobie funkcjonalnej łazienki? Jakie nietypowe rozwiązania Wam się sprawdzają na co dzień? podzielcie się w komentarzach…

Agnieszka Q (AQ Design)

FB https://www.facebook.com/AQDesignprojektywnetrz/