Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia?

Odpowiedni projekt oświetlenia dla domu zapewnia komfort przebywania w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego kubatury czy stylu, w jakim jest ono zaaranżowane. W trakcie podejmowania decyzji o rozmieszczeniu i wyborze konkretnego oświetlenia, warto jest zapoznać się z aktualnie obowiązującymi trendami, a także przeanalizować rodzaj oświetlenia, materiały, z jakich je wykonano, energooszczędność czy też styl, w którym są one zaprojektowane. Dobrze dobrane oświetlenie w domu jest, nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również pełni rolę dekoracyjną i podkreśla urok wybranej przestrzeni czy detali wykończeniowych.

Oświetlenie do domu należy również dostosować do konkretnego miejsca, w którym ma ono się znajdować. Intensywny rozwój technologii sprawia, że każdy właściciel domu może posiadać energooszczędne i inteligentne oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Powierzchnia mieszkalna, jaką jest dom, wymaga zastosowania zróżnicowanego oświetlenia, które będzie ułatwiało sprawne poruszanie się po domu, szczególnie w porze wieczornej i nocnej. W tym celu warto jest zainstalować czujniki ruchu. Jest to bardzo przydatna funkcja na korytarzach, w holu, a także przy wejściu do domu. W budynku piętrowym można zainstalować włączniki schodowe, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo korzystania ze schodów.

Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni

Funkcjonalne oświetlenie kuchni składa się z lamp umieszczonych na suficie, a także doświetlenia blatów roboczych. Można także postawić na akcenty, w postaci punktów świetlnych podkreślających wystrój kuchni.

Jest to jedno z ważniejszych pomieszczeń przy którym musimy zwrócić uwagę na oświetlenie. Oprócz światła ogólnego, warto dać 30 cm od szafek górnych halogeny, które również oświetlą nam blat. Zwróćmy uwagę, czy otworzą nam się szafki górne! Jeżeli są meble do samego sufitu, to nie można dawać oświetlenia natynkowego blisko szafek, ponieważ drzwiczki wtedy nam się nie otworzą.

W kuchni warto pomyśleć o pomocniczym oświetleniu blatu, np. pod szafkami górnymi, ale również, jeżeli macie w kuchni stół pomyślcie o świetle nastrojowym.

adoremagazine.com

 

Jak zaaranżować oświetlenie w łazience?

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest wyzwaniem dla każdego właściciela domu.

Potrzebujemy tutaj światła głównego (zazwyczaj są to halogeny w suficie), roboczego (przy lustrze) i nastrojowego, tak abyśmy mogli zrelaksować się w wannie.

W tym pomieszczeniu musi znajdować się dobre oświetlenie strefy przy lustrze łazienkowym, które ułatwia wykonanie makijażu czy golenie zarostu. Możemy dać dwa kinkiety po obu stronach lustra, lub jeżeli nie mamy na to miejsca, jedną podłużną lampę u góry lustra. W takim przypadku, nie będziemy mieli cieni na twarzy, co jest bardzo ważne np. przy wykonywaniu makijażu.

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie listw ledowych, montowanych pod szafkami, we wnękach, czy pod cokołem wanny, które pełnią także rolę ozdobną. Dla łazienek zaaranżowany w stylu industrialnym doskonałym pomysłem są nowoczesne lampy z drucianymi kloszami czy też zaprojektowane w tym stylu kinkiety, uzupełniające boczne oświetlenie tego pomieszczenia.

livingetc.com

Oświetlenie salonu

Projektując oświetlenie do salonu oraz jadalni należy zastosować wiele źródeł światła. Doskonale sprawdzą się tutaj, zarówno lampy wiszące, jak i stojące. Doskonałym pomysłem są kinkiety, montowane przy strefie komfortu, lub paski ledowe chowane w sufit, lub inne wnęki. Mogą stanowić nastrojowe oświetlenie strefy relaksu z narożnikiem, fotelami czy stolikiem kawowym.

Salon zazwyczaj jest większym pomieszczeniem, dlatego warto tu pomyśleć o włącznikach schodowych światła. Warto taki włącznik dać przy sofie, narożniku, czyli tam gdzie będziemy siedzieć i oczywiście przy wejściu do tego pomieszczenia.

youtu.be

Światło w sypialni

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie do sypialni musi sprzyjać wieczornemu relaksowi, a jednocześnie zapewniać możliwość rozkoszowania się ulubioną lekturą czy oglądaniem TV (dla tych co mają Telewizor w sypialni). Należy z pewnością zrezygnować z bardzo intensywnego, górnego oświetlenia na rzecz różnej wielkości lamp stojących czy stylowych kinkietów. Nie chodzi o to aby całkowicie rezygnować z górnego oświetlenia, lecz aby nie było ono zbyt intensywne.

Warto również tutaj pomyśleć o świetle ukrytym, o paskach ledowych które potrafią stworzyć nastrój. Projektując oświetlenie do sypialni warto wybierać matowe żarówki, których światło nie podrażnia oczu. Podobnie jak w salonie, należy pomyśleć o włącznikach schodowych. Komu chce się wstawać z ciepłego łóżka aby zgasić światło? ?

cocolapinedesign.com

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do swojego domu musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zwróć uwagę na Wasze zwyczaje, hobby, zachowania, tak aby w każdej sytuacji światło nam pomagało, a nie przeszkadzało. Dobrze dobrane oświetlenie domowe może sprawić, że każde wnętrze będzie wyglądało na przytulne, funkcjonalne i zachęcające do spędzania w nim czasu.

Może zainteresuje Cię też jeden z poprzednich artykułów? Przeczytaj jak optycznie powiększyć łazienkę.

Dziękuję  czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!