Nie martw się jak masz niewielkie mieszkanie będzie ładnie i funkcjonalnie. Urządzanie kawalerki wymaga dosyć kreatywnego podejścia i pomysłowości. Trzeba bowiem na niewielkiej powierzchni zmieścić kilka funkcjonalnych stref, a jednocześnie sprawić, by wnętrze nie wydawało się przeładowane czy zagracone. Okazuje się jednak, że nawet niewielkie mieszkanie można urządzić tak, by było efektowne, stylowe, a przy tym komfortowe w codziennym użytkowaniu. 

Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, warto ją dobrze rozplanować zanim jeszcze rozpoczniemy remont. W niewielkich mieszkaniach w blokach projektanci wnętrz zalecają wyburzenie wszystkich ścian, które wyburzyć się da – najczęściej jest to ściana między kuchnią a jedynym pokojem. W ten sposób uzyskamy funkcjonalny salon z aneksem kuchennym, który będzie sprawiał wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Warto również przeczytać: Jak urządzić małe mieszkanie

Niewielkie mieszkanie? Nic nie szkodzi będzie ładnie i funkcjonalnie

Jak oddzielić strefy w niewielkim mieszkaniu?

Zamiast ścian doskonale sprawdzają się na przykład meble, dzięki którym oddzielimy przestrzeń kuchni, salonu od sypialni czy pokoju do pracy. Wystarczy, że ostawimy kanapie tyłem do aneksu kuchennego i w ten sposób uzyskamy ciekawe oddzielenie przestrzeni. Zamiast ścian może nam też służyć zróżnicowana powierzchnia podłogi – w części kuchennej postawmy na płytki czy kamień, a w części salonowej odróżniające się od nich panele.

Przegrodzona sypialnia – ściana z siatki metalowej www.ekskluzywnewnetrze.pl

Niewielkie mieszkanie? Nic nie szkodzi – będzie ładnie i funkcjonalnie

By: www.ekskluzywnewnetrze.pl

Jednolita stylistyka

W niewielkim mieszkaniu nie możemy pozwolić sobie na chaos czy bałagan, wszystkie elementy muszą być przemyślane właściwie dopasowane. W kawalerkach najlepiej sprawdza się minimalizm, chłodny styl skandynawski bądź kreatywna wersja stylu industrialnego. Ważna jest konsekwencja, czyli meble i dodatki musza być w tej samej stylistyce. Aby optycznie powiększyć wnętrze, warto wybierać meble w jasnych kolorach i o minimalistycznym designie.

Aby nie zrobić błędów w aranżacji wnętrz, przeczytaj:

7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

Stawiajmy też na meble, które są wielofunkcyjne. Jeśli kanapa, to taka, w której istnieje funkcja spania. Jeśli stół, to z możliwością rozłożenia go i powiększenia powierzchni blatu na czas większej rodzinnej imprezy. Ciekawym pomysłem może być też stół z otwieranym blatem, który przywodzi na myśl stare szkolne biurka. Taki stół idealnie wkomponuje się we wnętrze, a jednocześnie może służyć jako domowe biuro i pomieścić całkiem sporo dokumentów.

W małych i ograniczonych powierzchniowo wnętrzach dobrym rozwiązaniem są meble robione na indywidualne zamówienie. Dzięki temu można wykorzystać całą dostępną przestrzeń, a jednocześnie stworzyć aranżację, która w stu procentach będzie odpowiadała potrzebom użytkowników.

Niewielkie mieszkanie? Nic nie szkodzi będzie ładnie i funkcjonalnie

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

Aby niewielkie mieszkanie nie było nadmiernie zagracone, warto zainwestować w akcesoria do przechowywania – pudełka, organizery, pojemniki do szuflad. Dzięki temu będzie można wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni w szafie czy na komodzie, a jednocześnie unikniemy chaosu i leżących wszędzie drobiazgów.

 

Aranżacja Wnętrz